پولیپ‌ها توده‌های کوچکی در بدن هستند. آن‌ها می‌توانند مانند قارچ‌های کوچک یا برآمدگی‌های مسطح به نظر برسند. پولیپ‌های رحم در پوشش داخلی رحم رشد می‌کنند و به آن‌ها پولیپ آندومتر نیز می‌گویند. ممکن است یک یا چند پولیپ داشته باشید. اندازه پولیپ رحم می‌تواند از چند میلی متر تا بیش از ۶ سانتی متر عرض داشته باشد (۲.۴ اینچ). بیش از ۹۵ درصد پولیپ‌های رحم خوش خیم هستند، به این معنی که باعث سرطان نمی‌شوند. زمانی که پولیپ‌های رحم وضعیت بدتری پیدا می‌کنند باید آن ها را بردارید. مانند هر جراحی دیگری زمانی که شما تصمیم می‌گیرید با جراحی پولیپ رحم را بردارید ممکن است با عوارض مواجه شوید. در ادامه عوارض برداشتن پولیپ رحم را بررسی خواهیم کرد.

آنچه در این مقاله می خوانیم

برداشتن پولیپ رحم

پولیپ رحم یک ناهنجاری شایع پوشش داخلی رحم است. پوشش داخلی رحم از بافت آندومتر ساخته شده است که در طول چرخه قاعدگی رشد کرده و کوچک می‌شود. پولیپ‌ها مناطقی هستند که کمی بیش از حد رشد می‌کنند. این پولیپ‌ها می‌توانند به کوچکی یک دانه کنجد یا به اندازه یک توپ گلف باشند. به ندرت، پولیپ‌ها می‌توانند به اندازه یک پرتقال رشد کنند.

علاوه بر پولیپ رحم، زنان می‌توانند در لبه‌های دهانه رحم، ناحیه واژن یا حتی تخمدان‌ها نیز دچار پولیپ شوند. هیستروسکوپی یک روش کم تهاجمی برای برداشتن پولیپ‌های موجود در حفره رحم در حالی که رحم دست نخورده باقی می‌ماند، است. هنگام انجام این روش از هیچ برشی استفاده نمی‌شود، بنابراین بهبودی سریع و عوارض آن بسیار نادر است.

روش‌های برداشتن پولیپ

پولیپ‌های کوچکتر ممکن است گاهی اوقات بدون درمان از بین بروند. پزشک شما را تحت نظر خواهد گرفت تا مطمئن شود پولیپ رحم شما که بزرگتر نمی‌شوند. اگر علائمی دارید، ممکن است به درمان برای برداشتن پولیپ نیاز داشته باشید. در صورت داشتن خونریزی نامنظم یا علائم دیگر، احتمالا پزشک شما سونوگرافی لگن را انجام خواهد داد.

گاهی اوقات سونوگرافی به تنهایی نمی‌تواند پولیپ رحم را تشخیص دهد. در این مورد، پزشک ممکن است از یک  دوربین کوچک برای نگاه کردن به داخل رحم استفاده کند. به این عمل هیستروسکوپی می‌گویند. این کار به تشخیص پولیپ کمک می‌کند.

انواع  روش‌های درمان‌ برداشتن پولیپ رحم عبارتند از:

 • پولیپکتومی
 • هیسترکتومی

پولیپکتومی برای برداشتن پولیپ است. می‌توان آن را در کلینیک یا بیمارستان انجام داد. در این روش شما به بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی (کامل) نیاز دارید. هیسترکتومی کل رحم را از بین می‌برد. هیسترکتومی واژینال از طریق واژن انجام می‌شود. در هیسترکتومی شکمی، رحم از طریق یک برش در ناحیه معده برداشته می‌شود. هر دوی این جراحی‌ها در بیمارستان انجام می‌شود.

روش‌های برداشتن پولیپ

عوارض برداشتن پولیپ رحم

برداشتن پولیپ رحم به طور کلی یک روش بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود. با این حال، مانند هر روش پزشکی، خطرات و عوارض احتمالی وجود دارد که باید از آن‌ها آگاه بود. این خطرات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خونریزی
 • عفونت
 • سوراخ شدن رحم
 • اسکار یا چسبندگی
 • خطرات بیهوشی
 • درد

خونریزی

در حین یا پس از برداشتن پولیپ رحم، خطر خونریزی وجود دارد. در بیشتر موارد، هر گونه خونریزی حداقل است و به خودی خود متوقف می‌شود. با این حال، خونریزی بیش از حد یا خونریزی طولانی مدت ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشد.

عفونت

پس از عمل، خطر کمی برای ایجاد عفونت وجود دارد. پزشک شما اقدامات احتیاطی مانند استفاده از ابزار استریل و ارائه دستورالعمل‌های مراقبت پس از عمل برای کاهش احتمال عفونت را برای به حداقل رساندن این خطر انجام می‌دهد. اگر علائم عفونت مانند تب، افزایش درد یا ترشح غیرطبیعی را تجربه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید.

درد

درد، یکی دیگ از عوارض برداشتن پولیپ رحم است. این درد معمولا به طور موقتی است و می‌تواند با مصرف داروهای ضد درد کنترل شود. با این حال، اگر درد شدید یا طولانی مدت ادامه داشته باشد، باید به پزشک مراجعه شود.

برداشتن پولیپ رحم

سوراخ شدن رحم

در موارد نادر، ابزار مورد استفاده در حین برداشتن پولیپ ممکن است باعث سوراخ شدن رحم شود. این عارضه غیرمعمول است، اما در صورت بروز، ممکن است نیاز به درمان بیشتر یا جراحی برای ترمیم داشته باشد.

