معاون درمان وزارت بهداشت، در ارتباط با وضعیت تجهیزات پزشکی در بیمارستان ها به خصوص دستگاه های سی تی اسکن و ام آر آی، توضیحاتی ارائه داد.
به گزارش خبرگزاری مهر، سعید کریمی، در حاشیه مراسم روز پزشک با حضور در جمع خبرنگاران، درباره برخی اظهارات مبنی بر نبود تجهیزات سی‌تی‌اسکن در بیمارستان‌ها برای بیماران تروما، گفت: باید توجه کرد که بسیاری از علائم خونریزی بالینی است. اینکه از بیمار تصادفی می‌پرسند که سردرد داری یا خیر، دلیل بر این نیست که نمی‌دانند یا تجهیزاتی ندارند، بلکه شروع هر تشخیصی با معاینه و شرح حال‌گیری است. این جزو اصول اولیه پزشکی است.
وی افزود: در مرحله بعد اگر خونریزی‌های داخل شکمی و…، وجود داشته باشد، سونوگرافی در اورژانس‌های ما وجود دارد و حتی اگر رادیولوژیست نباشد، پزشک طب اورژانس سونوگرافی را انجام می‌دهد. در عین حال تجهیزات سی‌تی‌اسکن هم وجود دارد. در مدت اخیری که من در معاونت درمان بودم، بیش از ۳۰ دستگاه سی‌تی‌اسکن به مراکز درمانی تحویل داده شده و طی یک تا دو سال قبل بالای ۱۵۰ دستگاه سی‌تی‌اسکن در کشور توزیع شده است. واقعاً اگر آمار سی‌تی‌اسکن‌ها در بیمارستان‌ها را مورد توجه قرار دهید، بیمارستان‌های بالای ۱۰۰ تختخوابی کشور عموماً همه دستگاه سی‌تی‌اسکن دارند.
کریمی ادامه داد: حتی سطح‌بندی به این صورت است که اگر بیمارستانی زیر ۱۰۰ تخت باشد و فاصله‌اش از نظر جغرافیایی با مرکزی که سی‌تی‌اسکن دارد، زیاد باشد، دستگاه سی‌تی‌اسکن به این بیمارستان تعلق می‌گیرد. حتی می‌توان تعداد دستگاه‌های سی‌تی‌اسکن ما را با کشورهای اروپایی مقایسه کرد. بنابراین باید اطلاعات ما دقیق باشد.
وی گفت: ممکن است زمانی فردی در یک جاده تصادف کرده و به یک بیمارستان محلی که مثلاً ۳۲ تختخوابی است، مراجعه کند و طبق استانداردها سی‌تی‌اسکن به آن تعلق نمی‌گیرد، اما آن بیمارستان‌ها به صورت شبکه‌ای هستند و به محض اینکه وضعیت بیمار پایدار شد، بلافاصله او را به یک مرکز مجهز منتقل می‌کنند. در عین حال ما امداد هوایی داریم و اگر در جایی دسترسی به خودرو سخت باشد، مصدومان را با هلی‌کوپتر منتقل می‌کنیم و حتی برای انتقال مصدوم هواپیما هم داریم.
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: کسی که چنین اظهاراتی را مطرح می‌کند، اطلاعاتش از سیستم بهداشت و درمان کامل نبوده و ما می‌توانیم اطلاعات کامل را به آنها ارائه دهیم تا بدانند که از نظر درمانی استانداردهای خوبی در ایران داریم. اگر وضعیت درمانی کشور را با کشورهای اطراف مقایسه کنیم، شاهدیم که از کشورهای اطراف برای امور پزشکی‌شان به ایران می‌آیند. زمینه بسیار خوبی برای توریسم سلامت داریم. مردم کشورهای اطراف برای همین امکاناتی که داریم به ایران می‌آیند. از نظر پزشکی ایران جزو کشورهای پیشرو است، به ویژه در مهارت جراحی و تشخیصی که قطعاً جزو کشورهای درجه یک هستیم.
کریمی افزود: از نظر تجهیزات پزشکی هم اگر سرانه را محاسبه کنید، در تجهیزاتی مانند سی‌تی‌اسکن، ام‌آرآی و…، دست کمی از کشورهای درجه یک نداریم.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط salamatikhabari