رئیس اسبق سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

فریدون عباسی دوانی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و رئیس اسبق سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران توسط تروییکای اورپایی گفت: موضوع تحریم ایران یک برنامه جامع است که با موضوع هسته‌ای و بهانه‌جویی آغاز شده و این امر به توان موشکی ایران و حضور کشورمان در منطقه جنوب غربی آسیا تعمیم داده شده است.

وی اظهار کرد:، چون ما قدرتمند شدیم و به فکر حفظ منافع خود، استقلال و آزادی هستیم، منافع کشور‌های دوردست در این منطقه را به خطر انداختیم چراکه آن‌ها باید از منطقه ما خارج شوند برای همین غربیان سیاست‌هایی را پیش می‌گیرند که ما نتوانیم قدرت جهانی شویم لذا این تحریم‌ها ادامه پیدا می‌کند و امثال توافقاتی مثل برجام تاثیری در رفع تحریم نخواهد داشت.

با وجود تحریم‌ها قدرتمندتر از قبل شدیم با اینکه برایمان سخت بود، اما به سمت خودکفایی پیش رفتیم و تواتستیم نیاز‌های خود را در حوزه‌های علمی، سلامت و مسائل صنعتی حل کنیم.

نماینده مردم کازرون و کوهچنار در مجلس بیان کرد: ما الان به صادرکننده برخی محصولات تبدیل شدیم به‌خصوص در علوم نوین حرف برای گفتن داریم و می‌توانیم به کشور‌های منطقه و جهان کمک کنیم.

عباسی اظهار کرد: ما در زمان شیوع کرونا توانستیم جلوی آن را بگیریم و واکسن تولید کردیم همچنین پزشکان ما بر روی این بیماری تجربه درمانی پیدا کردند و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد و مرگ و میر در کشور ما در مقایسه با کشور‌های پیشرفته کمتر بود.

وی اضافه کرد: دولت ما حتی اتباع بیگانه را تحت پوشش واکسیناسیون کرونا قرار داد و یک تجربه خوب انسانی را به بقیه کشور‌ها نشان داد.

عضو کمیسیون انرژی در مجلس تصریح کرد: هیچ راه‌حلی نداریم جز آنکه نظریه مقاومت را پی بگیریم و براساس آن سیاست خارجی خود را تنظیم کنیم، چون با مقاومت موفق بوده‌ایم و در آینده هم پیشرفت خواهیم کرد.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی گفت: هیچ‌وقت برجام را یک توافق خوب نمی‌دانستم و به آن اصلا فکر نمی‌کنم، چون با «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» در خصوص مسائل هسته‌ای بیشتر مسائلمان حل شد و قدرتمندتر از قبل شدیم.

۲۶ مهر روز لغو تحریم‌های تسلیحاتی کشورمان بود، اما شورای اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای رسما اعلام کرد که اقدام‌های محدودکننده خود علیه جمهوری اسلامی ایران را حفظ می‌کند و تحریم‌هایی که قرار بود از روز ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر) لغو شوند، فعال باقی می‌مانند.

source

توسط