رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: متاسفانه برای اولین بار بعد از 43 سال خیلی از داروهای معمولی و پیش پا افتاده با کمبود مواجه شده است.
به گزارش ایسنا، حسینعلی شهریاری در جلسه علنی صبح امروز (سه شنبه) و در جریان بررسی گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در مورد بررسی نحوه مدیریت زنجیره تأمین و توزیع دارو و علل کمبودهای اخیر در کشور (گزارش دوم از نحوه اجرای طرح دارویار) گفت: واقعی شدن قیمت دارو، انتقال یارانه به انتهای زنجیره و مردم، عدم افزایش پرداختی‌ها توسط بیماران، توسعه صادرات، جلوگیری از قاچاق، اصلاح الگوی مصرف و کاهش فروش آزاد دارو از جمله دلایل اجرای طرح دارویاری بود.
وی ادامه داد: از طرف دیگر اجرای این طرح با چالش هایی همراه بود که از جمله آن می توان به تامین نشدن به موقع منابع مالی توسط سازمان برنامه و بودجه و مجموعه‌های بیمه‌گر، نبود اطلاع‌رسانی و آموزش صحیح، پیش‌بینی نکردن صندوق‌های بیمه‌گر نظیر شهرداری، صدا و سیما، عدم تعیین تکلیف پزشکان و مراکز درمانی بدون قرارداد با بیمه‌های پایه‌ و عدم تامین نقدینگی صنعت دارو اشاره کرد.
رییس کمیسیون بهداشت و درمان با اشاره به نامه به رییس جمهور درباره کمبود دارو گفت: 13 مورد مکاتبه با مسئولان مختلف از جمله سران قوا صورتی گرفت؛ در جلسات ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز به طور مستمر درباره کمبود دارو نکاتی مطرح شد اما متاسفانه بعد از 43 سال برای اولین بار خیلی از داروهای معمولی و پیش پا افتاده با کمبود مواجه شد.
وی از تغییر چهار مدیر در سازمان غذا و دارو در مدت اخیر انتقاد کرد ‌و افزود: باید یک میلیارد دلار به حوزه دارو و تجهیزات پزشکی اختصاص پیدا می‌کرد؛ این کار در شهریور انجام شد و قرار بود 500 میلیون دلار دیگر تخصیص یابد که متاسفانه سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی این کار را نکردند.
شهریاری اضافه کرد: در این بین شاهد فعالیت اسنپ در حوزه دارو هستیم که آن هم این‌ زیر نظر وزارت صمت فعالیت می‌کنند؛ در کنار آن دارویی که در بازار وجود ندارد با چند برابر قیمت در ناصر خسرو فروخته می شود حال اینکه در اصل بودن آن داروها نیز بحث است.
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: برخی شرکت‌ها محصولات را با هدف افزایش قیمت دپو کردند؛ آن ها تولیدات را کاهش داده تا قیمت ها گران شود. باید قوه قضائیه با این شرکت ها برخورد جدی کند چون این اقدام باعث شد که ارز زیادی برای واردات صرف شد حال اینکه نمی‌خواستیم ارز بیشتری به این حوزه داده شود.
شهریاری در پایان گفت که طبق مصوبه مجلس قرار بود که قیمت دارو برای مردم افزایش پیدا نکرده اما اجرایی نشد؛ دولت توان اجرای این کار را نداشت و اکنون دچار چالش شده‌ایم؛ لازم است قرارگاهی برای رفع مشکلات دارو و تجهیزات دارویی تشکیل شود.

انتهای پیام

source

توسط salamatikhabari