خبر خوان تخصصی بین الملل
پس از مزدوران لیبی و ارمنستان این بار نوبت مزدوران سوریه است تا در آتش جنگ اوکراین بدمند و واشنگتن و ترکیه هر کدام متناسب با اهداف خود برای جذب آنها جهت جنگ در اوکراین اقدام کرده‌اند.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت خبری العهد، سرتیپ علی خضور، کارشناس مسائل نظامی تاکید کرد، همزمان با اقدام واشنگتن برای جمع آوری تروریست‌ها در پایگاه التنف در شرق سوریه و تجهیز نظامیان نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) برای جذب شبه نظامیان و اعزام آنها به اوکراین، گروه‌های تروریستی وفادار به آنکارا در شمال سوریه دفاتر ویژه‌ای را برای همین منظور باز کرده‌اند.
این کارشناس نظامی در گفت‌وگوی اختصاصی با پایگاه خبری العهد خاطرنشان کرد: «گروه‌های ترکمان» وابسته به ارتش ترکیه که کنترل حومه حلب، رقه الحسکه و شمال شرق سوریه را در دست دارند، برای جذب مزدوران سوری برای نبرد در اوکراین اقدام کردند. این گروه‌ها دفاتری باز کردند که نظامیان از طریق آن نام خود را ثبت می‌کنند و قراردادهایی را امضا می‌کنند که آنها را ملزم می‌سازد در ازای دریافت مبالغ هنگفتی با روس‌ها در اوکراین بجنگند.
وی افزود: گروه‌های ترکمان وابسته به آنکارا دفاتری را زیر نظر رهبران خود در شهرهای عفرین، اعزاز، جرابلس و الراعی در حومه حلب، تل ابیض در حومه رقه و رأس‌العین افتتاح کرده‌اند و ماهانه حقوقی به مبلغ ۵۰۰۰ یورو توسط ناتو به عنوان کمک هزینه حمل و نقل به اوکراین به شبه‌نظامیان پرداخت می‌شود. این مشابه مبالغی است که ناتو به مزدوران جهموری چک، لهستان و برخی از کشورهای آفریقایی و آسیایی می‌پردازد.
خضور گفت، جذب مزدوران سوری توسط گروه‌های ترکمان وابسته به آنکارا برای جنگ در اوکراین پس از جلساتی صورت گرفت که افسران اطلاعاتی ترکیه با همراهی تعدادی از افسران اطلاعاتی اوکراین و تعدادی از رهبران گروه‌های موسوم به «ارتش آزاد» ترتیب دادند. در این جلسات قرار شد سری اول شبه نظامیان به تعداد ۵۰۰ مزدور به اوکراین اعزام شود و ارتش ایالات متحده حمایت مالی تروریست‌های وابسته به تروریست‌های «مغاویر الثوره» و نیز نظامیان و بازداشتی‌های سابق داعش در پایگاه التنف که اکثر آنها دارای ملیت‌های روسی، چچنی و قزاق هستند، برعهده گرفت. همچنین قرار شد همزمان نظامیان نیروهای دموکراتیک سوریه در ازای دریافت مبالغ هنگفت اعزام شوند؛ مساله‌ای که با وجود عجله رهبران کرد قسد برای انکار آن، مسلم شده است.
در همین راستا، مهند الحاج علی، عضو پارلمان سوریه اطلاعات مربوط به همکاری واشنگتن با گروه‌های تروریستی به ویژه در منطقه جزیره سوریه، شمال حلب و ادلب را با هدف اعزام تعدادی از نظامیان به اوکراین را تایید کرد.
وی گفت، این موضوع جدید نیست زیرا پیش از آن هم واشنگتن نسبت به جمع آوری ۱۰۰۰ نظامی از نیروهای قسد و اعزام آنها به اوکراین اقدام کرده بود. این کار پس از برگزاری چند دوره آموزشی برای نظامیان در منطقه التنف در ازای دریافت حقوق هنگفت به یورو توسط ناتو صورت گرفت.
الحاج علی گفت، ایالات متحده آمریکا و ترکیه اهداف متعددی از این کار دارند، ترکیه پیشتر از این نظامیان به ویژه از نظامیان ادلب و شمال حلب برای جنگ در لیبی و ارمنستان به منظور حمایت از متحدان خود استفاده کرده و بخشی از آنها را به افغانستان فرستاده بود تا در کنار نیروهای ترکیه‌ای در فرودگاه کابل و دیگر مناطق مستقر شوند. این تروریست‌ها به یک معضل بزرگ برای ترکیه تبدیل شده‌اند و اکنون این کشور تلاش می‌کند از شر آنها در مرزهای خود در شمال سوریه خلاص شود و با فرستادن آنها به مناطق جدید این تروریست‌ها را دور بزند.
این عضو پارلمان سوریه گفت، با توجه به اینکه اوکراین از آغاز ضدحمله در بهار متحمل خسارات سنگینی شده است، ایالات متحده آمریکا می‌خواهد از شر برخی از رهبران کرد و نیروهای کرد خلاص شود. از سوی دیگر می‌خواهد رهبران کرد را با رهبران عرب در منطقه جزیره جایگزین کند تا ترکیه‌ای‌ها را خشنود کرده و از دو قطبی شدن آن‌ها در قبال روسیه جلوگیری کند.
انتهای پیام
source

تولید محتوا
سئو سایت

خبر خوان تخصصی بین الملل
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط salamatikhabari