مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه اگر شرکت‌های دانش بنیان در زمان شیوع کرونا داروهای مورد نیاز را تولید نمی‌کردند ما زمین می‌خوردیم گفت: با تلاش این شرکت‌ها ۲۵درصد بازار داروهای کرونایی کشور در اختیار تولیدات داخل بوده است.
به گزارش ایسنا، سید حیدر محمدی در مراسم رونمایی داروی دانش بنیان درمان روماتوئید ارتریت، افزود: بازار دارویی کشور حدود ٣۵ هزار میلیارد تومان در سال ٩٩ بود و با توجه به شیوع کرونا، ٢٠ درصد این عدد دستخوش تغییر شد و ٩٩ درصد بازار دارویی کشور از نظر عددی مربوط به تولید داخل است.
وی خاطر نشان کرد: در سال ٢٠٢٠ ارزش داروهای بیوتک حدود ٢۵٣ میلیارد دلار دارو بود و در سال جاری میلادی ارزش داروهای بیوتکنولوژی به بیش از ٣٠٠ میلیون دلار رسیده است.
محمدی نمونه این داروها را داروی درمان کرونا به نام  “توسیلیزومب” دانست و یاداور شد: تولید واکسن‌ کووید_ ١٩ انقلابی در حوزه بیولوژی به وجود آورده است ضمن آنکه ١٠ درصد بازار دارویی مربوط به داروهای بیولوژیک است و ۴ درصد آن مربوط به داروهای تولید داخل می‌شود.
مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه این عدد روند صعودی دارد، گفت: سخت‌ترین کار برای رگولاتور این است که باید تمام قد از تولیدات داخل حمایت کند و در این راستا به سراغ تولیدکنندگان رفتیم.
محمدی  با اشاره به تجربیات کشور در زمینه تولید داروهای کرونا افزود: در آن دوران شاهد بودیم که اگر در تولید داخل، ۳ نوع داروی کرونا را نداشتیم زمین می‌خوردیم و این در حالی است که در نیمه ١۴٠٠ حدود ۶ هزار میلیارد تومان و برای داروی رمدسیویر و ۶٠٠ میلیارد تومان برای داروی توسیلیزومب و ٧٠٠ میلیارد تومان برای فاویپیراویر صرف شد.
به گفته وی بیش از ٢۵ درصد بازار دارویی کشور را این سه داروی کرونا به خود اختصاص دادند.
مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو ادامه داد: اگر تولید داخل نبود نمی‌توانستیم این داروها را تولید کنیم و این اهمیت موضوع را نشان می‌دهد البته باید سختگیری‌ها در کیفیت دارو را داشته باشیم.
وی با بیان اینکه سازمان غذا و دارو حامی صادرات  است، اظهار کرد: بخشی از چالش‌های حوزه تولید دارو با صادرات مرتفع می‌شود چرا که شرکت‌ها برای صادرات باید استانداردها را پاس کنند.
انتهای پیام

source

توسط salamatikhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *