آیین یادبود زنده‌یاد” علی‌رضا شجاع‌پور” شاعر پیشکسوت کشور، روز جمعه ۱۲ آبان‌ماه ساعت ۱۱ در  فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

به گزارش خانه موسیقی ایران و به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای ارسباران؛ آیین یادبود زنده‌یاد استاد علی‌رضا شجاع‌پور شاعر پیشکسوت کشور، روز جمعه ۱۲ آبان‌ماه ساعت ۱۱ با حضور اهالی ادبیات، موسیقی و شاگردان استاد با بخش‌های مختلف از جمله: سخنرانی، شعرخوانی، نقالی، پخش کلیپ و پیام‌های تصویری اساتید و اجرای موسیقی در  فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود.

سخنرانان این آیین که اجرای آن را محمدعلی عزت‌زاده بر عهده دارد، عبارتند از: بهادر شجاع‌پور (فرزند استاد)، دکتر جلال خالقی مطلق، دکتر بهرام گرامی، دکتر امیر حسین ماحوزی، دکتر فرامرز غفاری، پریسا اخوان، دکتر شروین وکیلی، دکتر شهرزاد رضادوست ، علیرضا عصار و مهندس علی پویان.

همچنین اجرای موسیقی ساز و آواز توسط علی بوستان و پوریا اخواص، آواز علی‌اکبر حجازی، ساز و آواز رسول نجفیان، نقالی پریسا سیمین‌مهر، موسیقی و خوانش شعر رستم و سهراب توسط محسن شهرنازدار، شعرخوانی طاهره تهرانی از اشعار علیرضا شجاع‌پور و پخش کلیپ‌هایی از سخنرانی و شعرخوانی این هنرمند فقید، از دیگر بخش‌های این آیین است.

علیرضا شجاع پور(۱۴۰۲-۱۳۲۱) دانش‌آموخته حقوق و علوم اداری و دیپلمات بازنشسته وزارت امور خارجه بود و از دوران کودکی با شعر شاعران بزرگ آشنا شد و استعداد شاعریش را نشان داد و پس از طی دوران جوانی و سرودن اشعار عاشقانه و نیز طنزآمیز، به تدریج به مفاهیم ژرف‌تر روی آورد و در غالب اشعارش، به ایران و تاریخ، فرهنگ و تمدن آن و مسائل اجتماعی ایرانیان پرداخت.

وی در همه قالب‌های شعر فارسی و در سبک‌های کهن و نو تبحر داشت و اشعار متنوع و ارزشمندی به گنجینه شعر و ادب فارسی افزود. مثنوی‌های «وطن»، ‍«عشق جاویدان من؛ ایران من»، «در بارگاه فردوسی» و «ساقی‌نامه» و شعر نیمایی «رستم و سهراب» از مهمترین و مشهورترین آثار آن مرحوم است؛ وی غزل‌سرایی چیره‌دست نیز بود و غزل‌های ناب و استواری با مضامین عرفانی، عاشقانه و اجتماعی سروده‌ است.

شجاع‌پور همچنین پژوهش‌هایی در شاهنامه فردوسی و اشعار سعدی و حافظ داشت که برخی از آنها منتشر شده یا در کلاس‌های شاهنامه‌پژوهی و حافظ‌شناسی آن مرحوم ارائه شده‌ است.

سه مجموعه شعر نیمه‌تمام (۱۳۷۷)، وطن یعنی همین‌جا یعنی ایران (۱۳۸۱) و هنوز نیمه‌تمام (۱۳۹۹) در کنار تصحیح شاهنامه فردوسی (۱۳۸۰) و زال و رودابه (۱۳۸۱) از کتاب‌های زنده‌یاد شجاع‌پور است.

زنده‌یاد شجاع‌پور پس از گذراندن دوره‌ای بیماری ۲۶ مهرماه سال‌جاری درگذشت.

عموم علاقمندان برای حضور در این آیین می‌توانند به فرهنگسرای ارسباران واقع در خیابان شریعتی، بالاتر از پل سیدخندان، خیابان جلفا مراجعه کنند و برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره ۲۲۸۷۲۸۱۸ تماس بگیرند.

source

توسط