با ما همراه باشید
هشتادمین جشنواره فیلم ونیز که از ۳۰ اوت با فیلم «فرمانده» (Comandante) به کارگردانی دی‌آنجلیس کارش را آغاز کرده بود با تمام حواشی، اعتصابات و اعتراضاتش با فیلم «جامعه برفی» (Society of the Snow) به کارگردانی آنتونیو بایونا در ۹ سپتامبر به پایان رسید. فهرست برندگان جشنواره ونیز ۲۰۲۳ اعلام، و فیلم «بیچارگان» به کارگردانی یورگوس لانتیموس برنده شیر طلایی شد. پیش از این و در حاشیه اکران فیلم‌ها، جایزه فیپرشی به فیلم «شیطان وجود ندارد» (Evil Does Not Exist) ساخته‌ی ریوسوکه هاماگوچی کارگردان ژاپنی رسیده بود.
فیلم مجلل لانتیموس با حمایت سرچ لایت پیکچرز برای اولین بار در جشنواره ونیز سال‌های اخیر با یکی از درخشان‌ترین استقبال‌ها روبرو شد. کمدی سیاه، تصاویر خیره‌کننده و پیام تیز فمینیستی فیلم منتقدان و تماشاگران را به یک اندازه هیجان‌زده کرد.
جشنواره امسال به خاطر اعتصابات هالیوود از حضور بسیاری از بازیگران محروم بود، اما شانس این را داشت که کارگردان‌های برجسته‌ای چون وودی آلن، دیوید فینچر، وس اندرسن، ریچارد لینکلیتر و پولانسکی را به خود ببیند. از حواشی ونیز امسال می‌توان به اعتراضات علیه حضور وودی آلن و فیلمش، نمره صفر راتن تومیتوز به فیلم «کاخ» رومن پولانسکی و اتهامات وزیر دادگستری لهستان به آگنیشکا هولاند کارگردان فیلم «مسیر سبز» اشاره کرد. علاوه بر این در یکی از بخش‌های جانبی جشنواره امسال از دیمین شزل رییس هیئت داوران و سرجیو کاستلیتو و باربارا رونچی با اهدای نشان ویژه تقدیر شد. تونی لیانگ بازیگر فیلم محبوب «در حال و هوای عشق» شیر طلایی یک عمر دستاورد هنری را دریافت کرد. وس اندرسن هم برای فیلم کوتاه «داستان شگفت‌انگیز هنری شوگر» جایزه افتخاری کارتیه گرفت.
جدول امتیاز منتقدان بین‌المللی به گفته خبرگزاری‌ها از پرستاره‌ترین جداول سال‌های اخیر بود و فروش بلیط این جشنواره بعد از همه‌گیری کرونا بیشترین مبلغ را شامل شد. نظر منتقدان بین‌المللی از منتقدان ایتالیایی فاصله کمی داشت و فیلم‌های پرستاره این جدول از نظر تماشاگران هم مورد قبول واقع شدند.
جدول امتیاز منتقدان در جشنواره‌ی فیلم ونیز ۲۰۲۳
بخش اصلی
بخش افق‌ها
بخش Horizons Extra
بخش واقعیت مجازی (Venice Immersive)
بخش آثار کلاسیک


source

با ما همراه باشید
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط salamatikhabari