رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه با اجرای طرح دارویاری هیچ دارویی نسبت به قبل برای مردم گران نشده است، گفت: با اجرای این طرح ممکن است برای بعضی از بیماری‌ها هزینه کمتری توسط مردم پرداخت شود که در داروی بیماران خاص و صعب العلاج تا ۸۰ الی ۹۰ درصد کاهش قیمت داریم.
به گزارش ایسنا، دکتر بهرام دارایی با اشاره به اجرای طرح دارویاری گفت: این طرح با این هدف انجام می‌شود که یارانه دارو را در جای درست به کار بگیریم. قبلا یارانه به تامین کننده و واردکننده و یا تولیدکننده داده می‌شد تا مواد اولیه را با نرخ ارز دولتی یا همان ترجیحی وارد کند و در سطح بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها توزیع می‌شد که مردم داروی ارزان را تحویل بگیرند.
وی سیاست پیشین یعنی اعطای یارانه به تامین کننده و تولیدکننده را غلط دانست و تصریح کرد: در آن سیاست شاهد هدر رفت منابع بودیم که ناشی از سوء استفاده یا قاچاق معکوس بود. در سیاست سابق از هر ۱۰ تومانی که به یک واحد کالا دارو اختصاص می‌دادیم، بخش زیادی از آن مورد سوء استفاده قرار می‌گرفت و یا دارو از کشور خارج می‌شد.
معاون وزیر بهداشت به دیگر چالش‌های سیاست اعطای ارز ترجیحی در حوزه دارو اشاره و بیان کرد: اعطای ارز ترجیحی پروسه خاصی داشت و باید در مجلس مصوب می‌شد که این مسئله سبب می‌شد گاها ارز مورد نیاز به موقع تامین نشود. این مسئله باعث وقفه در تامین کننده و کمبود دارو می‌شد.
وی که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد، با اعلام اینکه برای اجرای طرح دارویار، زیرساخت‌های لازم از جمله بیمه‌ها و سامانه‌های الکترونیکی را آماده کردیم، اظهار کرد: با اجرای این طرح، هیچ دارویی نسبت به قبل برای مردم گران نشده است. با اجرای این طرح ممکن است برای بعضی از بیماری‌ها هزینه کمتری توسط مردم پرداخت شود که در داروی بیماران خاص و صعب العلاج تا ۸۰ الی ۹۰ درصد کاهش قیمت داریم.
رئیس سازمان غذا و دارو از سیستم نظارتی واحد و یکپارچه بر قیمت گذاری دارو در کشور گفت و ابراز کرد: این سیستم واحد و در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو انجام می‌شود. با توجه به اینکه تمام داروخانه‌های بیمارستان‌ها متصل به این سامانه‌ها هستند و فاکتور صادر می‌کنند، اساسا قیمت دستی و یا دل بخواهی وجود ندارد؛ در حقیقت چه در تهران و چه در جزیره ابوموسی قیمت دارو فرقی ندارد زیرا کد رهگیری و اصالت سنجی داریم.
انتهای پیام

source

توسط salamatikhabari