مهم ترین ابزار آزمایشگاه های طبی، استفاده از کیت های تشخیصی است که متاسفانه این روزها شاهد کمبود آن هستیم. به طوری که گفته می شود برخی آزمایشگاه ها مجبور به استفاده از کیت های قاچاق هستند.
به گزارش خبرگزاری مهر، کمبود کیت‌های آزمایشگاهی مسئله‌ای است که این روزها مسئولان آزمایشگاهی از آن گله‌مند هستند، به ادعای بسیاری از مدیران آزمایشگاهی؛ کمبود کیت‌های آزمایشگاهی، اجباری برای خرید کیت‌های قاچاق است که با چندین برابر قیمت به فروش می‌رسد. کیت‌هایی که از کشورهای ترکیه و عراق وارد می‌شود و سلامت آنها مشخص نیست. به طوری که مدیران آزمایشگاه‌های دولتی و خصوصی می‌گویند که کیفیت آزمایش‌ها روز به روز افت می‌کند و به دلیل نبود کیت دستگاه‌های تمام اتوماتیک، مجبور به خاموش کردن دستگاه‌های خود هستند.
کمبود کیت آزمایشگاهی نه تنها سرعت انجام آزمایش‌ها را پایین می‌آورد بلکه تشخیص درست را هم گاهی دچار اختلال می‌کند.
علی عجمی مدیر یک آزمایشگاه، در رابطه با کمبود کیت‌های آزمایشگاهی می‌گوید: کیت‌های تخصصی یا کم هستند یا اصلاً موجود نیستند و به خصوص در آزمایش‌های تخصصی، کاملاً دچار مشکل شده‌ایم. به علاوه اینکه کیت‌ها گران است و راحت هم به دست نمی‌آید.
وی، دلیل بروز این مشکل را تحریم‌ها می‌داند و ادامه می‌دهد: شاید آزمایشگاه‌های کوچک بتوانند خود را سر پا نگه دارند، ولی آزمایشگاه‌های بزرگ وابسته به کیت‌های خارجی هستند.
این روزها آزمایشگاه‌ها اغلب برای انجام آزمایش‌های خود از کیت‌های داخلی استفاده می‌کنند.
عجمی درباره کیفیت این کیت‌ها می‌گوید: هر چند کیت‌های داخلی پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشتند، اما ضعف‌هایی هم دارند.
محمدرضا رضی مدیر یک آزمایشگاه در تهران نیز با گله از اینکه چرا به آزمایشگاه‌ها به عنوان یک بنگاه اقتصادی نگاه می‌کنند، می‌گوید: تعرفه‌های آزمایشگاهی غیر واقعی است و متأسفانه به آزمایشگاه‌ها نه به عنوان مرکز سلامت و مرکز تشخیص بیماری‌ها بلکه به عنوان یک بنگاه اقتصادی نگاه می‌شود.
وی ادامه می‌دهد: کیت‌ها را به سختی تهیه می‌کنیم، البته قاچاق هم وارد می‌شود که خیلی گران است به علاوه نمی‌توانیم به سلامت این کیت‌ها اعتماد کنیم. این کیت‌ها از کشورهای ترکیه و عراق وارد می‌شود و اغلب استانداردهای آنها باید بررسی شود.
رضی می‌گوید: ما کیت‌ها را قبلاً از شرکت‌ها ۷۰۰ یا ۸۰۰ هزار تومان می‌خریدیم حالا باید بابت هر کدام از آنها ۴ یا ۵ میلیون پول بدهیم. گاهی هم آزمایشگاه‌ها به این فکر می‌کنند که مردم مریض هستند و مجبورند و کیت‌های قاچاق را تهیه می‌کنند.
وی در رابطه با استفاده از کیت‌های داخلی می‌گوید: متأسفانه درصد خطای انسانی کیت‌های داخلی بالا است.
مهرداد مددی مدیر یک آزمایشگاه در تهران، می‌گوید: دستگاه‌های مهم آزمایشگاه فقط با کیت‌های خاص خودشان کار می‌کنند ما هم کیت نداریم و ناچاریم که دستگاه را خاموش کنیم. به همین دلیل کیفیت آزمایش‌ها پایین آمده است.
وی در رابطه با کمبود کیت آزمایشگاهی می‌افزاید: بسیاری از آزمایشگاه‌ها مجبور به تهیه کیت‌های قاچاق می‌شوند.
مدیر یکی از آزمایشگاه‌های دولتی نیز می‌گوید: کمبود کیت گریبان آزمایشگاه‌های دولتی را هم گرفته و کیفیت آزمایش‌ها افت کرده است.
وی ادامه می‌دهد: آزمایشگاه‌های دولتی اغلب کیت‌های قاچاق تهیه نمی‌کنند و مجبور می‌شوند دستگاه‌های پیشرفته خود را خاموش کنند.
