نام دانشگاه هیتیت (Hitit University)
موقعیت مکانی استان چوروم-شهر چوروم-بلوار Cevre Yolu
نوع دانشگاه دولتی
تأیدیه وزارت علوم ایران ندارد
رنکینگ ملی 91
رنکینگ جهانی 4663
وبسایت دانشگاه www.hitit.edu.tr
شماره تماس +90 364 219 19 19

در سال ۲۰۰۶ در شهر باستانی چوروم ترکیه دانشگاهی دولتی به‌نام هیتیت تأسیس شد؛ گرچه دانشگاه هیتت نسبتا نوپا به حساب می‌آید؛ اما در همین سال‌های محدود فعالیت خود توانسته عملکرد بسیار خوبی داشته باشد.

هیتیت با این رسالت تأسیس شد که با با جذب دانشجویان علم‌دوست از سرتاسر دنیا سطح علمی و فرهنگی چوروم را ارتقاء دهد. بدین منظور بهترین امکانات رفاهی و پژوهشی را در اختیار دانشجویان می‌گذارد تا بدین شکل به ارتقاء و پیشرفت شهر نیز کمک کند.

تاریخچه دانشگاه هیتیت

دانشگاه هیتیت در ابتدا زیرمجموعه دانشگاه شناخته شده قاضی آنکارا بود. چندین سال پس از تأسیس هیتیت فعالیت مستقلانه خود را آغاز کرد و با این حال از همان زمان به تبادلات علمی خود با دانشگاه قاضی و سایر مراکز علمی معتبر جهان ادامه داده است.

چشم اندازهای دانشگاه هیتیت

هیتیت دانشگاهی است که با ارائه آموزشی مبتنی بر تکنولوژی با به‌روزترین روش‌های موجود دانشجویان خود را آموزش می‌دهد. این دانشگاه تأسیس شده است تا علم‌آموزانی محقق و پرسش‌گر تربیت کند و به همین منظور همواره و با راه‌های مختلف سطح آموزش خود را ارتقاء می‌دهد.

موقعیت مکانی دانشگاه هیتیت

دانشگاه هیتیت در شهر چوروم که مرکز استانی به همین نام است واقع شده است. این شهر دارای ۲۴۰ هزار نفر جمعیت است و وسعت نسبتا کمی دارد. دانشگاه در بلوار Cevre Yolu و محله اوکتولار ماه این شهر واقع شده است.

چوروم شهری آرام و امن است و امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی به ساکنین خود ارائه می‌کند. رستوران‌ها و کافه‌های متعدد، فضای سبز، سینما، سالن‌های ورزشی و فروشگاه‌های معتبر در سرتاسر این شهر به چشم می‌خورند. از طرفی آثار باستانی این دیار نیز بسیار غنی هستند و هر ساله هزاران گردشگر را به خود جذب می‌کنند. این مسئله امکان تعاملات بین‌المللی دانشجویان را افزایش می‌دهد.

رنکینگ دانشگاه هیتیت

از سال ۲۰۰۶ تا به حال ۳۹۷۵ از طرف دانشگاه هیتیت در نشریه‌های علمی جهان به چاپ رسیده است. مقالات چاپ شده و عملکرد علمی-پژوهشی این دانشگاه در طی سال‌های متمادی در نهایت رشته‌های شاخه پزشکی، شیمی و مهندسی را به برترین حوزه‌های علمی این دانشگاه تبدیل کرده‌اند.

رتبه در دنیا ۴۶۶۳ از بین ۱۴۱۳۱ دانشگاه
رتبه در آسیا ۱۶۴۱ از بین ۵۸۳۰ دانشگاه
رتبه در ترکیه ۹۱ از بین ۱۷۵ دانشگاه
رتبه ملی در پزشکی ۷۰ از ۱۳۸
رتبه ملی در شیمی ۷۱ از ۱۳۸
رتبه ملی در مهندسی ۷۳ از ۱۳۸

دانشکده های دانشگاه هیتیت

دانشگاه هیتیت دارای ۸ دانشکده است که در آن‌ها رشته‌های متنوعی به دانشجویان ارائه می‌شوند؛ گرچه تعداد این دانشکده‌ها به نسبت رشته‌هایی که ارائه می‌شوند کم به نظر می‌رسد؛ اما به علت بالا بودن تعداد اساتید و کلاس‌ها و بزرگ بودن ساختمان دانشکده‌ها کیفیت آموزش در بالاترین حالت ممکن باقی می‌ماند. در ادامه لیست تمام دانشکده‌های هیتیت را آورده‌ایم.

