وزیر بهداشت، از ممنوعیت واگذاری داروخانه های دولتی به بخش خصوصی خبر داد و بر افزایش تولید و صادرات دارو تاکید کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین اللهی، روز چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۱ در همایش معاونان غذا و دارو دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که در سالن رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، با اشاره به اجرای طرح دارویاری، اظهار کرد: این طرح جلوی تخصیص بی حساب و کتاب ارز ترجیحی، تعارض منافع و قاچاق دارو را گرفت.
وی با بیان اینکه ما تابع قانون هستیم، تصریح کرد: نمایندگان مجلس شرط کرده بودند که قیمت دارو نباید افزایش یافته و نرخ آن باید مانند شهریور ۱۴۰۰ باشد که بهترین راه برای تحقق آن اجرای طرح دارویاری بود.
وزیر بهداشت با بیان اینکه در طرح دارویاری همه اجزا برنامه ریزی و پیش بینی شده بود، تصریح کرد: مبحث دارو، بسیار پیچیده است و از همه کسانی که صنایع دارویی را در این شرایط سرپا نگه داشتند، قدردانی می‌کنیم چراکه تحریم‌ها را بی اثر کردند.
عین اللهی ضمن تاکید بر اینکه در سازمان غذا و دارو تعارض منافع و سوءاستفاده، خط قرمز ما محسوب می‌شود، تصریح کرد: مسئولان غذا و دارو در مرکز و استان‌ها بدانند که کوچک‌ترین سوءاستفاده تحمل نخواهد شود و اغماضی هم صورت نخواهد گرفت.
وزیر بهداشت، بر ضرورت ورود بخش خصوصی به حوزه تولید دارو تاکید کرد و گفت: باید از کشور وارد کننده دارو به کشور صادر کننده دارو تغییر جهت دهیم.
عین اللهی با تاکید بر اینکه برای داروسازان منافع ملی باید در اولویت باشد نه منافع محلی، گفت: فرآیند توزیع دارو باید بر اساس آمایش سرزمینی صورت گیرد.
وی همچنین تاکید کرد: باید سیستم‌های نوین نظارتی در سازمان غذا و دارو مورد استفاده قرار گرفته و نظارت‌ها مستمر باشد و هیچ داروخانه بخش دولتی به بخش خصوصی واگذار نشود.
وزیر بهداشت، در پایان افزود: در شرایط فعلی باید در تمام زمینه‌های بهداشتی و درمانی، به صورت جهادی و شبانه روزی کار کنیم.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط salamatikhabari