گرفتگی بینی و عطسه در میان نوزادان معمول است، و البته سکسکه هم! در این مطلب به راهکار‌های کمکی برای مشکلات ذکرشده پرداخته‌ایم؛ با ما همراه باشید.

نوزادان فقط از طریق بینی می‌توانند نفس بکشند نه با دهانشان؛ بنابراین وقتی بینی نوزاد می‌گیرد، نفس‌کشیدن برایش خیلی سخت‌تر می‌شود. وقتی چنین اتفاقی می‌افتد، از قطره یا اسپری سالین بینی برای شل کردن موکوس بینی استفاده کنید. همچنین می‌توانید با کمک پوار بینی یا فین‌گیر، مخاط بینی کودک را با مکش خارج کنید.

استفاده از پوآر بینی

قبل از استفاده از پوآر، مخاط بینی کودک را با یکی دو قطره محلول سالین نرم کنید. بعد از نرم‌شدن مخاط، از پوآر بینی برای بیرون‌کشیدن مخاط استفاده کنید. شاید لازم باشد که این کار را چند بار تکرار کنید تا بینی کاملاً پاک شود.

نوزادان برای بیرون‌راندن میکروب‌ها و ذرات مزاحم از بینی عطسه می‌کنند و این یک مکانیسم دفاعی در برابر بیماری‌هاست. عطسه‌کردن طبیعی است و لزوماً به این معنی نیست که کودک سرماخورده است

ابتدا دست‌هایتان را خوب بشویید. بالن پوآر را بفشارید و تنها نوک سرنگ را وارد بینی کودک کنید. سرنگ را به سمت بالای بینی فشار ندهید. بالن را رها کنید تا مکش ایجاد شود. این مکش می‌تواند مخاط بینی کودک را به درون سرنگ بکشد. نکته‌ای که باید یادتان باشد این است که حتماً قبل از اینکه سرنگ را وارد بینی کودک کنید، بالن را بفشارید. اگر بالن را وقتی بفشارید که سرنگ وارد بینی کودک شده، دمش هوا باعث می‌شود مخاط بینی عقب‌تر برود و کار سخت‌تر شود.

بعد از استفاده، سرنگ را با صابون و آب داغ خوب بشویید. وقتی سر سرنگ در آب داغ و صابون است، بالن پوآر را چند بار فشارید و ول کنید تا سرنگ از آب داغ صابونی پُر و خالی شده و شسته شود.

عطسه

بچه‌ها برای بیرون‌راندن میکروب‌ها و ذرات مزاحم از بینی عطسه می‌کنند و این یک مکانیسم دفاعی در برابر بیماری‌هاست. عطسه‌کردن طبیعی است و لزوماً به این معنی نیست که کودک سرماخورده است. علاوه بر این عطسه کردن به این معناست که سیستم عصبی نوزاد به‌درستی کار می‌کند؛ زیرا عطسه در واقع یک رفلکس است که توسط سیستم عصبی کنترل می‌شود.

در واقع نوزادان تازه متولد شده دارای مجرای بینی کوچک‌تری نسبت به بزرگسالان هستند و ممکن است مجبور باشند بینی خود را بیشتر از بزرگسالان پاک کنند، زیرا ممکن است راحت‌تر مسدود شوند. آن‌ها برای خلاص شدن از شر هر چیزی از شیر مادر گرفته تا مخاط، سیگار و حتی گرد و غبار‌های موجود در هوا عطسه می‌کنند.

مورد دیگری که باعث عطسه زیاد در نوزاد می‌شود و خوب است بدانید سندرم محرومیت نوزادی (NAS) است که به‌دلیل اعتیاد یا وابستگی به مواد اعتیادآور و برخی دارو‌ها در دوران بارداری ایجاد می‌شود.

سکسکه

سکسکه هم طبیعی است و به نظر نمی‌رسد دردسری برای کودک ایجاد کند. شیر خوردن یا مکیدن پستانک می‌تواند سکسکه را متوقف کند. اگر هم متوقف نشد نگران نباشید، خودش تمام می‌شود. سکسکه برای رشد مغز و تنفس نوزاد شما ضروری است و نشانه‌ای از سلامت و رشد او می‌باشد. برای کنترل سکسکه می‌توان مواردی را رعایت کرد؛ مثلا قبل از این که نوزاد خیلی گرسنه شود به او شیر دهید و یا این که بعد از شیردادن حتما بادگلویش را بگیرید و بعد او را بخوابانید. راهکار دیگر این است که فقط زمانی‌هایی به او شیر بدهید که آرام است و مطمئن شوید که هنگام شیر خوردن هوا نمی‌بلعد.