بهروز حاجیان تهرانی رئیس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های تأمین کننده تجهیزات و اقلام آزمایشگاهی، در رابطه با کمبود کیت‌های آزمایشگاهی می‌گوید: متأسفانه آزمایشگاه‌های ما دستگاه‌های بزرگ و گران قیمت خریده‌اند در حالی که این دستگاه‌ها به کیت‌های خارجی وابسته است. حالا که با کمبود ارز ترجیحی مواجه هستیم و به قول تأمین کنندگان ارز قطره چکانی تزریق می‌شود قدرت اینکه واردات انجام بدهند، ندارند. باید ارز ترجیحی به نیمایی تغییر پیدا کند و این طور قیمت‌ها ۴ یا ۵ برابر می‌شود. حالا موضوع اینجاست که افزایش قیمت‌ها با تعرفه آزمایشگاه‌ها همخوانی ندارد. بیمه‌ها باید حمایت کنند که آنها هم توان مالی ندارند و این سیکل معیوب ادامه دارد.
وی ادامه می‌دهد: بسیاری از آزمایشگاه‌ها از کیت‌های تولید داخل استفاده می‌کنند و راضی هستند، ممکن است در کیت‌های داخلی درصد خطای انسانی بیشتر باشد، اما جوابگوی تست‌های آزمایشگاهی هستند و این مشکل اجتناب ناپذیر است آزمایشگاه‌ها هم حق دارند کیت‌های خارجی بخواهند، چون نیروی کمتری استفاده می‌کنند با جواب بهتر! اما در حال حاضر کشور با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کند و تهیه تجهیزات آزمایشگاهی هم یکی از آنها است.
تهرانی در مورد کیت‌های قاچاق می‌گوید: این کیت‌ها مورد تأیید من نیست. اعتمادی هم به آنها نیست. همیشه وقتی سیستم دچار اختلال می‌شود عده‌ای کار قاچاق انجام می‌دهند، ولی آزمایشگاه‌ها نباید تهیه کنند.
عبدالحسین ناصری رئیس آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت نیز در این رابطه به آنا می‌گوید: در تهیه کیت‌های آزمایشگاهی مشکلاتی وجود دارد، این مشکل را بارها با مدیر کل غذا و دارو در میان گذاشته‌ایم. بحث تفاوت نرخ ارز به میان آمده است. باید نرخ ارز به نیمایی تغییر پیدا کند. چون در حال حاضر یک بلاتکلیفی وجود دارد. ما پیشنهاد داده‌ایم یارانه‌ای که به کیت‌ها پرداخت می‌شود، قطع شود. البته بیمه‌ها پوشش دهند تا فشاری به بیمار وارد نشود.
وی، دلیل کمبود کیت را افزایش تورم، به دلیل تحریم‌ها می‌داند و می‌گوید: تحریم‌ها روی تأمین به موقع و کافی وسایل تشخیصی آزمایشگاه پزشکی تأثیر منفی داشته، اما این کمبود تجهیزات آزمایشگاهی فراگیر نیست.
ناصری در پاسخ به این سوال که چرا آزمایشگاه‌ها ناراضی هستند، می‌گوید: تعداد آزمایشگاه‌هایی هم که روند کارشان متوقف نشده است زیاد است، اما این طور نیست که آزمایشگاه‌ها از انجام آزمایش‌ها منصرف شده باشند. آزمایش‌ها با همان کیفیت قبلی انجام می‌شود.
رئیس آزمایشگاه مرجع سلامت وزارت بهداشت، در رابطه با کیفیت کیت‌های داخلی توضیح می‌دهد: در همه کشورها برخی سری ساخت‌های کیت‌ها و فراورده‌های آزمایشگاهی از کیفیت مطلوب برخوردار نیستند. به زودی از محصولات موجود در سطح مصرف نمونه‌برداری و نمونه‌های جمع‌آوری شده ارزیابی عملکرد خواهند شد. چنانچه محصولی از کیفیت لازم برخوردار نباشد، اقدامات قانونی ازجمله فراخوان و جمع‌آوری محصولات توزیع شده اعمال می‌شود.
وی با بیان اینکه مشکل کمبود کیت صحت دارد، می‌گوید: کمبود کیت وجود دارد، اما نباید کیت‌های قاچاق را تهیه کرد.
موضوع کمبود کیت‌ها با سلامت مردم ارتباط مستقیم دارد، متأسفانه مجلس که نقش نظارتی دارد نسبت به این موضوع واکنشی نشان نمی‌دهد، حسینعلی شهریاری رئیس کمسیون بهداشت و درمان مجلس، در رابطه با موضوع کمبود کیت‌های آزمایشگاهی می‌گوید: باید این موضوع را بررسی کنم.
مشکل کمبود کیت آزمایشگاهی مسئله‌ای است که مستقیماً با جان انسان‌ها در ارتباط است و کوتاهی در تأمین آن باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی می‌شود و باید زودتر به آن رسیدگی شود. اما اداره تجهیزات و ملزومات پزشکی و آزمایشگاهی که مسئولیت مستقیم تأمین بازار را بر عهده دارد، خواسته و ناخواسته باعث به وجود آمدن این وضعیت و کمبود کیت در بازار شده است و باید پاسخگو باشد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط salamatikhabari