مجله روزمره سلامت خانواده
سنت های زمستانی ایرلند
سفر زمستان در راه است. و سفر در کشورهای سلتیک، جایی که یولد، سال نو، هوگماگوگ، کریسمس و انقلاب زمستانی به طور منحصر به فردی در طول زمان در هم آمیخته اند. هر کدام راه خود را برای ایستادن در لبه طبیعت در هنگام خواب پیدا می کند. و بنابراین، در سردترین فصول، مردمان او به دنبال پیوند قدیم و جدید از طریق آواز و رقص، مرگ و تولد دوباره یک سال جدید بودند!
انقلاب زمستانی
در حالی که انقلاب‌ها برای ایرلندی‌های باستان به اندازه جشنواره‌های آتش‌سوزی مهم نبودند. لغناساد (1 اوت); بلتان (اول مه، 1 مه)؛ ایمبولک (1 فوریه- بریجیت); و Samhain (1 نوامبر، هالووین)، آنها کمتر جشن گرفتند. از میان انقلاب‌ها و اعتدال‌ها، انقلاب زمستانی مهم‌ترین است، زیرا نشان‌دهنده تولد دوباره خورشید پس از کوتاه‌ترین روز است. بسیاری از فرهنگ ها این بار را برای بزرگداشت تولد خدایان مختلف جشن گرفتند. انقلاب زمستانی بین دو جشن آتش سوزی مهم Samhain (Sow-an) یا هالووین و ایمبولک قرار می گیرد.
در نیوگرانج، کانتی میث، یک مقبره باستانی پوشیده از آثار هنری زیبا وجود دارد که بیشتر سال در تاریکی باقی می ماند. مارپیچ دوتایی در این سایت یکی از نمادهایی است که در سایت نیوگرانج قابل مشاهده است. یک بار در سال، در انقلاب زمستانی، مقبره پر از نور می شود تا آثار هنری زیبای روی دیوارها نمایان شود. در حالی که به نظر می رسد بهتر است منشا آن را به مورخان بسپاریم، شکی نیست که ایرلندی های باستان این روز را مهم می دانستند.
همچنین “کوتاه ترین روز” یا “تاریک ترین نیمه شب” را نشان می داد و دلیلی برای جشن بود، زیرا – پس از گذشت کوتاه ترین روز، به این معنی بود که سفر به سمت بهار می تواند آغاز شود.
رفتن درب به در
در حالی که سنت «سرود خواندن» و خانه به خانه رفتن برای آواز خواندن برای همسایگان در سال های اخیر تنها در فصل تعطیلات انجام می شود. در زمان های گذشته، برای بسیاری از جشنواره های بزرگ، سرود از خانه به خانه سرود مرسوم بود. گمان می رود که آهنگ های خاصی برای این سنت مفید بوده است.
آلبوم “To Warm the Winters Night” این سنت را جشن می گیرد. رقصی با عنوان “رقص شاخ” از همه روح تا شب دوازدهم به امید آوردن شانس برای سال جدید اجرا شد! در بسیاری از فرهنگ های سلتی، سنت خانه به در رفتن و سرود خواندن یا ایده راهپیمایی رایج بود. All Souls Night یا Samhain (Sow-an) به عنوان هالووین به ما رسیده است، زمانی که خانه به خانه رفتن هنوز بخشی از فرهنگ ماست.
“رقص شاخ” از Abbots Bromley در Staffordshire می آید. هشت مرد با شاخ شاخ روی سر خود در روستا رقصیدند تا برای سال نو “شانس بیاورند”. این سنت هنوز در Abbots Bromley ادامه دارد. تصور می شود که ریشه این رقص در آیین های باروری پیش از مسیحیت باشد.
کایلمور کارولز
سرودهای Kylemore مجموعه ای زیبا از سرودهای کریسمس از روستای Kylemore است. در اعماق زمستان سخت، یادآور جشن مقدس، این ملودی‌های قدیمی دلهره‌آور را به وجود می‌آورد، که بسیاری از آنها تا به امروز در کایلمور و جاهای دیگر خوانده می‌شوند. برای نمونه‌ای از «تاریک‌ترین نیمه‌شب»، که مسلماً شناخته‌شده‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین کیلمور کارول است، آهنگ شماره شش را در آلبوم To Warm the Winter’s Night ببینید.
یود و ورود به یود
یول نشانه تولد دوباره قدرت خورشید است. این نماد دیگری از مرگ و تولد دوباره است – رفتن از تاریکی به نور. برای بسیاری، یول از قبل از انقلاب تا روز سال نو اجرا می شود. بسیاری از مردم Yule را با “Yule Log” مرتبط می‌دانند، قطعه‌ای از چوب که با گیاهان همیشه سبز تزئین شده است، عمدتاً هالی و شمع. هالی یکی دیگر از نمادهای باستانی ایرلندی ها بود. تصور می شد که دارای خواص ویژه ای است، زیرا “نه درخت و نه بوته” بود.
کریسمس کوچک
به طور سنتی جشن جشن در 6 ژانویه به پایان رسید. تقویم مسیحی “کریسمس کوچک” را در 6 ژانویه نیز جشن می گیرد. در دوران کودکی من، این روزی بود که تزئینات از بین رفت و یک بوقلمون دیگر به نشانه پایان فصل پخته شد.
دسامبر و خدایان خورشید
دسامبر جشن بسیاری از “ناجیان” و خدایان خورشیدی است که معمولاً در 25 دسامبر برگزار می شود. بسیاری از آنها کلمه “نور” را در عنوان خود دارند. آنها شامل بعل، دیونیسوس و البته عیسی مسیح هستند.
مامرها
در حالی که منشا مومرها نامشخص است، آنها هنوز بخشی حیاتی از سنت ایرلندی تا قرن حاضر بودند. «پسرهای نی» یا «مامرز» لباس مبدل می پوشیدند و اغلب از نی برای پوشاندن صورت خود استفاده می کردند و از در به در می رفتند. آنها معمولاً برای “عملکرد” ​​خود غذا یا پول یا مقداری سپاسگزاری درخواست می کردند و دریافت می کردند. این سنت به ویژه در شمال ایرلند قوی بود. شهرستان ارمغ از دیرباز با مومداران مرتبط بوده است.
شکار رن
سنت شکار رن در ابتدا با مراسم بت پرستی مرتبط بود. از نظر تاریخی، یک اسکله اسیر شد و احتمالاً برای سال جدید شانس آورده بود. در دوران مدرن، سنت «شکار ورن» شامل نوازندگانی می‌شود که از گردهمایی به گردهمایی می‌روند و در «روز سنت استیون» (26 دسامبر) موسیقی می‌نوازند و «کلاه را رد می‌کنند».
تحصیل در ترکیه

مجله روزمره سلامت خانواده
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط salamatikhabari