اوکراین روز چهارشنبه اعلام کرد که روسیه بیش از ۱۰۰ مکان را در ۲۴ ساعت گذشته بمباران کرده که بیشترین تعداد در یک حمله از ابتدای سال جاری میلادی است.

ایگور کلیمنکو، وزیر کشور اوکراین در پیامی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد گفت: «دشمن در ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۸ محل را در ده منطقه گلوله باران کرد. این بیشترین تعداد شهرها و روستاهایی است که از ابتدای سال تاکنون مورد حمله قرار گرفته‌اند.»

به گفته آقای کلیمنکو، علاوه بر این، روسیه به یک پالایشگاه نفت در کرمنچوک در مرکز کشور حمله کرد که تلفات جانی در پی نداد اما صدها آتش‌نشان برای مهار آتش‌سوزی به محل پالایشگاه روانه شدند.

اوکراین و متحدان غربی آن از این بیم دارند که روسیه مانند سال گذشته حملات خود به زیرساخت‌های انرژی این کشور را قبل از زمستان تشدید کند.

مقامات محلی گزارش دادند که در اثر بمباران شبانه یک نفر در منطقه خارکیف و یک نفر در منطقه خرسون کشته شدند.

حمله پهپادی روسیه نیز در نیکوپول در جنوب این کشور یک کشته و چهار زخمی برجای گذاشت.

نیروی هوایی اوکراین روز چهارشنبه اعلام کرد که ۱۸ پهپاد از ۲۰ پهپاد روسیه را که در طول شب پرواز می‌کردند سرنگون کرده است.

وزارت دفاع روسیه نیز اعلام کرد که دو پهپاد اوکراینی را بر فراز مناطق بریانسک و کورسک در مرز اوکراین سرنگون کرده است.

زلنسکی: حملات اوکراین نیروی دریایی روسیه در دریای سیاه را فلج کرده است

از سوی دیگر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین روز سه‌شنبه گفت که حملات اوکراین به نیروی دریایی روسیه در دریای سیاه تلاش‌های جنگی مسکو را فلج کرده است.

زلنسکی در سخنرانی ویدئویی شبانه خود گفت: «ما در جهانی زندگی می‌کنیم که خیلی سریع به موفقیت عادت می‌کند. وقتی تهاجم تمام عیار آغاز شد بسیاری از مردم در سراسر جهان باور نداشتند که اوکراین زنده بماند.»

وی تاکید کرد که نیروهایش در کاهش قدرت نظامی مسکو در دریای سیاه موفق بوده‌اند که به گفته او با حمایت بیشتر متحدان کی‌یف می‌تواند به پیروزی نهایی اوکراین در جنگ منتهی شود.

وی افزود: «موفقیت اوکراین در نبرد دریای سیاه در کتاب‌های تاریخ ثبت خواهد شد اگرچه امروز زیاد درباره آن صحبت نمی‌شود.»

source

توسط