 • دانشکده ادبیات و علوم انسانی
 • دانشکده مدیریت و اقتصاد
 • دانشکده الهیات
 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده هنرهای زیبا
 • دانشکده علوم ورزشی
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده علوم بهداشت

رشته های دانشگاه هیتیت

شرایط تحصیل در دانشگاه هیتیت در اکثر رشته‌های روز دنیا وجود دارد. در واقع تنوع رشته‌های تحصیلی این دانشگاه بالا است؛ گرچه همانطور که پیش‌تر اشاره شد تعداد نسبتا کم دانشکده‌های آن ممکن است این تصور را ایجاد کند که رشته‌های آن نیز کامل نیستند.

در نقض این تصور خوب است بدانید که برای مثال رشته‌هایی مثل دندان‌پزشکی و دام‌پزشکی در کنار پزشکی همه‌گی در یک دانشکده تدریس می‌شوند؛ گرچه محیط آموزش همه آن‌ها در دانشکده پزشکی است؛ اما تا حد زیادی از یکدیگر تفکیک شده هستند. در ادامه لیستی از پرطرفدارترین رشته‌های این دانشگاه را آورده‌ایم.

زبان تحصیل در دانشگاه هیتیت

دانشگاه هیتیت به‌خوبی شرایط تحصیل دانشجویان خارجی را فراهم کرده است؛ اما امکان تحصیل به زبان انگلیسی در اکثر رشته‌های آن وجود ندارد. درواقع تمام دانشکده‌های این دانشگاه به جز دانشکده مدیریت و اقتصاد تنها به زبان ترکی دروس را ارائه می‌کنند.

در دانشکده مدیریت و اقتصاد می‌‌توانید دروس را به دلخواه خود به زبان‌های ترکی یا انگلیسی بگذرانید. توجه به این نکته ضروری است که شهریه تحصیل در رشته‌های دانشگاه هیتیت به زبان انگلیسی بیشتر از تحصیل در همان رشته‌ها به زبان ترکی است.

آزمون های ورود به دانشگاه هیتیت

یکی از شرایط تحصیل در دانشگاه هیتیت شرکت در آزمونی معتبر و مورد تأیید این دانشگاه است. امکان شرکت در آزمون‌های متعددی برای ورود به هیتیت وجود دارد. از جمله آن‌ها می‌توان به TR-YOS و ACT اشاره کرد. در جدول‌های زیر تمام آمون‌های مورد قبول این دانشگاه به همراه حداقل نمراتی که داوطلبان باید در آن‌ها کسب کنند را آورده‌ایم. دقت داشته باشید که معدل داوطلب باید ۱۴ یا بیش از آن باشد و قبولی نهایی به عملکرد سایر متقاضیان بستگی دارد.

حداقل نمرات موردنیاز برای ثبت‌نام در دانشکده پزشکی
نام آزمون حداکثر نمره آزمون حداقل نمره موردقبول دانشگاه
TR-YOS ۱۰۰ ۹۰
SAT (بخش استدلال) ۱۶۰۰ ۱۲۸۰
SAT (بخش ریاضیات) ۸۰۰ ۶۴۰
ACT ۳۶ ۲۷
AP ۵ ۴
IB ۴۵ ۳۶
حداقل نمرات موردنیاز برای ثبت‌نام در سایر دانشکده‌ها
نام آزمون حداکثر نمره آزمون حداقل نمره موردقبول دانشگاه
TR-YOS ۱۰۰ ۷۰
SAT (بخش استدلال) ۱۶۰۰ ۱۱۲۰
ACT ۳۶ ۲۴
AP ۵ ۳
IB ۴۵ ۳۲

هزینه تحصیل در دانشگاه هیتیت

هیتیت دانشگاهی دولتی است و هزینه تحصیل در آن به نسبت دانشگاه‌های خصوصی بسیار ناچیز است. در کل شهریه رشته‌های دانشگاه هیتیت بستگی به دانشکده آن‌ها دارد؛ برای مثال شهریه سالیانه دو رشته پزشکی و پرستاری که هر دو در دانشکده پزشکی ارائه می‌شوند با یکدیگر برابر است. در جدول زیر شهریه سالیانه دانشکده‌های مختلف این دانشگاه را آورده‌ایم.

