ایسنا/خراسان رضوی مدیر عامل سازمان انتقال خون گفت: بر اساس مستندات سازمان بهداشت جهانی امنیت خون در ایران برابر با کشورهای توسعه‌یافته است؛ این در حالی است که امکانات زیرساختی این سازمان قابل مقایسه با آن کشورها نیست.
دکتر پیمان عشقی در مراسم افتتاح ساختمان ستادی انتقال خون خراسان رضوی اظهار کرد: از هر ۱۰ هزار نفر یک نفر دارای خون نادر است و برای تهیه هر کیسه آن ۱۳۰ میلیون ریال هزینه می‌شود. تلاش‌های نیروهای انتقال خون کشور موجب شده که ایران در میان ۲۳ کشور جهان به عضویت شبکه جهانی خون‌های نادر در آید.
وی با بیان اینکه خون یک داروی بیولوژی و حیاتی است و هیچ چیز را نمی‌توان جایگزین آن کرد، اظهار کرد: برای اینکه خون سالم از اهداکننده به مصرف‌کننده برسد، بیش از ۱۷۰۰ دستورالعمل فنی تدوین و  همین موضوع موجب شده این سازمان تنها سازمان حیاتی وزارت بهداشت محسوب شود.
مدیر عامل سازمان انتقال خون خاطرنشان کرد: سالانه بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به پایگاه‌های اهدای خون در کشور مراجعه می‌کنند. از این تعداد از ۲ میلیون نفر خون دریافت می‌شود. سالانه حدود هفت میلیون فرآورده خونی تولید می‌شود که برای تهیه آن به طور روزانه میان شهرهای مهم کشور لوله‌های خون جابه‌جا می شود تا دقیق‌ترین تست‌های غربالگری روی آن انجام شود. این فرایند در هیچ لحظه‌ای متوقف نمی‌شود.
وی با اشاره به اینکه ایران بالاترین شاخص اهدای خون داوطلبانه را در بین کشورهای منطقه دارد، تصریح کرد: این سازمان ۴۵۰۰ نیرو دارد که در ۳۱ استان کشور در حال خدمت رسانی هستند. در ۲ سال اخیر مجوز جذب ۵۰۰ نیروی دیگر به این سازمان داده شده اما لازم است حمایت‌های بیشتری از سوی مسئولان ارشد کشوری از این سازمان صورت گیرد.  
انتقال خون خراسان رضوی مسئولیت تامین فرآورده‌های خونی ۶۲ بیمارستان را بر عهده دارد
دکتر حمید رضا اسلامی، سرپرست انتقال خون خراسان رضوی نیز در این مراسم عنوان کرد: این سازمان مسئولیت تامین فرآورده‌های خونی ۶۲ بیمارستان را در ۶ دانشگاه و دانشکده استان خراسان رضوی بر عهده دارد. فعالیت این سازمان نقش کلیدی و حیاتی در حوزه سلامت دارد و تا کنون تمام تلاش مسئولان و کارکنان این سازمان بر این بوده که هیچ بیمار نیازمندی بدون فرآورده خونی نماند.
به گزارش وبدا وی با بیان اینکه پروژه ساختمان انتقال خون خراسان رضوی از ۱۲ سال پیش کلید خورد و در این مدت به دلیل کمبود منابع اعتباری روند ساخت آن به کندی انجام شد، گفت: در حال حاضر بخش ستادی این ساختمان به بهره‌برداری رسیده است. با توجه به توسعه تخت‌های بیمارستانی و نیاز روزافزون به فرآورده‌های خونی لازم است ساخت و بهره‌برداری از سایر بخش‌های این پروژه نیز در اولویت قرار گیرد.
سرپرست انتقال خون خراسان رضوی اضافه کرد: بیش از ۷۰ درصد فرایند ساخت پروژه ساختمان ستادی انتقال خون در سال جاری انجام شده و امیدواریم با پیگیری و حمایت مسئولان مرحله دوم پروژه نیز در راستای گسترش خدمات‌رسانی به زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی به زودی به بهره‌برداری برسد.
انتهای پیام

source

توسط salamatikhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *