معاون بهداشت وزارت بهداشت، گفت: بستر اجرای برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع در دولت سیزدهم فراهم است.
به گزارش خبرگزاری مهر، کمال حیدری، در اولین کارگروه مدیران ارشد نظام سلامت ارزیابی و بازنگری نسخه ۰۲ پزشکی خانواده در دولت سیزدهم، اظهار داشت: این کارگاه در راستای چندین سال کار انجام شده پیرامون برنامه پزشکی خانواده است و قرار نیست کار از صفر شروع شود.
وی افزود: همه ما در تدوین، اجرا و نظارت بر این برنامه حضور داشته‌ایم و اکنون باید قدم محکم‌تری برداریم. باید حضور فعالی در این عرصه داشته باشیم چون اکنون بستر اجرای برنامه فراهم است.
حیدری بیان داشت: بخش خصوصی، دولتی، بیمه‌ها، انتظارات صندوق‌های بیمه، پیگیری‌ها و حمایت‌ها از برنامه پزشکی خانواده نمای کلی کار را برای ما ترسیم می‌کند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: اکنون فرصت خوبی برای رفع چالش‌ها و اصلاح نسخه ۰۲ پزشک خانواده است. در اواخر دولت دهم ۳۰ ایراد بر این برنامه گرفته شد و در نهایت برنامه شهری پزشکی خانواده در ۲ استان فارس و مازندران اجرایی شد.
حیدری با اشاره به اینکه راه برون رفت از اجرای برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع نداریم، خاطرنشان کرد: به همین دلیل همه ذی نفعان را به این جلسه دعوت کرده‌ایم چون اجرای این برنامه فقط کار وزارت بهداشت نیست.
معاون بهداشت با تاکید اینکه نباید با شعارزدگی پیش برویم، گفت: باید پوشش حداکثری به ویژه اقشار آسیب پذیر را مدنظر قرار دهیم.
حیدری افزود: در بحث اصلاح ساختار و روش‌های ارائه خدمت باید شرایط موجود کشور که به سمت آن می‌رود را مدنظر قرار داد مانند سالمندی، رشد بیماری‌های غیر واگیر و در بخش‌هایی نظیر سلامت روان و تغذیه چالش‌هایی وجود دارد، که توجه به آن ضروری است.
وی اظهار داشت: در سطوح ۲ و ۳ باید جلوی نیازهای القایی گرفته شود. در بخش آموزشی هم باید کریکولوم آموزشی پزشکی خانواده تدوین و نیازهای مربوط به بیماری‌های غیر واگیر لحاظ شود.
حیدری، بهره مندی مردم از برنامه و پایبندی مدیران ارشد به برنامه را بهترین منابع پزشک خانواده دانست و گفت: پویا کردن سامانه سیب و چهار سامانه موجود اصل مهمی است. زیرا آی تی در ارتقای شاخص‌ها و پرداخت مبتنی بر عملکرد جایگاه مهمی دارد.
وی افزود: باید کاستی‌های پزشک خانواده را با استفاده از تجربیات قبلی در جهت ارتقای کیفیت که کسب رضایت مردم را به دنبال دارد، شناسایی کرد.
حیدری به توزیع نیروی متخصص در برنامه پزشک خانواده اشاره کرد و گفت: توزیع نیروی تخصصی در تمام سطوح باید مدیریت شود. گاهی توزیع نیرو در سطح یک خوب است ولی در سطوح دیگر اینگونه نیست. همچنین بحث ساختار و نظام ارائه خدمت و بسته‌های خدمتی نظام پرداخت و شرح وظایف‌ها را باید مورد بررسی قرار دهیم.
معاون بهداشت وزارت بهداشت در پایان گفت: از آنجا که شعار و دغدغه دولت سیزدهم در پوشش خدمات به مردم است، لازم است در ابتدای کار این دولت به بررسی این موضوعات بپردازیم تا فرصت لازم برای اجرای برنامه پزشکی خانواده و نظام ارجاع را داشته باشیم.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source
پوشش سقف

توسط salamatikhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *