دنیای متفاوت تکنولوژی
خون از پلاسما، سلول‌های قرمز (اریتروسیت‌ها)، سلول‌های سفید (لکوسیت‌ها) و پلاکت‌ها (ترومبوسیت‌ها) تشکیل شده است. هموگلوبین در سلول‌های قرمز خون وجود دارد.
طبق اطلاعات منتشرشده در وب‌سایت Verywell Health، میانگین هموگلوبین در سلول‌های قرمز (MCH) سنجه‌ای از مقدار هموگلوبین موجود در یک سلول قرمز خون است. MCH یکی از کمیت‌های استاندارد در آزمایش شمارش کامل خون (CBC) به شمار می‌رود.
آزمایش شمارش کامل خون آزمایش رایجی است که بسیاری از بزرگسالان در مقعطی از زندگی آن را انجام می‌دهند.
آزمایش شمارش کامل خون تنها آزمایش خون نیست. سایر آزمایش‌های خون شامل آزمایش‌های شیمی خون، آزمایش آنزیم‌های خون و آزمایش‌های ارزیابی خطر بیماری قلبی می‌شود.
آزمایش CBC تعداد سلول‌های موجود در خون و همچنین خصوصیات فیزیکی سلول‌ها مانند اندازه، شکل و محتوای آن‌ها را مشخص می‌کند. در تست شمارش کامل سلول‌های خون موارد مختلفی بررسی می‌شوند:
ممکن است شمارش کامل سلول‌های خون را به‌عنوان بخشی از معاینه فیزیکی سالیانه یا به‌منظور بررسی برای یک بیماری انجام دهید. در صورتی که علائم بیماری‌هایی را داشته باشید که روی تعداد سلول‌های خونی اثر می گذارند، پزشک ممکن است از شما بخواهد این آزمایش را انجام دهید.
پارامتر MCH (میانگین هموگلوبین کورپوسکولار) با دو پارامتر دیگر همراه است: میانگین حجم کورپوسکولار (MCV) و میانگین غلظت هموگلوبین کورپوسکولار (MCHC). این سه شاخص به شاخص‌های گلبول‌های قرمز خون معروف هستند.
شاخص‌های گلبول قرمز در آزمایش شمارش کامل خون برحسب واحدهای زیر گزارش می‌شود:
محدوده نرمال شاخص های گلبول قرمز به صورت زیر است:
نتایج آزمایشگاه‌های مختلف ممکن است کمی متفاوت باشد. با‌این‌حال سطح خیلی پایین این شاخص‌ها را می‌توان ناشی از مشکلات هموگلوبین گلبول‌های قرمز دانست.
هموگلوبین پروتئینی است که اکسیژن را به سلول‌ها می‌برد و کربن‌دی‌اکسید را برای آزادسازی در ریه‌ها جمع‌آوری می‌کند. ازآن‌جا که هموگلوبین گلبول‌های قرمز یکی از اجزای حیاتی این سلول‌ها است، کمبود و ناهنجاری آن به کاهش تعداد گلبول‌های قرمز خون منجر می‌شود.
پایین بودن هموگلوبین خون اغلب حاکی از کم‌خونی است و بالا بودن آن می‌تواند نشانگر وضعیتی مانند بیماری ریه یا کلیه باشد.
هموگلوبین پروتئینی است که در سلول‌های قرمز خون یافت می‌شود. اکسیژن و دی‌اکسیدکربن به هموگلوبین که حاوی آهن است، متصل می‌شوند. هموگلوبینی که با اکسیژن ترکیب می‌شود، موجب رنگ قرمز خون می‌شود.
سطوح MCH به‌عنوان بخشی از آزمایش CBC اندازه‌گیری می‌شود. ممکن است در طول معاینه سالانه آزمایش CBC را انجام دهید یا درصورتی که پزشک مشکوک به مشکلی مانند کم‌خونی باشد، این آزمایش را انجام بدهید.