چه زمانی باید کودک را نزد پزشک ببرید؟

گاهی عطسه‌کردن یا دچار گرفتگی بینی شدن معمولاً مشکلی را نشان نمی‌دهد؛ اما اگر این اتفاق‌ها تکرار شدند می‌توانند به این معنی باشند که کودک سرماخورده یا مشکل دیگری وجود دارد. در موارد زیر مراجعه به پزشک لازم است:. سرفه. عطسه‌های مکرر. مشکل در تنفس. کودک مثل معمول شیر نمی‌خورد. بیشتر از معمول خواب‌آلود است یا انرژی کمتری نسبت به قبل دارد. تب ۳۸ درجه یا بالاتر دارد

آیا طبیعی است نوزاد با گرفتگی بینی متولد شود؟

گرفتگی بینی برای نوزادان طبیعی است و احتمال اینکه این گرفتگی ناشی از سرماخوردگی باشد خیلی کم است. گرفتگی بینی نوزاد به این دلیل است که هنوز مایع آمنیوتیک داخل رحم مادر در بینی او باقی مانده و کمی آن را مسدود کرده است؛ بنابراین ممکن است تنفس نوزاد شما صدادار به نظر برسد. شاید عطسه هم بکند که شیوهٔ دفاعی بدنش برای بیرون‌راندن مایع آمنیوتیک است. همهٔ این‌ها بی‌خطرند و در عرض چند روز برطرف می‌شوند.

علت گرفتگی بینی نوزادان چیست؟

علاوه بر مایع آمنیوتیک باقیمانده که دلیل رایج گرفتگی بینی نوزادان است، بینی کودک ممکن است به دلیل سرماخوردگی بگیرد، یعنی درست مانند خود شما. طبیعی است که بچه‌ها تا هشت بار در سال سرما بخورند. در واقع احتمال سرماخوردگی کودکان بیشتر است؛ چون سیستم ایمنی بدنشان هنوز مثل افراد بزرگسال قوی نشده است. صد‌ها ویروس سرماخوردگی گوناگون وجود دارد و کودک خردسال شما هنوز نسبت به آن‌ها ایمنی پیدا نکرده است، پس عجیب نیست که دچار آبریزش بینی شود.

چه‌کار کنیم تا کودکی که بینی‌اش گرفته راحت‌تر بخوابد؟

استفاده از قطره یا اسپری سالین بینی باید بینی کودک را باز کند و کودک بتواند راحت‌تر بخوابد. شاید وسوسه شوید شب نوزاد را به پهلو بخوابانید تا راحت‌تر نفس بکشد. اما این کار را نکنید؛ نوزاد همیشه باید به پشت بخوابد و این ایمن‌ترین پوزیشن خواب برای کودک است.

آیا دستگاه بخور سرد به خواب راحت‌تر نوزاد کمک می‌کند؟

استفاده از دستگاه بخور سرد در اتاق کودک چند فایده دارد:. گرفتگی بینی کودک را برطرف می‌کند. استفاده از دستگاه بخور سرد در اتاق‌خواب کودک، خصوصاً طی ماه‌های سرد و خشک سال و زمانی که آنفلوانزا شیوع دارد بسیار توصیه می‌شود. بخور سرد کمک می‌کند هوا مرطوب شده و راه‌های هوایی بینی کودک نرم‌تر شوند. این رطوبت مطبوع باعث می‌شود کودک راحت‌تر بخوابد.. کودک خواب بهتری دارد و کمتر از خواب بیدار می‌شود. همان‌طور که گفتیم نوزاد فقط با بینی نفس می‌کشد؛ بنابراین وقتی دچار گرفتگی بینی می‌شود بی‌قرار و ناآرام می‌شود و هم خودش و هم شما نمی‌توانید خوب استراحت کنید. شب‌ها کار سخت‌تر هم می‌شود، چون گرفتگی بینی شب‌ها بدتر هم می‌شود. بخور سرد کمک می‌کند با رفع گرفتگی بینی، همه خانواده خواب راحت‌تری داشته باشند. جلوی خشکی پوست را می‌گیرد. هوایی که رطوبت مناسبی دارد برای سلامت پوست کودک نیز بسیار مفید است. خیلی وقت‌ها خشکی پوست نوزاد باعث بی‌قراری او می‌شود. کودکان و نوزادان ممکن است به دلیل احساس ناراحتی ناشی از خشکی پوست نتوانند خوب بخوابند یا مکرراً از خواب بیدار شوند.

پوست به‌ویژه در ماه‌های سرد و خشک سال، خشک می‌شود. بخور سرد با رطوبت ایده‌آلی که ایجاد می‌کند جلوی خشکی پوست ظریف و حساس کودک را می‌گیرد. صدای یکنواخت دستگاه بخور در واقع وایت نویزی است که اثر آرامش‌بخش و خواب‌آور برای کودک دارد. حتماً می‌دانید که وایت نویز به خواب کودک بسیار کمک می‌کند.؛ و بالاخره اینکه روشن‌کردن دستگاه بخور سرد به کودک این پیام را ارسال می‌کند که وقت خواب است و می‌تواند به این روتین عادت کند و برای خواب شب آماده شود!

source

توسط salamatikhabari