یک سایت دیگر با وردپرس فارسیدو مطالعه نشان می دهد که بارش شهابی معمولاً ضعیف می تواند در 31 می استثنایی شود. انتظار می رود زمین از میان جریان های زباله متراکم اخیر که توسط تکه تکه شدن دنباله دار 73P ایجاد شده است، با پتانسیل دیدن بیش از 1000 شهاب در ساعت عبور کند!
[در ویدئو] دنباله دار چیست؟ آنها از کجا می آیند؟ آنها چند نفر هستند؟ نام آنها از کلمه یونانی komêtês به معنای "مودار" گرفته شده است. در ژاپن، آنها را "جاروهای ستاره ای" می نامند. نام های بسیار زیادی که به چهره های بسیار متفاوت آنها با ستاره هایی که در آسمان می درخشند اشاره دارد. از طریق ویدیو با آنها آشنا شوید!
هر ماه بارش شهابی با شدت کم و بیش وجود دارد. مشهورترین آنها بدون شک Perseids است که هر تابستان در اواسط دوره تعطیلات فعال است، آنها ناظران متعدد خود را در حداکثر خود در 12-13 آگوست با حدود صد شهاب سنگ در ساعت به طور متوسط (با قله های 120 یا 140) خوشحال می کنند. ). کمتر شناخته شده، Geminids ، در ماه دسامبر، نیز بسیار سخاوتمند هستند. در مورد آنهایی که برای این 31 می اعلام شده اند، با نام tau Herculides (τ-Herculides) که معمولاً چندان فعال نیستند، امسال می توانند با نرخ ساعتی 1000 شهاب سنگ از همه سایرین پیشی بگیرند. حتی بیشتر، اگر پیش بینی ها به حقیقت بپیوندند. دیگر صحبت از بارانی از ستاره های در حال تیراندازی نیست، بلکه بحث طوفانی از ستاره های در حال تیراندازی است!
دنباله دار 73P توسط هابل در سال 2006 تصویربرداری شد. © NASA، ESA، H. Weaver (APL/JHU)، M. Mutchler و Z. Levay (STScI)
با این حال، عاقلانه است که در مورد آن در مشروط صحبت کنیم. این پیش‌بینی‌ها بر اساس دو مطالعه مستحکم توسط محققانی است که مدل‌هایشان موافق هستند که در سال 2022، زمین در مدار خود با جریان‌های متعددی از زباله‌ها مواجه می‌شود که توسط دنباله‌دار 73P/Schwassmann-Wachmann 3 (به طور خلاصه، دنباله‌دار 73P) پس از آن به‌وجود آمده است. تکه تکه شدن سال 1995. همچنین جریان های قبلی، مربوط به سال های 1892 و 1897، و در منشأ انفجارهای بالقوه ای که منظره را تقویت می کند، اضافه می شود.
می نویسد: "کار ما نشان می دهد که کانتریل پرتاب شده در طول گذر 1995 در 31 مه 2022 با زمین با اوج در 05:01 UT (07:01 به وقت پاریس) روبرو خواهد شد، یعنی مشابه آنچه مطالعات قبلی نشان داده است." Jérémie Vaubaillon، از IMCCE.
ستاره تیرانداز دقیقا چیست؟ پاسخ با فرانک منانت، در Futura in the Stars. © Futura
این دنباله دار که هر 5.4 سال یکبار ( دوره مداری ) بازمی گردد، از سال 1930 شناخته شده است، سالی که کاشفان آن انتظار داشتند بسیار درخشان باشد. آنها در نهایت ناامید شدند و مشاهدات بعدی نشان داد که شکل دراز هسته آن نتیجه تکه تکه شدن است. در هر صورت، این همان اتفاقی است که در سال 1995 در زیر چشمان باز چندین تلسکوپ رخ داد. هابل و اسپیتزر بعداً در سال 2006 و 2007 دنباله گرد و غبار و بقایای یخ را مشاهده کردند.