سطح MCH پایین‌تر از ۲۷ پیکوگرم در سلول غالبا با کم‌خونی همراه است. پایین بودن MCH همچنین می‌تواند نشانه‌ای از موارد زیر باشد:
افراد با سطوح پایین MCH ممکن است علائمی ازجمله موارد زیر را تجربه کنند:
داشتن سطوح MCH بالاتر از حد طبیعی معمولا با بیماری‌های زیر همراه است:
افراد دارای سطوح بالای MCH ممکن است علائمی ازجمله موارد زیر را تجربه کنند:
اگر سطح MCH بالاتر یا پایین‌تر از حد طبیعی باشد، پزشک ممکن است آزمایش‌های بیشتری برای تعیین علت سفارش دهد. گزینه‌های درمانی به علت آن بستگی دارد.
به خاطر داشته باشید که سطوح غیرطبیعی MCH می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد و لزوما نشانگر بیماری نیست. مقدار MCH غیرطبیعی می‌تواند عارضه جانبی دارو باشد و حتی می‌تواند ناشی از این مساله باشد در منطقه مرتفعی زندگی می‌کنید.
نحوه برخورد پزشکان با سطوح نامتعادل MCH می‌تواند در هر مورد متفاوت باشد. درمان تا حد زیادی به درمان علت عدم تعادل بستگی دارد.
به نوشته‌ی Medical News Today، افزودن ویتامین B12 و اسید فولیک بیشتر به رژیم غذایی می‌تواند راه خوبی برای رفع سطوح بالای MCH باشد. بهتر است این موارد را از رژیم غذایی متعادل و متنوع دریافت کنید، اما در صورت نیاز مکمل‌ها نیز می‌توانند به شما در حفظ سطح آن‌ها کمک کند.
سطوح پایین MCH معمولا درنتیجه‌ی کمبود آهنی رخ می‌دهد که موجب کم‌خونی شده است. پزشکان ممکن است به افراد توصیه کنند که آهن و ویتامین پیریدوکسین (B6) بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنند. مصرف ویتامین C و فیبر در کنار غذاهای حاوی آهن نیز ممکن است به افزایش سطح MCH کمک کند.
البته، افراد دچار عدم تعادل در سطح MCH باید همیشه پیش از مصرف هرگونه مکمل یا تغییر در رژیم غذایی با پزشک مشورت کنند.
درمان به این مساله بستگی دارد که چه چیزی موجب علائم شما شده است. اگر کمبود آهن خفیف داشته باشید، پزشک ممکن است موارد زیر را توصیه کند:
در صورت کمبود شدید آهن، ممکن است به موارد زیر نیاز داشته باشید:
اگر دچار تالاسمی خفیف باشید، ممکن است به درمان نیازی نداشته باشید. اما اگر به بیماری جدی‌تر دچار باشید، ممکن است به موارد زیر نیاز داشته باشید:
افراط در مصرف الکل در طول سالیان متمادی می‌تواند موجب کم‌خونی و سطوح بالاتر از حد طبیعی هموگلوبین گلبول‌های قرمز شود.
برای مثال، کارشناسان می‌گویند کم‌خونی مگالوبلاستیک اغلب با الکلیسم، کمبود ویتامین B12 و فولات ارتباط دارد. مصرف مداوم الکل بر تولید سلول‌های قرمز خون توسط مغز استخوان تاثیر می‌گذارد و علائم مرتبط با کم‌خونی را ایجاد می‌کند. معمولا پرهیز از مصرف الکل به مدت چند ماه به عادی شدن سطح MCH کمک می‌کند.
برخی از داروها می‌توانند موجب کمبود فولات و ویتامین B12 شوند. در واقع، گزارش‌ها نشان می‌دهند حدود ۴۰ درصد از بیماران مبتلا به کم‌خونی ماکروسیتیک داروهایی را مصرف می‌کنند که با سطح هموگلوبین آن‌ها تداخل دارد. کم‌خونی ماکروسیتیک نوعی کم‌خونی است که در آن سلول‌های قرمز خون بزرگ‌تر از اندازه طبیعی خود هستند.
خانواده ما
source

دنیای متفاوت تکنولوژی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط salamatikhabari