تاریخ ارسال : ۰۶ شهریور ۱۴۰۱
سرطان دهانه رحم یکی از سرطان‌های شایع زنان است که امروزه با برنامه غربالگری منظمی که در بیش‌تر کشورها انجام می‌شود، بروز موارد جدید آن کاهش یافته است. در این مطلب از مطالب پزشکی سایت سیب به معرفی کامل این سرطان می‌پردازیم.
فهرست مطالب
پیش از بررسی کامل، بهتر است ابتدا ببینیم که سرطان دهانه رحم چیست؟ سرطان دهانه رحم نوعی سرطان است که از دهانه رحم شروع می‌شود. دهانه رحم یک استوانه توخالی است که قسمت پایینی رحم را به واژن متصل می‌کند. اکثر سرطان‌های دهانه رحم در سلول‌های سطح دهانه رحم شروع می‌شوند.
سرطان دهانه رحم یکی از علل اصلی مرگ‌ومیر در میان زنان آمریکایی بود. اما از زمانی که تست‌های غربالگری به طور گسترده در دسترس قرار گرفت، دیگر این‌گونه نیست.
علت سرطان رحم در بیش‌تر موارد ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. این ویروس باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شود.
حدود 100 گونه مختلف از HPV وجود دارد، اما فقط بعضی از آن‌ها باعث سرطان دهانه رحم می‌شوند. دو نوع که بیش‌تر باعث سرطان می ‌شوند HPV-16 و HPV-18 هستند.
HPV همچنین می‌تواند باعث سرطان‌های دیگر در زنان و مردان شود:
HPV یک عفونت بسیار شایع است.
علت سرطان رحم
با توجه به اینکه تشخیص زودرس می‌تواند باعث درمان کامل شود، حال بهتر است به این بپردازیم که سرطان دهانه رحم چه علائمی دارد.
بسیاری از افراد در مراحل پایانی سرطان تشخیص داده می‌شوند. چرا که علائم ظاهری سرطان دهانه رحم تنها در مراحل پایانی ایجاد می‌شود. هنگامی که علائم ظاهری سرطان دهانه رحم ایجاد می‌شود، در اغلب موارد با شرایط رایجی مانند دوره‌های قاعدگی و عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs) اشتباه گرفته می‌شوند.
علائم سرطان دهانه رحم در زنان یائسه و غیر یائسه عبارت‌اند از:
اگر متوجه هر یک از علائم سرطان دهانه رحم در زنان یائسه و یا غیر یائسه شدید، برای معاینه به پزشک زنان مراجعه کنید.
برای پاسخ به این سوال که آیا سرطان دهانه رحم درمان دارد یا خیر؛ باید گفت، سرطان دهانه رحم اگر زود تشخیص داده شود، بسیار قابل درمان است. چهار درمان اصلی عبارتند از:
گاهی اوقات این درمان‌ها با هم ترکیب می شوند تا اثربخشی بیش‌تری داشته باشند.
آیا سرطان دهانه رحم کشنده است؟
هدف از جراحی حذف کامل تومور است. گاهی اوقات پزشک می‌تواند فقط ناحیه‌ای از دهانه رحم را که حاوی سلول‌های سرطانی است، بردارد. برای تومورهایی که گسترده‌تر شده‌اند، جراحی ممکن است شامل برداشتن دهانه رحم و سایر اندام‌های لگن نیز باشد.
تابش پرتوهای پرانرژی اشعه ایکس، سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد. پرتوها را می‌توان با استفاده از یک دستگاه که بیرون از بدن قرار دارد، به تومور تاباند یا اینکه می‌توان آن را از داخل بدن با استفاده از یک لوله فلزی که در رحم یا واژن قرار داده شده است، منتشر کرد.
در شیمی‌درمانی از داروها برای از بین بردن سلول‌های سرطانی در سراسر بدن استفاده می‌کنند. پزشکان این درمان را به صورت چرخه‌ای انجام می‌دهند. در افراد مبتلا، شیمی‌درمانی در یک دوره انجام می‌شود. سپس درمان متوقف خواهد شد تا به بدن فرصت داده شود تا بهبود یابد.
بواسیزوماب (آواستین) یک داروی جدیدتر است که به روشی متفاوت از شیمی‌درمانی و پرتودرمانی عمل می‌کند. این دارو رشد رگ‌های خونی جدیدی را که به رشد و بقای سرطان کمک می‌کنند، مسدود می‌کند. این دارو اغلب همراه با شیمی درمانی تجویز می‌شود.
پس از تشخیص، باید مرحله سرطان تعیین شود. مرحله سرطان دهانه رحم نشان می‌دهد که آیا سرطان گسترش یافته است یا خیر، اگر چنین است، تا چه حد گسترش یافته است. مرحله بندی سرطان می‌تواند به پزشک کمک کند تا درمان مناسب را برای بیمار پیدا کند.
سرطان دهانه رحم چهار مرحله دارد:
برای پاسخ این سوال که آیا سرطان دهانه رحم کشنده است؟ باید گفت مانند هر سرطان دیگری اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، خطرناک نیست و به خوبی درمان می‌شود. اما اگر دیر تشخیص داده شود، طول عمر بیماران سرطان دهانه رحم بسیار کاهش می‌یابد.
طول عمر بیماران سرطان دهانه رحم نیز مانند سرطان‌های دیگر با شاخص بقای ۵ ساله تخمین زده می‌شود. در افرادی که در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شوند، بقای ۵ ساله 92 درصد است.
پس از گسترش سرطان در ناحیه لگن، میزان بقای 5 ساله به 56 درصد کاهش می‌یابد. اگر سرطان به نقاط دوردست بدن گسترش یابد، بقای ۵ ساله به ۱۷ درصد کاهش می‌یابد.
پاپ اسمیر؛ آزمایشی است که پزشکان برای تشخیص سرطان دهانه رحم از آن استفاده می‌کنند. برای انجام این آزمایش، پزشک نمونه‌ای از سلول‌ها را از سطح دهانه رحم جمع‌آوری می‌کند. این سلول‌ها به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند تا از نظر تغییرات پیش‌سرطانی یا سرطانی آزمایش شوند.
اگر این تغییرات وجود داشته باشد، پزشک ممکن است کولپوسکوپی را پیشنهاد کند که یک روش برای معاینه دهانه رحم است.
خدمات پیشگیرانه ایالات متحده برنامه غربالگری زیر را برای زنان بر اساس سن توصیه می کند:
اگر در مورد سرطان دهانه رحم سوالی دارید، سوال خود را در قسمت نظرات مطرح کنید تا پزشکان سایت سیب به پرسش شما پاسخ دهند.
 
منبع
https://www.healthline.com
 
سوالات متداول در مورد سرطان دهانه رحم
سرطان دهانه رحم نوعی سرطان است که از دهانه رحم شروع می‌شود.
از ۴ روش جراحی، شیمی‌درمانی، پرتودرمانی و درمان هدفمند برای پاکسازی تومور در سرطان دهانه رحم استفاده می‌شود.
در افرادی که در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شوند، بقای ۵ ساله 92 درصد است. پس از گسترش سرطان در ناحیه لگن، میزان بقای 5 ساله به 56 درصد کاهش می‌یابد. اگر سرطان به نقاط دوردست بدن گسترش یابد، بقای ۵ ساله به ۱۷ درصد کاهش می‌یابد.
 
مطالب مرتبط
ارسال نظر
2020 Persian Medical Magazine. All rights reserved.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به سیب، مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا می باشد

source

توسط salamatikhabari