تست نوار عصب و عضله EMG چیست؟
تست نوار عصب و عضله که شامل الکترومایوگرافی (EMG) و تست سرعت هدایت عصبی (NCV)، تست های تشخیصی هستند که فعالیت الکتریکی عضلات و عصب ها را اندازه گیری می کنند.
ممکن است این تست ها، بخش مهمی از بررسی هایی را تشکیل دهد که پزشک روی بیمار انجام می دهد. جدا از کمردرد یا گردن درد، برخی بیماران با علایم  بی حسی وگز گز و مور مور در دست ها یا پاها یا احساس خارش، گرفتگی عضلانی یا ضعف دراندام های فوقانی یا تحتانی (مثلا یکی از دست ها و پاها یا هر دوی آن ها) مراجعه میکنند.
در طول تست، یک یا چند سوزن کوچک (که الکترود نیز نامیده می شود) از طریق پوست به عضله وارد می شود. سپس فعالیت الکتریکی گرفته شده توسط الکترودها بر روی یک اسیلوسکوپ (مانیتوری که فعالیت الکتریکی را به شکل امواج نشان می دهد) نمایش داده می شود.
از یک تقویت کننده صدا استفاده می شود تا بتوان فعالیت را شنید. تست نوار عصب و عضله فعالیت الکتریکی عضله را در هنگام استراحت، انقباض خفیف و انقباض نیرومند اندازه گیری می کند.
بافت عضلانی به طور معمول سیگنال های الکتریکی در هنگام استراحت تولید نمی کند. هنگامی که یک الکترود وارد می شود، مدت کوتاهی از فعالیت روی اسیلوسکوپ دیده می شود، اما پس از آن، هیچ سیگنالی نباید وجود داشته باشد.
برای انجام تست نوار عصب و عضله در شیراز زیر نظر پزشک متخصص و با استفاده از تجهیزات پیشرفته با کلینیک دکتر زهره عشقی تماس بگیرید.
قبل از انجام تست نوار عصب و عضله، باید:
تست نوار عصب و عضله EMG چیست؟
در صورت وجود علائمی که نشان دهنده اختلال عضلانی یا عصبی است، ممکن است پزشک، EMG انجام دهد. برخی علائمی که ممکن است منجر به انجام EMG شوند، عبارت اند از:
نتایج تست نوار عصب و عضله می تواند به پزشک در تعیین علت زمینه ای این علائم کمک کند. دلایل احتمالی شامل موارد زیر است:
تست نوار عصب و عضله یک آزمایش بسیار کم خطر است. با این حال، ممکن است در ناحیه ای که آزمایش شده احساس درد کنید.
این درد ممکن است چند روز طول بکشد و می توان با مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن تسکین داد.
در موارد نادر، ممکن است در محل وارد کردن سوزن، سوزن سوزن شدن، کبودی و تورم را تجربه کنید. اگر تورم یا درد بدتر شد حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
نوار عصب سرعت حرکت یک ایمپالس الکتریکی در طول عصب را اندازه گیری می کند.
طی  نوار عصب، در نقاط مختلف پوست، الکترودهایی روی عصب موردنظر قرار می گیرد تا تست انجام شود. یک جریان الکتریسیته سطح پایین در طول الکترودها منتشر می شود تا عصب را تحریک کند.
میزان الکتریسیته، مشابه شوک حاصل از جریان الکتریسیته ساکن است. سرعتی که سیگنال الکتریکی در طول عصب جریان می یابد، اندازه گیری شده و روی یک صفحه نمایش داده می شود.
تست نوار عصب و عضله EMG چیست؟
در صورتی که در نواحی دست، مچ دست، آرنج، انگشتان، پا، مچ پا و یا انگشتان پا احساس گز گز یا بی حسی دارید و دردهای عصبی را تجربه می کنید، برای تشخیص علت و درمان صحیح تست نوار عصب و عضله بسیار تاثیر گذار خواهد بود.
اگر در شیراز زندگی می کنید برای انجام تست نوار عصب و عضله در شیراز در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی در شیراز زیر نظر دکتر زهره عشقی، پزشک متخصص با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید.
شماره تماس های کلینیک: ۰۷۱۳۲۳۵۷۰۲۱ یا شماره موبایل و واتساپ ۰۹۳۳۷۲۵۵۰۰۰

source

توسط salamatikhabari