معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی گفت: نواقص موجود در طرح نسخه نویسی الکترونیک پزشکان را با معضلات متعددی مواجه کرده و می‌توان گفت حقوق جامعه پزشکی در اجرای این طرح نادیده گرفته شده است.
به گزارش خبرگزاری مهر، علی سالاریان با اشاره به اینکه نسخه نویسی الکترونیک یک نیاز روز بوده و پیشرفت فناوری اقتضا می‌کند که بتوانیم نسخه نویسی الکترونیک را جایگزین روندهای سنتی نسخه نویسی کنیم، اظهار کرد: اجرای این مهم می‌تواند خطاهای نسخه نویسی کاغذی را که گاهی اوقات منجر به اشتباهات غیرقابل جبران می‌شود؛ کاهش دهد.
وی افزود: اگر نسخه نویسی الکترونیک به درستی اجرا شود، پزشکان می‌توانند به سوابق بیمار مراجعه و تاریخچه سلامت افراد را مشاهده کنند؛ همچنین با حذف کاغذ از روند نسخه نویسی سنتی کمک شایانی به سالم نگه داشتن محیط زیست نموده ایم.
سالاریان با اشاره به اینکه نسخه نویسی الکترونیک کنترل بیمه‌ها و دولت را بر روندهای درمانی بسیار افزایش داده و از هدر رفت منابع جلوگیری می‌کند، ادامه داد: روند اجرای نسخه نویسی الکترونیک در کشور با اشکالات زیادی روبرو بوده که منجر به نارضایتی و اعتراضات فراوان از سوی جامعه پزشکی و مردم شده است.
وی به عدم بستر سازی مناسب و پیش بینی‌های مطلوب به منظور اجرای نسخه نویسی الکترونیکِ واحد در کشور اشاره کرد و گفت: نسخه الکترونیک در کشور مشابه بسیاری از طرح‌ها به صورت “راه بنداز، جابنداز” انجام شده است.
معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی نبود پهنای باند و سرعت مناسب اینترنت، قطع مکرر برق در ایام تابستان، عدم یکپارچگی نسخه نویسی الکترونیک در سیستم‌های سازمان تأمین اجتماعی و بیمه سلامت و وجود کدهای مختلف دارویی را سبب اتلاف وقت پزشکان دانست و افزود: علیرغم قول مساعد بیمه‌ها برای پرداخت‌های به روز و فوری مطالبات در صورت استفاده از نسخه الکترونیک اما پرداخت‌ها به طور نامنظم و با تأخیر چند ماهه انجام می‌شود.
وی به سردرگمی بیماران به دلیل یکپارچه نبودن سیستم نسخه نویسی الکترونیک با بیمه‌های مکمل اشاره کرد و گفت: نبود امکان ثبت نسخ داروهای ترکیبی، آموزش اندک و فاقد کیفیت مناسب، عدم دسترسی به پرونده و سوابق بیمار و بسیاری از نقایص دیگر جامعه پزشکی را برای استفاده از نسخ الکترونیک با معضلات متعددی مواجه کرده و می‌توان گفت حقوق جامعه پزشکی در اجرای این طرح عظیم نادیده گرفته شده است.
به گفته وی با اجرای نسخه نویسی الکترونیک، صرفه جویی مناسب و قابل توجهی از نظر مالی برای سازمان‌های بیمه گر رخ داده است؛ همچنین فرآیندهای کنترل نسخه‌ها برای بیمه‌ها تسهیل شده زیرا رایانه جایگزین کنترل سنتی نسخ شده است.
سالاریان تصریح کرد: از سوی دیگر بار مالی اجرای چنین طرحی؛ خرید امکانات سخت افزاری و اتلاف وقت برای جامعه پزشکی بوده که اعتراضات فراوانی در پی داشته است و متأسفانه بیمه‌ها و دولت در روند خرید تجهیزات مورد نیاز برای نسخه نویسی الکترونیک کوچک‌ترین کمکی به جامعه پزشکی ننموده اند.
وی خاطرنشان کرد: برخی از زیر گروههای پزشکی امکان خدمت رسانی در قالب نسخه نویسی الکترونیک وجود ندارد و همچنین عدم اجرای نسخه نویسی الکترونیک در بسیاری از داروخانه‌ها بعلت مشکلات فنی، باعث سردرگمی بیماران و اعتراض به این طرح شده است.
سالاریان در پایان اذعان کرد: امیدواریم سازمان‌های متولی اجرای این طرح با مرتفع نمودن مشکلات و نواقص موجود آن سبب بهره وری بهتر از طرح نسخه نویسی الکترونیک و ارتقا خدمات سلامت در کشور شوند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source
پوشش سقف

توسط salamatikhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *