یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
از روزنامه نگاری غیرانتفاعی حمایت کنید.
رابین وردزورث، دانشمند سیاره‌شناسی، قابلیت سکونت جهان‌های بیگانه را با شبیه‌سازی آب و هوای آن‌ها در ابررایانه‌ها بررسی می‌کند.
الیزا گرینل / دریای هاروارد
توسط

بازدیدکنندگان از دهکده Drumnadrochit، در ساحل غربی دریاچه تاریک اسکاتلند، می‌آیند تا خرابه‌های اطراف قلعه Urquhart را ببینند یا نگاهی اجمالی به هیولای گریزان دریاچه نس داشته باشند. اما رابین وردزورث، دانشمند سیاره‌شناسی که در Drumnadrochit بزرگ شد، می‌گوید این منظره پنهان از کیهان بود که توجه او را به خود جلب کرد. او می گوید: «آسمان فوق العاده صافی در آن بالا وجود دارد.
امروزه وردزورث در آن سوی اقیانوس اطلس زندگی می کند. او محقق و استاد دانشگاه هاروارد است. اما نگاه او همچنان به منظومه شمسی و فراتر از آن است. کاوش‌های علمی وردزورث از مطالعه چگونگی محصور شدن سیارات صخره‌ای در یخچال‌ها گرفته تا کاوش در اندازه قطرات باران بیگانه یا جزئیات چگونگی مستقر شدن روزی انسان در مریخ، بسیار متفاوت است. او می‌گوید که گروه تحقیقاتی او تمایل دارد «کارهای مختلف زیادی را همزمان انجام دهد». اگر بخواهم آن را در یک جمله خلاصه کنم، می‌توانستم بفهمم چه چیزی باعث سکونت در سیارات در طول زمان می‌شود.»
وردزورث قابلیت سکونت سیاره را به عنوان توانایی آن برای حمایت از حیات تعریف می کند. این ایده که زندگی می تواند در جای دیگری در کیهان زنده بماند، همیشه وردزورث، طرفدار داستان های علمی تخیلی را مجذوب خود کرده است. به غیر از زمین، ستاره شناسان تقریباً 20 جهان بالقوه قابل سکونت را در جهان کشف کرده اند. با داده های جمع آوری شده توسط رصدخانه های زمینی، ماهواره ها و مریخ نوردها، او از ابررایانه ها برای ساختن شبیه سازی سیارات و تکامل آب و هوای آنها استفاده می کند. آب و هوا یک تمرکز بزرگ است زیرا تعیین می کند که آیا سطح سیاره می تواند آب مایع را در خود جای دهد یا خیر – که برای همه اشکال شناخته شده حیات ضروری است.
برجسته ترین تحقیقات وردزورث آب و هوای مریخ اولیه را بازسازی می کند. دره‌های رودخانه‌های مریخ و سایر سرنخ‌های زمین‌شناسی نشان می‌دهند که زمانی آب مایع فراوان در سراسر سیاره سرخ جریان داشته است و بنابراین آب و هوای اولیه مریخ به موضوع داغ دانشمندانی تبدیل شده است که به دنبال نشانه‌هایی از حیات بیگانه هستند. اما برای دهه‌ها، بهترین محققانی که می‌توانستند انجام دهند، ساخت مدل‌های تک بعدی بود که در تکثیر اجزای کلیدی جو مانند ابرها تلاش می‌کردند.
در سال 2013 در حالی که در آزمایشگاه هواشناسی دینامیک در پاریس، وردزورث و همکارانش یک مدل سه بعدی از آب و هوای مریخ اولیه ، با ابرها و جوی حاوی مقادیر زیادی دی اکسید کربن ارائه کردند. جیمز کاستینگ، اخترزیست‌شناس از ایالت پن، می‌گوید اینها مؤلفه‌های کلیدی برای مطالعه چگونگی انعکاس و به دام انداختن گرما در جو اولیه مریخ هستند.
کاستینگ می‌گوید: وردزورث کسی بود که به لطف مهارت‌های برنامه‌نویسی قوی‌اش و مدیریت ریاضیات و تصمیم‌گیری، متوجه شد که چگونه ابرها را در مدل بگنجاند. او در حال انتشار بهترین محاسبات آب و هوایی برای مریخ اولیه است. واقعاً هیچ کس دیگری در خط او نیست.»
سرفصل‌ها و خلاصه‌ای از آخرین مقالات Science News ، به صندوق ورودی شما تحویل داده شده است
با تشکر از شما برای ثبت نام!
مشکلی در ثبت نام شما وجود داشت.
