نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: دو کمیسیون بهداشت و اصل ۹۰ در ۵ ماه گذشته تاکید داشتند که در صورت نبود نظارت کامل و عدم پرداخت به موقع، اجرای طرح دارویاری با مشکلاتی مواجه می شود؛ لذا با این روند ممکن است طرح دارویاری شکست خورده که نتیجه آن آسیب به مردم است.
به گزارش ایسنا، جلیل میرمحمدی در جلسه علنی صبح امروز (سه شنبه) مجلس و در جریان بررسی گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در مورد بررسی نحوه مدیریت زنجیره تأمین و توزیع دارو و علل کمبودهای اخیر در کشور (گزارش دوم از نحوه اجرای طرح دارویاری) گفت: مصوبه مجلس روح حاکم بر طرح دارویار بود، بدین شکل که مابه التفاوت ارز ترجیحی با ارز نیمایی در اختیار بیمه‌ها قرار گرفته و این اعتبارات به داروخانه ها داده شود. با این کار قیمت دارو افزایش پیدا کرد منتها پرداختی بیماران زیاد نشد.
وی‌ با بیان اینکه باید تعداد اقلام داروهای تحت پوشش طرح دارویاری افزایش پیدا کند، افزود: قاچاق معکوس دارو ، تامین دارو در کشور را تحت الشعاع قرار داده بود و شاهد مصرف بیش از اندازه داروها بودیم.
میرمحمدی با انتقاد از همکاری نکردن برخی دستگاه ها در اجرای طرح دارویاری گفت: باید سازمان برنامه و بودجه، سازمان تامین اجتماعی، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در تامین تسهیلات همکاری کنند چون اجرای کل این طرح در اختیار وزارت بهداشت نیست.
نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان بیان کرد: دو کمیسیون بهداشت و اصل ۹۰ در ۵ ماه گذشته تاکید کردند که در صورت نبود نظارت کامل و عدم پرداخت به موقع ، اجرای این طرح با مشکلاتی مواجه می شود؛ با ادامه این روند ممکن است طرح دارویاری شکست خورده که نتیجه آن آسیب به مردم است باید تصمیمات عاجل گرفته شود.
انتهای پیام

source

توسط salamatikhabari