اسکار یا چسبندگی

در برخی موارد، برداشتن پولیپ رحم می‌تواند منجر به زخم یا چسبندگی (اتصال غیرطبیعی بافتی) در داخل رحم شود. با این حال، خطر زخم یا چسبندگی قابل توجه معمولا کم است.

خطرات بیهوشی

اگر عمل تحت بیهوشی انجام شود، خطرات مرتبطی مانند واکنش‌های آلرژیک، مشکلات تنفسی یا واکنش‌های نامطلوب به داروهای بیهوشی وجود دارد. خطرات مربوط به بیهوشی عموما نادر است اما ممکن است رخ دهد. پزشک شما سابقه پزشکی شما را ارزیابی می‌کند و اقدامات احتیاطی لازم را برای به حداقل رساندن این خطرات انجام می‌دهد.

می‌توانید با پیروی از دستورالعمل‌های قبل از عمل، صحبت با پزشک خود و جستجوی فوری مراقبت‌های پزشکی در صورت مشاهده هر گونه علائم غیرمنتظره یا نگران‌کننده، به حداقل رساندن خطرات احتمالی و اطمینان از یک روش ایمن کمک کنید.

آماده شدن برای برداشتن پولیپ

آماده شدن برای برداشتن پولیپ رحم با یک معاینه عمومی سلامت آغاز می‌شود. در مورد هر گونه شرایط پزشکی که دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

داروها

در مورد هر گونه دارو و مکملی که مصرف می‌کنید باید به پزشک خود اطلاعات بدهید. برخی داروها می‌توانند خون را رقیق کنند. ممکن است پزشک از شما بخواهد که آن‌ها را قبل از عمل به طور موقت قطع کنید. این داروها عبارتند از:

 • آسپرین (بوفرین، اکوترین)
 • ایبوپروفن (ادویل، موترین)
 • ناپروکسن (Aleve)
 • کلوپیدوگرل (پلاویکس)
 • وارفارین (کومادین)

مکمل‌های طبیعی یا گیاهی نیز می‌توانند خون را رقیق کنند. این شامل:

 • ویتامین E
 • سیر
 • جینکوبیلوبا
 • زنجبیل
 • تب

آماده شدن برای برداشتن پولیپ

تست‌ها

ممکن است قبل از عمل نیاز به آزمایش خون خاصی داشته باشید. این به پزشک شما کمک می‌کند تا بررسی کند که شما برای جراحی به اندازه کافی سالم هستید. یک آزمایش گروه خونی شما را در صورت نیاز به انتقال خون نشان می‌دهد. این برای جراحی‌های بزرگ مانند هیسترکتومی شکمی مهم است. ممکن است قبل از جراحی آزمایشات تصویربرداری بیشتری مانند سونوگرافی انجام دهید.

قطع سیگار کشیدن

اگر سیگار می‌کشید، باید قبل از عمل سیگار کشیدن را ترک کنید. سیگار کشیدن از هر نوعی (سیگار، تنباکو یا ماری جوانا) خطر مشکلات را در طول درمان و بعد از درمان افزایش می‌دهد. توصیه می‌شود حداقل چهار تا شش هفته قبل از عمل و چهار هفته بعد از عمل، سیگار نکشید. این به بهبودی بهتر شما کمک می‌کند و خطر عوارض را تا حدود ۵۰ درصد کاهش می‌دهد.

قاعدگی

اگر قاعدگی دارید، تاریخ آخرین قاعدگی خود را به پزشک اطلاع دهید. روش برداشتن پولیپ رحم معمولا پس از قطع خونریزی قاعدگی و قبل از شروع تخمک‌گذاری برنامه ریزی می‌شود. این حدود ۱ تا ۱۰ روز پس از پریود شما است.

نسخه‌ها

پزشک ممکن است آنتی بیوتیک و مسکن تجویز کند. ممکن است قبل و بعد از عمل آنتی بیوتیک مصرف شود. این به جلوگیری از عفونت کمک می‌کند.

اقدامات لازم قبل از عمل برداشتن پولیپ رحم

اقدامات لازم قبل از عمل برداشتن پولیپ رحم

ترتیبی دهید که کسی بعد از عمل شما را به خانه برساند. بعد از بیهوشی عمومی یا در حین مصرف داروهای مسکن خاص، نمی‌توانید خودتان را به خانه برسانید. اگر به بیهوشی عمومی نیاز دارید، تا ۱۲ ساعت قبل از عمل نمی‌توانید چیزی بخورید یا بنوشید. تمام داروهای تجویز شده را فقط با یک جرعه کوچک آب مصرف کنید. سعی کنید قبل از عمل روده‌های خود را خالی کنید. این باعث می‌شود انواع معاینات و روش‌های شکم راحت‌تر شوند. اگر تحت بیهوشی عمومی هستید، ممکن است در روزهای قبل از جراحی یا در همان روز با متخصص بیهوشی مشورت کنید.

سخن پایانی

در این مطلب از مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز به بررسی عوارض برداشتن پولیپ رحم پرداختیم. برداشتن پولیپ‌های رحم از طریق پولیپکتومی هیستروسکوپی، یک روش کم تهاجمی است که با استفاده از هیستروسکوپ، پولیپ‌های موجود در حفره رحم را بدون نیاز به برش‌های بیرونی حذف می‌کند. شما چه عوارض دیگری از این جراحی می‌شناسید؟ شما می‌توانید سوالات خود را راجع به عوارض برداشتن پولیپ رحم در بخش دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.

source

توسط salamatikhabari