یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
وزیر علم، فناوری و محیط زیست کوبا درخواست کرد مرکز نوآوری و فناوری مشترک ایران و کوبا به عنوان نقطه تماس شرکت های فناوری دو کشور در کوبا تشکیل شود.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری که به منظور شرکت در اجلاس سران کشورهای گروه ۷۷ به هاوانا سفر کرده با وزیر علم، فناوری و محیط زیست کوبا دیدار کرد.
در این دیدار مونتایا، وزیر علم، فناوری و محیط زیست کوبا ضمن خوشامدگویی و ابراز خرسندی از حضور دکتر روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور در کوبا اظهار داشت: دولت کوبا بر پیشرفت مبتنی بر فناوری تاکید دارد و بر این اساس از توسعه همکاری‌های علمی و فناوری با ایران کاملاً استقبال می‌کنیم.
وی تشکیل کمیته مشترک فناوری بین دو کشور را ابتکاری مناسب در این راستا توصیف و درخواست کرد مرکز نوآوری و فناوری مشترک ایران و کوبا به عنوان نقطه تماس شرکت‌های فناوری دو کشور در کوبا تشکیل شود.
وزیر علم، فناوری و محیط زیست کوبا همچنین با اشاره به اینکه کوبا در تدارک برگزاری یک نمایشگاه بزرگ در سال ۲۰۲۴ است پیشنهاد کرد که شرکت‌های دانش بنیان ایرانی توانمندی‌های خود در دو بعد خدمات و محصولات در این نمایشگاه‌ها عرضه کنند و از دهقانی هم برای سفر به کوبا و بازدید از این نمایشگاه دعوت کرد.
معاون علمی رئیس جمهور هم ضمن ابراز خرسندی از حضور در کوبا و اینکه موضوع اجلاس سران گروه ۷۷ به علم و فناوری اختصاص دارد، فضای تعامل و تبادلات علمی فناوری فیمابین را بسیار مثبت ارزیابی کرد.
وی با بیان اینکه بزرگترین سرمایه هر کشور نیروهای متخصص آن است که هر دو کشور ایران و کوبا در این زمینه غنی هستند، گفت: در این دو روز، فرصت‌هایی را در زمینه توسعه همکاری‌های فناوری مشترک با کوبا مشاهده کردم که کمتر مورد توجه بوده و امیدوارم بتوانیم با تعریف پروژه‌های مشترک از این فرصت‌ها استفاده کنیم. البته معتقدم که نباید همکاری‌ها را به بیوتکنولوژی و نانو تکنولوژی محدود کرد.
دهقانی در ادامه پیشنهاد حضور شرکتهای ایرانی در نمایشگاه کوبا را مثبت ارزیابی کرد و گفت: معاونت علمی هم از حضور شرکت‌های دانش بنیان ایرانی در حوزه‌های مختلف در این نمایشگاه حمایت می‌کند.
وی از بهداشت و سلامت، دارو، آب، انرژی، مدیریت پسماند و مقابله با تأثیرات تغییرات اقلیمی به عنوان حوزه‌های اولویت دار همکاری با کوبا یاد کرد و گفت: بسیار مشتاقیم که همزمان با نمایشگاه ایران ساخت میزبان وزیر محترم علم، فناوری و محیط زیست کوبا در ایران باشیم.
وزیر علم، فناوری و محیط زیست کوبا هم با تشکر از دعوت دهقانی به بازدید هفته گذشته معاونش از توانمندی‌های علمی فناوری شرکت‌های دانش بنیان ایرانی اشاره و تصریح کرد با توجه به ظرفیت‌های خوبی که در ایران وجود دارد بر توسعه همکاری‌های علمی فناوری با ایران تاکید داریم.
وی با بیان اینکه هدف‌گذاری ایران برای دستیابی به اقتصاد دانش بنیان و سیاستهای دولت برای ایجاد بازار داخلی و خارجی برای محصولات دانش بنیان بسیار ارزشمند است، خواستار به اشتراک گذاشتن تجارب ایران با کوبا در این زمینه شد.
وزیر علم کوبا در ادامه اظهار داشت: در حال حاضر در کنار بیوتکنولوژی و دارو، حوزه‌های امنیت غذایی و انرژی هم برای ما بسیار مهم است و می‌تواند جزو محورهای همکاری‌های مشترک قرار بگیرد.
وی گفت: تلاش می‌کنیم مردم کوبا را با محصولات دانش بنیان ایرانی آشنا کنیم و قطعاً این محصولات بازار خوبی در کوبا و کشورهای آمریکای لاتین خواهد داشت.
در پایان این ملاقات، وزیر علم، فناوری و محیط زیست کوبا، پیش نویس سند توسعه همکاری‌های فناوری ایران و کوبا در حوزه‌های فناوری را به معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور تقدیم و ابراز امیدواری کرد با نهایی شدن مفاد و امضای این سند شاهد گسترش همکاری‌های مشترک فناوری ایران و کوبا باشیم.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
source

ورزشی خبری
فرهنگی خبری
اقتصادی خبری
 
یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
Proudly powered by WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط salamatikhabari