انیمیشنی که از مشاهدات چندگانه هابل از دنباله دار 73P ایجاد شده است. © ناسا
به هر حال، بهتر است آماده باشید، زیرا اگر انفجار رخ دهد، فوق العاده خواهد بود: مطمئناً زیباترین باران ستاره های در حال تیراندازی، تا حد زیادی، سال و حتی این آغاز قرن. Jérémie Vaubaillon می گوید: «[…] هر کاری که انجام می دهید، برای شگفتی ها آماده باشید! و یک شگفتی ناخوشایند (مثلاً یک ZHR بسیار ضعیف) در هر صورت چیزی در مورد علم دنباله دارها، شهاب ها، شهاب سنگ ها و مکانیک آسمانی منظومه شمسی به ما می آموزد. »
دنباله‌دار 73P و دنباله‌ای از زباله‌های آن در سال 2006 توسط تلسکوپ اسپیتزر مشاهده شد. © NASA، JPL-Caltech، W. Reach (SSC/Caltech)
بر اساس پیش‌بینی‌ها، بهترین زمان برای غافلگیری آن‌ها در انتهای شب برای اروپای غربی خواهد بود، با غافلگیری‌های احتمالی قبل از آن (به همین دلیل است که باید صبور باشیم و مراقب باشیم). وضعیت برای قاره آمریکا (به ویژه در باخا کالیفرنیا، مکزیک) مطلوب تر به نظر می رسد، جایی که هنوز شب عمیقی خواهد بود. به خصوص که ماه غایب خواهد بود، بنابراین از تداخل در مشاهده این دانه های ریز که با سرعت کم (حدود 12 کیلومتر بر ثانیه) به جو فوقانی زمین برخورد می کنند، جلوگیری می شود. شهاب‌های نسبتا کندی که می‌توانند صدها بار ببارند و تشخیص آنها همیشه آسان نیست، زیرا ضعیف هستند.
نام تاو هرکولید از ستاره همنام صورت فلکی هرکول گرفته شده است که تابش ازدحام شهاب سنگ هنگام کشف آن در سال 1930 در نزدیکی آن قرار داشت. امسال، تابش را باید در بوویه جستجو کرد، نه چندان دور از درخشان ترین آن. ستاره Arcturus، با درخشش قرمز و به راحتی در امتداد دسته "Grande Casserole" قابل مشاهده است. رصد خوب و به شرطی که رگبار ستاره های در حال تیراندازی سیل آسا باشد!
مقاله ای از خاویر دیمرزمن که در 7 می 2014 منتشر شد
تعدادی از متخصصان معتقدند که شب 23 تا 24 می احتمالاً صحنه یک بارش استثنایی از ستاره های در حال تیراندازی خواهد بود. زباله هایی که چندین دهه پیش توسط دنباله دار 209P/Linear هجوم آورده بودند، در واقع می توانستند در جو ما آسیب ببینند. با این وجود، افراد کمتر خوشبین، باران شدیدی را پیش بینی می کنند که با ریزش 100 تا 400 شهاب در ساعت مشخص می شود. نمایشی که نباید از دستش داد.
بارش سنتی ستارگان در حال تیراندازی که جرقه‌هایی را در شب‌های آرام حوالی 12 و 13 آگوست می‌پاشند، اثر Perseids، به دور از آن است که تنها رویداد شهاب‌سنگ سال باشد که نباید از دست داد: ازدحام‌ها بسیار هستند تا شب‌های ما را زنده کنند. ماه، مانند Lyrids اخیر در پایان آوریل یا هزاران Leonids (نوامبر) و Geminids (دسامبر). البته اتفاق می‌افتد که فعالیت آنها ضعیف‌تر از حد انتظار باشد، چند ساعت تأخیر داشته باشد یا حتی برای ناظران مستقر در منطقه دیگری از جهان مطلوب باشد. برعکس آن نیز می تواند اتفاق بیفتد، برای خوشحالی کسانی که برای تحسین آنها آماده شده اند.
به یاد بیاوریم که در هر مورد، اینها در اصل دنباله دارهایی هستند که در طول نزدیک شدن دوره ای خود به خورشید از بخشی از گازها ، غبار و دانه های کوچک خود خلاص شده اند. همچنین پرواز و رها شدن زباله ها نابرابر و مربوط به جریان های با چگالی متغیر است. هنگامی که زمین از این دسته ها عبور می کند، سقوط آنها در جو باعث حملات تب شهاب سنگی می شود که ما بسیار دوست داریم آنها را ثبت کنیم. به زودی، احتمالاً در شب 23 به 24 می، شاید طوفانی استثنایی از ستاره های در حال تیراندازی را تجربه کنیم. چرا چنین پدیده ای و چه چیزی باید انتظار داشت.
