یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
خودروسازی کرمان موتور یکی از اولین شرکت‌های داخلی است که اقدام به مونتاژ و عرضه ماشین‌های چینی به بازار ایران کرد. یک دهه است که این خودروساز محصولات جک موتورز چین را در داخل کشور مونتاژ می‌کند، اما قصد دارد پا را فراتر گذاشته و به زودی اولین خودرو ملی خود را ارائه دهد. به همین منظور، پلتفرم PS1 کرمان موتور در نمایشگاه تحول صنعت خودرو رونمایی شد و در کنار آن نمونه‌ای از اولین خودرو که قرار است روی این پلتفرم ساخته شود، پیش روی کارشناسان قرار گرفت.
پلتفرم PS1 کرمان موتور
سابقه حضور کرمان موتور در صنعت خودرو کشور به سه دهه قبل و سال ۱۳۷۳ برمی‌گردد و واردات خودروهای دوو کره جنوبی، فولکس واگن آلمان و مونتاژ محصولات هیوندای را در کارنامه خود دارد. اما با تشدید تحریم‌ها و قطع همکاری کمپانی‌های کره‌ای و آلمانی، کرمان موتور به سوی همکاری با چینی‌ها رفت و مونتاژ خودروهای لیفان و جک را انجام داد.
حالا بعد از سه دهه فعالیت در صنعت خودرو و کسب تجربه با مونتاژ ماشین، کرمان موتور اولین پلتفرم ملی خود را در نمایشگاه تحول صنعت خودرو معرفی کرد. این بن‌سازه، با نام پلتفرم PS1 ارائه شده و نسخه به‌روز و جدیدتری از پلتفرم جک چینی است.
طراحی پلتفرم PS1 از سال ۱۳۹۷ شروع شد و سال ۱۳۹۹ فاز مهندسی آن به پایان رسید و از سال ۱۴۰۰ هم مرحله قطعه‌سازی توسط شرکت‌های داخلی شروع شده. در حال حاضر ۶۵ درصد از قطعات پلتفرم PS1 کرمان موتور داخلی‌سازی شده و تا پایان سال ۱۴۰۱ به ۸۵ درصد می‌رسد.
در نمایشگاه تحول صنعت خودرو، ماکتی از سدان جمع و جور پلتفرم PS1 ارائه شد که نسخه فیس‌لیفت جک J4 محسوب می‌شود و اولین خودرو ملی کرمان موتور خواهد بود.
علاوه بر این سدان جمع و جور، دو خودرو دیگر نیز روی این پلتفرم تولید می‌شود. یکی از این محصولات کراس‌اوور سگمنت B است که از سال ۱۴۰۲ به رقابت با ایکو ری‌را و سایپا آریا می‌پردازد و خودرو بعدی هم باز کراس‌اوور خواهد بود، اما در کلاس کراس‌اوور SP0 سایپا (مینی SUV) قرار می‌گیرد و احتمالا تولید آن از سال ۱۴۰۳ و ۱۴۰۴ شروع می‌شود.
همچنین این پلتفرم قابلیت استفاده برای تولید خودروهای برقی را هم دارد که نمونه‌ای از آن با نام جک J4 برقی در بخش آینده نمایشگاه تحول صنعت خودرو معرفی شد.
طبق اظهارات مدیرعامل کرمان موتور، ۳۰ میلیون دلار برای توسعه پلتفرم PS1 هزینه شده و هدف شرکت تولید ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو روی این پلتفرم تا پایان سال ۱۴۰۲ است.
نسخه ملی جک J4 احتمالا با موتور ۱.۶ لیتری تنفس طبیعی و گیربکس اتومات عرضه شود و حداکثر قدرت آن ۱۲۰ اسب بخار خواهد بود و همچنین قابلیت ارتقا به استاندارد آلایندگی یورو ۶ را خواهد داشت.
طراحی خودرو PS1 کرمان موتور
ماکتی که از اولین خودرو PS1 در نمایشگاه تحول صنعت خودرو ارائه شد، سدان جمع و جوری است که در سگمنت B قرار دارد. این ماشین، نسخه فیس‌لیفت جک J4 محسوب می‌شود که در نمای جلو و عقب با محصول چینی‌ها متفاوت بوده، اما در نمای جانبی هیچ فرقی با J4 ندارد.
نمای عقب خودرو PS1 کرمان موتور
هر چند از پلتفرم PS1 فقط ماکت سدان آن ارائه شده و هنوز در مرحله تحقیق و توسعه قرار دارد، اما طبق گفته‌های مدیرعامل خودروساز داخلی، تجاری‌سازی آن از اواخر سال ۱۴۰۱ شروع می‌شود و احتمالا رونمایی و معرفی رسمی محصول جدید با برند KMC اواسط ۱۴۰۲ انجام خواهد گرفت.
فروش آنلاین خودرو
نویسنده: میلاد قزللو
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *source
source

سئو سایت

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط salamatikhabari