ایسنا/آذربایجان شرقی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه تاکنون ۱۵۳ میلیون دُز واکسن تزریق شده است، گفت: هم اکنون ۵۰ میلیون واکسن ذخیره داریم و به دنبال صادرات آنها هستیم.
بهرام عین اللهی روز جمعه، چهارم شهریورماه، در آیین افتتاح پروژه‌های درمانی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار کرد: آذربایجان شرقی از قوی‌ترین و انقلابی‌ترین استان‌های کشور است که تاریخ گواه بر مقاومت، قهرمان پروری و ولایت مداری آن بوده و با هویت و قدمت گام برداشته است و از استان‌های تاریخ ساز کشور بوده و در جریانات مختلف کشور در شکل‌گیری تاریخ نقش مهمی داشته است.
وی افزود: ۴۳ سال از تأسیس انقلاب پرشکوه اسلامی گذشته و دشمنان با تمام توان به دنبال صدمه زدن بر این انقلاب بوده‌اند و در عرصه‌های مختلف می‌خواستند به کشور آسیب بزنند اما با شهادت و شهامت جوانان این امر تحقق نیافت.
عین الهی خاطرنشان کرد: در دوران شیوع ویروس کرونا شاهد تحریم‌های ناجوانمردانه دشمن بودیم که مردم قهرمانانه در مقابل آنها ایستادند و در کشور ما علاوه بر این ویروس، تحریم‌ها نیز از سوی دیگر صدمه وارد می‌کردند و دشمنان تصور می‌کردند به دلیل شیوع ویروس کرونا به خواسته‌ی خود می‌رسند و دوران ناجوانمردانه تاریخی را رقم زدند که این امر در تاریخ نوشته خواهد شد. 
وی یادآور شد: دولت ما ایستادگی کرد و به موفقیت رسید، دولت سیزدهم در سخت‌ترین شرایط کار را شروع کرد به‌گونه‌ای که رهبر معظم انقلاب فرمودند در شرایط سختی دولت را شروع می‌کنید و اقدام اول شما باید مهار کرونا باشد. 
وی اضافه کرد: در آغاز دولت سیزدهم تنها ۱۹ میلیون نفر واکسن تزریق کرده بودند و بقیه‌ی افراد جامعه برای تزریق به کشورهای دیگر سفر می‌کردند و در آغاز دولت سیزدهم واکسنی نداشتیم و با همکاری تمامی دستگاه‌ها در هفته‌ی اول آغاز به کار دولت، ۱۰ میلیون واکسن وارد کشور شد و همه‌ی مردم پای کار آمده و پایگاه‌های شبانه روزی و ماشینی در کشور به راه افتاد و رکورد تزریق واکسن نسبت به جمعیت زده شد چراکه روزانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر واکسن تزریق می‌شد و حجم بسیار تزریق باعث شد تا به سرعت مقاومت مردم بالا رود و روزی ۵۰ هزار مبتلا و هشت هزار بیمار بدحال داشتیم و در چنین شرایطی به سرعت میزان شیوع ویروس کرونا کاهش یافت.
وزیر بهداشت در ادامه بیان کرد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا آذر ماه ۱۴۰۰، ۱۳۲ هزار فوتی داشتیم و با واکسینه کردن جمعیت، مرگ و میر کاهش یافت و تاکنون ۱۴۳ هزار فوتی داشته‌ایم، یعنی تنها ۱۱ هزار فوتی در یک سال بوده است.
وی متذکر شد: واکسن سازان و دانشمندان داخلی وارد میدان شده و تاییدیه گرفتند و تاکنون ۱۵۳ میلیون دز واکسن تزریق شده و شش مرکز تولید واکسن نیز تأسیس شده است درحالیکه اکنون ۵۰ میلیون واکسن ذخیره داریم و به دنبال صادرات آنها هستیم. 
وی در ادامه در خصوص اقدامات انجام شده وزارت بهداشت در طول یکسال گذشته گفت: برنامه عدالت و تعالی نظام سلامت را پیش بردیم و با کمک مجلس، بیمه همگانی را ایجاد و شش هزار میلیارد تومان بودجه برای بیمه همگانی در نظر گرفته شد و شش میلیون نفر نیز بیمه شدند که بقیه نیز سه ماه فرصت دارند تا بیمه خود را تکمیل کنند.
عین الهی ادامه داد: پیشرفت ۹۸ درصدی نسخه الکترونیک، اختصاص پنج‌ هزار میلیارد تومان بودجه برای بیماران خاص و تشکیل صندوق بیماران خاص اقدامات دیگر ما بود همچنین دارو یکی از عمده‌ترین مشکلات ما بود و با توجه به ارز ترجیحی اختصاص یافته عمده آن قاچاق می‌شد اما تصویب شد که ارز ترجیحی به ارز آزاد و نیمایی تبدیل شود.
وی افزود: طرح دارویار، طرحی هوشمند یا ابر یارانه‌ای است که کنترل داروها را برعهده دارد و با اجرای آن، قیمت دارو به قیمت شهریور سال گذشته برگشته است همچنین بومی گزینی در دانشگاه‌های علوم پزشکی و افزایش ۱۰ هزار تخت در طول یکسال در مناطق مختلف کشور اقدامات دیگر وزارت بهداشت در طول یکسال گذشته بوده است.
وی با تاکید بر اینکه امروزه قویترین حوزه‌ی سلامت منطقه، جمهوری اسلامی ایران است، گفت: در زمینه‌ی توریسم پزشکی آذربایجان شرقی استعداد بسیار خوبی دارد و حمایت می‌کنیم تا شکل بگیرد، در روز گذشته از آمبولانس‌های تولید داخلی بهره‌برداری کردیم که ۵۸ مورد بودند و از آمبولانس خارجی چیزی کم نداردند و ۲۰ اتوبوس آمبولانس نیز تعبیه شده که این آمبولانس‌ها به اربعین فرستاده می‌شوند.
به گزارش ایسنا، وزیر بهداشت در پایان تاکید کرد: مبارزه با فساد، مردمی بودن جهادی کار کردن و رعایت عدالت در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد البته این موارد تنها مربوط به وزارت بهداشت نیست و همه باید باهم کار کنند تا مشکلات برطرف‌ شود.
انتهای پیام

source

توسط salamatikhabari