wp-header-logo-6.png

مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به عنوان دومین روز از هفته سلامت، "روز جوانی جمعیت و سالمندی سالم" گفت: کاهش جمعیت جوان و دگرگونی هرم جمعیتی پدیده‌ای است که در دنیا رو به تزاید است اما این جمعیت جوان هستند که با اهدای خون ضامن سلامتی انبوه جمعیت سالخورده، سالمند و میانسال شده‌اند.
به گزارش ایسنا، دکتر مصطفی جمالی با بیان این مطلب افزود: سالها پیش وقتی سازمان انتقال خون تأسیس شد، خیلی زود با وقوع انقلاب و بعد از آن جنگ تحمیلی، بسیاری از جوانان آن روز احساس تکلیف کردند و برای نجات برادران رزمنده و دوستان خود که به نوعی درگیر جنگ شده بودند، تبدیل به اهدا کنندگان مستمر شدند. اهدا کنندگانی که اهدای خون را نه تنها حق خود، بلکه تکلیف خود می‌دانستند و اگر زمانی به دلیل سن پایین امکان اهدای خون برایشان فراهم نبود، از ما گلایه داشتند. همان روزها بود که ایران با جمعیت بزرگ نوجوانان مواجه بود و آنها اکنون میانسالانی هستند که دیر یا زود از چرخه اهدای خون بازنشسته می‌شوند.
 
وی افزود: در کنار سالمندی جمعیت جامعه و اهدا کنندگان خون، علم پزشکی پیشرفت کرده است و امید به زندگی افزایش می یابد و هرچه با جمعیت سالمندتر و پزشکی پیشرفته‌تری مواجه باشیم، نیاز به خون و فرآورده های آن بیشتر می شود و رفته رفته جمعیت جوان اندک پرچمدار سلامتی کل جامعه خواهد بود و این چالشی است که دستگاه فرهنگ ساز سازمان انتقال خون و مسئؤلان کشور ما باید با کمک رسانه ها و نهادهای مرتبط به خوبی پشت سر بگذارد تا اهدا کنندگان جوان بیشتری جایگزین اهدا کنندگان بازنشسته شوند و از سویی مردم تشویق به فرزند آوری شوند تا سلامت، نوآوری و رشد جامعه تضمین شود.
 
بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی جوانان را پرچمداران آینده سلامت در ابعاد مختلف نیروی انسانی کادر سلامت و خدمات عام المنفعه و داوطلبی دانست و ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک شاهد تحول سازنده‌ای در این زمینه باشیم.
انتهای پیام

source

توسط salamatikhabari