بازسازی های ماورایی وردزورث ممکن است به ما کمک کند تا بهتر بفهمیم که آیا حیات ممکن است در مریخ پدید آمده باشد یا در جای دیگر. رشته دیگری از تحقیقات او می تواند روزی به انسان ها کمک کند تا سیاره سرخ را سکونت کنند.
امروزه، بیشتر سطح مریخ برای نگهداری آب مایع بسیار سرد است و جو نازک سیاره محافظت کمی در برابر تابش شدید فرابنفش خورشید دارد. این شرایط آن را برای مهاجران احتمالی مریخی غیر قابل مهمان‌نواز می‌کند. اما در یک مطالعه در سال 2019، وردزورث و همکارانش پیشنهاد کردند که ورقه‌های ایروژل عایق سیلیکا که در مناطق پوشیده از یخ مستقر شده‌اند ممکن است بقا را ممکن کند.
در آزمایش‌های آزمایشگاهی، لایه‌هایی از آئروژل به ضخامت تنها سانتی‌متر ، 60 درصد اشعه‌های UVA و UVB و تقریباً همه پرتوهای خطرناک‌تر UVC را فیلتر کردند ، در حالی که اجازه می‌دادند نور کافی برای فتوسنتز عبور کند. علاوه بر این، سپرها هوای زیر را بیش از 50 درجه سانتیگراد گرم می کردند که می توانست آب مایع و رشد محصولات کشاورزی را ممکن کند. با نگاهی به آینده، وردزورث قصد دارد بررسی کند که چگونه ساکنان مریخ ممکن است از پلاستیک‌های زیستی یا سایر مواد تجدیدپذیر برای خودپایداری استفاده کنند.
و بسیار فراتر از سیاره سرخ، سیارات فراخورشیدی در انتظار هستند. وردزورث می‌گوید: « تلسکوپ فضایی جیمز وب به تازگی شروع به جمع‌آوری داده‌های سیارات فراخورشیدی کرده است. او می گوید که مشاهدات جو آنها به محققان کمک می کند تا ایده هایی را در مورد چگونگی تکامل این سیارات دوردست و آب و هوای آنها آزمایش کنند. "این فقط یک زمان فوق العاده هیجان انگیز است."
آیا می خواهید فردی را برای لیست بعدی SN 10 معرفی کنید؟ نام، وابستگی و چند جمله در مورد آنها و کارشان را به sn10@sciencenews.org ارسال کنید.
سوالات یا نظراتی در مورد این مقاله دارید؟ به ما در feedback@sciencenews.org ایمیل بزنید
R. Wordsworth، L. Kerber و C. Cockell. امکان سکونت مریخ با ایروژل سیلیکا از طریق اثر گلخانه ای حالت جامد . نجوم طبیعت . جلد 3، 15 جولای 2019، ص. 898. doi: 10.1038/s41550-019-0813-0.
F. Forget et al . مدل‌سازی سه‌بعدی آب و هوای مریخ اولیه تحت جو متراکم‌تر CO 2 : دما و ابرهای یخی CO 2 . ایکاروس . جلد 222، ژانویه 2013، ص. 81. doi: 10.1016/j.icarus.2012.10.019.
نیک اوگاسا نویسنده ای است که بر روی علوم فیزیکی برای اخبار علمی تمرکز دارد. او دارای مدرک کارشناسی ارشد زمین شناسی از دانشگاه مک گیل و مدرک کارشناسی ارشد در رشته ارتباطات علمی از دانشگاه کالیفرنیا، سانتا کروز است.
Science News در سال 1921 به عنوان یک منبع مستقل و غیرانتفاعی اطلاعات دقیق در مورد آخرین اخبار علم، پزشکی و فناوری تاسیس شد. امروز، ماموریت ما یکسان است: توانمندسازی مردم برای ارزیابی اخبار و دنیای اطرافشان. این توسط Society for Science منتشر شده است، یک سازمان غیرانتفاعی عضویت 501(c)(3) که به مشارکت عمومی در تحقیقات علمی و آموزش اختصاص دارد (EIN 53-0196483).
© Society for Science & the Public 2000–2022. تمامی حقوق محفوظ است.
مشترکین، آدرس ایمیل خود را برای دسترسی کامل به آرشیو اخبار علمی و نسخه های دیجیتال وارد کنید.
مشترک نیستید؟
الان یکی شو
source

ورزشی خبری
فرهنگی خبری
اقتصادی خبری
 
یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
Proudly powered by WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط salamatikhabari