نام دانشکده شهریه سالیانه
دانشکده پزشکی ۱۱۶ هزار لیر
دانشکده ادبیات و علوم انسانی (ادبیات) ۱۸ هزار لیر
دانشکده ادبیات و علوم انسانی (علوم) ۲۱ هزار لیر
دانشکده مدیریت و اقتصاد ۱۸ هزار لیر
دانشکده مدیریت و اقتصاد (آموزش به زبان انگلیسی) ۲۷ هزار لیر
دانشکده الهیات ۱۸ هزار لیر
دانشکده علوم ورزشی ۱۸ هزار لیر
دانشکده بهداشت ۲۱ هزار لیر
دانشکده هنرهای زیبا ۲۹ هزار لیر
دانشکده مهندسی ۲۱ هزار لیر

مدارک لازم برای ثبت‌نام در دانشگاه هیتیت

دانشگاه هیتیت برای رفاه حال دانشجویان دو مرحله ثبت‌نام آنلاین و حضوری در نظر گرفته است. درواقع بررسی‌های اصلی در مرحله ثبت‌نام آنلاین صورت می‌گیرد و قبولی داوطلب در این مرحله تا حد بسیار زیادی قبولی نهایی او را تضمین می‌کند. در مرحله ثبت‌نام حضوری صرفا باید برای ارائه مدارک به صورت فیزیکی به دانشگاه مراجعه کنید. توجه داشته باشید که برای ثبت‌نام دوره‌های ارشد و دکتری نیازی به شرکت در هیچ آزمونی وجود ندارد.

 1. مدارک لازم برای ثبت‌نام آنلاین
 • رسید پرداخت ثبت‌نام آنلاین به مبلغ ۵۰ دلار
 • پر کردن فرم ثبت‌نام
 • ارسال مدرک امتیاز کسب شده از یکی از آزمون‌های مورد تأیید دانشگاه هیتیت
 • کپی مدرک دیپلم به همراه ترجمه رسمی
 • کپی ریزنمرات تحصیلی به همراه ترجمه رسمی
 • کپی پاسپورت و یا کارت شناسایی
 • مدرک زبان (در صورت وجود؛ این مدرک باید امتیازی در حد C1 را در یکی از آزمون‌های معتبر مانند TOMER یا برای تحصیل به زبان انگلیسی IELTES نشان دهد. دقت داشته باشید که مدرک هر کدام از این آزمون‌ها تنها ۲ سال اعتبار دارد.)
 • انگیزه‌نامه (برای دوره ارشد)
 • توصیه‌نامه (برای دوره ارشد و دکتری)
 • مدرک کارشناسی ارشد (برای ثبت‌نام در دوره دکتری)
 1. ثبت‌نام حضوری
 • در این مرحله باید تمام مدارکی که در مرحله ثبت‌نام مجازی در سایت آپلود کرده بودید را به‌صورت فیزیکی به دانشگاه ارائه کنید.

امکانات دانشگاه هیتیت

دانشگاه هیتیت در شهر زیبا، آرام و امن چوروم واقع شده است و محیطی مناسب برای زندگی دانشجویی فراهم می‌کند. هیتیت دارای خوابگاه‌های متعدد دولتی دخترانه و پسرانه در مرکز شهر است و سرویس‌های آن از ۷ صبح تا پاسی از شب به جابه‌جایی دانشجویان به پردیس دانشگاه و سطح شهر می‌پردازند؛ علاوه بر خوابگاه‌های دولتی می‌توان از خوابگاه‌های خصوصی و خانه‌های سطح شهر نیز استفاده کرد که با قیمت‌های بسیار خوبی به دانشجویان خدمات ارائه می‌کنند.

دانشگاه هیتیت دارای سالن‌های ورزشی متعدد فوتسال، والیبال، بسکتبال، تنیس و شنا است. فضای داخلی این دانشگاه با فضای سبز زینت داده شده است و در جای جای آن مکان‌هایی برای گردهمایی و استراحت دانشجویان تعبیه شده است.

در پردیس اصلی دانشگاه و اطراف آن چندین کافه‌تریا، سوپرمارکت و رستوران وجود دارد که با بهترین کیفیت و حداقل قیمت محصولات خود را به فروش می‌رسانند. این دانشگاه همچنین دارای کتابخانه‌ای مدرن و بزرگ است که فضای بسیارمناسبی برای تحقیق و مطالعه فراهم می‌کند.

برنامه تبادلی دانشگاه هیتیت

دانشگاه هیتیت با مشارکت در برنامه اراسموس پلاس امکان تبادل اساتید و دانشجویان خود با برترین دانشگاه‌های جهان فراهم کرده است. برای بهره‌مندی از این برنامه تبادل تنها کافی است از جمله دانشجویان برتر این دانشگاه باشید.

سخن پایانی

دانشگاه هیتیت در شهر زیبا و آرام چوروم واقع شده است و سعی بر این دارد که با الگوبرداری از نمونه‌ای موفق مانند دانشگاه قاضی به یکی از برترین‌ مراکز آموزشی خاورمیانه تبدیل شود.

در صورتی که به تحصیل در ترکیه فکر می‌کنید و به دنبال آینده‌ای درخشان هستید دانشگاه هیتیت می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. می‌توانید هم‌گام با این دانشگاه پیشرفت کنید و بدین شکل به مهره‌ای اصلی برای درخشش آن تبدیل شوید.

source

توسط