در این نمودار که از محاسبات ژرمی ووبیون ایجاد شده است، می‌توانیم جریان‌های غبار به جا مانده از گذرهای متوالی دنباله‌دار 209P/Linear را بین سال‌های 1803 تا 1924 تشخیص دهیم. . محورها در واحدهای نجومی (به انگلیسی AU) درجه بندی می شوند. © Jérémie Vaubaillon، IMCCE
اولین کسانی که به احتمال وقوع طوفان شهاب سنگی در این تاریخ اشاره کردند، متخصصان بین المللی در این زمینه بودند. در اوایل سال 2012، اسکو لیتینن، پیتر جنیسکنز ( ناسا ) و ژرمی ووبایلون (موسسه مکانیک آسمانی) پس از محاسبات متوجه شدند که جریان‌های زباله‌ای که از دنباله‌دار کوچک 209P/Linear بین سال‌های 1803 تا 1924 در اتمسفر ما ساطع می‌شود، باید تا حدودی در اتمسفر ما باشد. شب 23 تا 24 اردیبهشت. این غبارها به قدری ریز خواهند بود که تنها بزرگترین دانه ها قابل مشاهده خواهند بود. همچنین، اگر آن‌طور که محققان پیش‌بینی می‌کنند تعداد آنها زیاد باشد، می‌توانیم شاهد یک طوفان شهاب‌سنگ واقعی باشیم که مدت‌هاست ندیده‌ایم.
کارشناسان دیگر با تأیید محاسبات خود، خوش بینی خود را کاهش می دهند و ترجیح می دهند از اوج فعالیت بین 100 تا 400 شهاب در ساعت صحبت کنند. زیر 1000 شهاب در ساعت برای صحبت از طوفان، اوج محاسبه شده هنوز هم در مقایسه با شهاب های معروف Perseids بسیار بزرگ است که معمولاً با 100 تا 150 شهاب در ساعت بسته به سال ما را شگفت زده می کنند. به هر حال، همه هشدار می دهند که پیش بینی این فعالیت همچنان دشوار است، زیرا رگه های باقی مانده از این دنباله دار که تنها در سال 2004 به لطف برنامه خطی کشف شد، هنوز ناشناخته هستند. کوچک (اندازه هسته آن بین 0.8 تا 1 کیلومتر تخمین زده می شود) و مشاهده آن بسیار دشوار است، دوره مداری آن تنها پنج سال است. در 6 می، ستاره مویی که با دم گاز و غبار خود آراسته شده است، به حداقل فاصله خود از خورشید یا حضیض می رسد که 145 میلیون کیلومتر است (یعنی 0.9 واحد نجومی، فاصله ای تقریباً برابر با فاصله ای که ما را از خورشید جدا می کند. ستاره). در 29 می، تنها 8.2 میلیون کیلومتر یا 0.0554 AU از زمین فاصله خواهد داشت.
پرتره دنباله دار والد 209P/Linear که در 14 آوریل توسط تلسکوپ لیورپول در رصدخانه لا پالما در جزایر قناری گرفته شده است. اگرچه این دنباله دار کوچک نزدیک به حضیض خود، که در 6 می رخ می دهد، با قدر 17 می درخشید. دوره مداری آن پنج سال است. © E. Guido، N. Howes، B. Mueller، M. Nicolini، N. Samarasinha (از طریق remanzacco.blogspot.fr)
اگر فعالیت آن تایید شود، این ازدحام باید زرافه ( Camelopardalis ) تابشی داشته باشد، یک صورت فلکی کوچک و ظریف نزدیک به قطب شمال آسمان، که بین کاسیوپیا و دب اکبر قرار گرفته است. این موقعیت دور قطبی برای ناظران نیمکره شمالی بسیار مفید است و دید را برای تمام شب تضمین می کند. علاوه بر این، ماه هیچ مانعی را نشان نخواهد داد، زیرا هلال نازک، همراه با زهره درخشان، قبل از ساعت 4:30 صبح طلوع نخواهد کرد. از آلودگی نوری تهاجمی شهرهایمان، تا خودت را راحت کنی و بعد صبر کنی و بشماری. طبیعتاً این تعلیق تا عصر امروز اوج فعالیت Camélopardalides باقی خواهد ماند. تماشای خوب!
!
از ثبت نام شما سپاسگزاریم.
خوشحالم که شما را در جمع خوانندگان ما دارم!
آسمان ماه: سرس، وستا و بارش شهابی لیرید
source

جهان خبری
اتومبیل خبری
فرهنگی خبری
سرگرمی خبری
ورزشی خبری
اقتصادی خبری
تکنولوژی خبری
سلامتی خبری

ورزشی خبری
فرهنگی خبری
اقتصادی خبری
 
یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
Proudly powered by WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط salamatikhabari