یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
یک سایت دیگر با وردپرس فارسی


ابرنواخترهای گرما هسته‌ای از نادرترین پدیده‌ها هستند: در هر قرن تنها دو ابرنواختر در کهکشان ما که صدها میلیارد ستاره دارد، رخ می‌دهد. اما محققان به تازگی یک محرک بالقوه برای این فاجعه های ستاره ای پیدا کرده اند.
[در ویدئو] سیستم‌های دوتایی ستارگان و سیاه‌چاله‌ها مجموعه‌ای که توسط ناسا از 22 سیستم دوتایی متشکل از یک ستاره و یک سیاه‌چاله با جرم ستاره‌ای تولید شده است. رقص آنها 22000 بار شتاب می گیرد و همانطور که از زمین دیده می شود نشان داده می شود. رنگ ستارگان و قرص های برافزایشی که سیاهچاله ها را احاطه کرده اند، دمای آنها را منعکس می کنند. © ناسا
در سال 2017، محققان دانشگاه کانتربری در نیوزلند یک منظومه ستاره‌ای چهارگانه را کشف کردند که از آن زمان به آن HD74438 می‌گویند. به طور دقیق تر، این یک سیستم دوتایی از ستارگان دوتایی است: اولی با مداری نزدیک و سریع، و دیگری بسیار دورتر و کندتر. در یک انتشار جدید در مجله Nature Astronomy ، اخترفیزیکدانان به بررسی تحولات احتمالی این منظومه بر اساس مدل‌هایی از مدار هر ستاره می‌پردازند.
HD74438 که در صورت فلکی Vela فقط در نیمکره جنوبی قابل مشاهده است، در طی یک کمپین رصدی توسط ماهواره ESA Gaia کشف شد که تاکنون بیش از 100000 ستاره را در کهکشان ما شناسایی کرده است. سپس، همه چیز به لطف طیف نگارهای با وضوح بالا واقع در دانشگاه کانتربری در نیوزلند و تلسکوپ بزرگ آفریقای جنوبی در آفریقای جنوبی انجام شد. آنها امکان توصیف طیف نور ستاره را فراهم می کنند، یعنی می توان نوری را که منتشر می کند تجزیه کرد و شدت آن را برای هر طول موج تجزیه و تحلیل کرد. به لطف این روش، آنها می توانند نه تنها دمای ستاره، بلکه ترکیب جو آن را نیز استنباط کنند.
#فضا : ستاره شناسان ستاره های چهارگانه (در واقع منظومه ستاره ای "دودویی" HD74438 ) را می بینند که ممکن است جرقه انفجارهای #ابرنواختر را برانگیزد.
???? https://t.co/NDFbOyo16p از طریق @phsyorg_com pic.twitter.com/p3VsAbvw1w
این منظومه ستاره ای 43 میلیون ساله هنوز جوان است، زیرا اگر طولانی به نظر می رسد، به یاد داشته باشید که خورشید ما در حال حاضر 4.6 میلیارد سال سن دارد! این باعث می شود که این سیستم به جوان ترین سیستم چهارگانه ای تبدیل شود که تا به امروز پیدا شده است. این سیستم‌های چهار ستاره نادر هستند، در حد چند درصد از سیستم‌های چندگانه که در حال حاضر کاملاً نادر هستند، و تکامل‌های پیچیده‌ای دارند. در این مورد خاص، سیستم دوتایی خارجی یک جاذبه گرانشی بر سیستم داخلی اعمال می‌کند و تمایل دارد مدار دو ستاره خود را تغییر شکل دهد.
به منظور مدل‌سازی تکامل‌های احتمالی HD74438، تیمی از دانشمندان اثرات گرانشی حاکم بر سیستم چهارگانه را مدل‌سازی کردند. بنابراین آنها نشان دادند که گریز از مرکز سیستم داخلی تمایل به افزایش دارد. در عمل، این بدان معنی است که مسیر سیر به شکل دایره‌ای کمتر و کمتر تکامل می‌یابد: ممکن است یک برخورد به دنبال این انحراف، بین ستاره‌ای از هر منظومه ایجاد شود.
و از این برخورد حاصل می شود… اول از همه یک کوتوله سفید ! این هنوز ابرنواختر گرما هسته ای مورد انتظار نیست. ستاره ای مانند خورشید ما به عنوان یک ستاره مرده کوچک و متراکم که به عنوان کوتوله سفید شناخته می شود به زندگی خود پایان می دهد و جرم کوتوله های سفید نمی تواند از حد به اصطلاح چاندراسخار (حدود 1.4 برابر جرم خورشید) تجاوز کند. پروفسور کارن پولارد، اولین نویسنده این مطالعه و اخترفیزیکدان در دانشگاه کانتربری. اگر چنین است، به دلیل انتقال جرم یا رویدادهای همجوشی ، ممکن است سقوط کند و یک ابرنواختر گرما هسته ای تولید کند. و این دقیقاً همان چیزی است که برای HD74438 اتفاق می افتد!
هنگامی که ستاره ای از یک منظومه چندگانه به یک کوتوله سفید تبدیل می شود، تمایل دارد ماده ستارگان دیگر را بمکد، زیرا چگالی آن بسیار بیشتر است. © Nasa, CXC, M. Weiss
او نتیجه می‌گیرد : «تکامل چهارگانه‌های ستاره‌ای مانند HD 74438 4 بنابراین نشان‌دهنده یک راه جدید امیدوارکننده برای تشکیل انفجارهای ابرنواختری گرما هسته‌ای در کیهان است .   جالب اینجاست که اکنون گمان می رود که 70 تا 85 درصد از تمام ابرنواخترهای گرما هسته ای ناشی از انفجار کوتوله های سفید با توده های زیر چاندراسخار باشند. در نتیجه انتقال جرم یا ادغام، این ستاره های کوتوله سفید می توانند به یک ابرنواختر گرما هسته ای منفجر شوند. مدل‌های فعلی ابرنواخترهای گرما هسته‌ای چه چیزی را زیر سوال ببریم؟
آیا می دانستید که از طریق اشتراک های ما می توانید بدون تبلیغات به Futura دسترسی داشته باشید؟
در حال حاضر، می توانید این مزیت را با پیشنهاد ویژه ما کشف کنید: مشترک اشتراک " من در زندگی Futura شرکت می کنم" (برای حداقل مدت 3 ماه) و Mag Futura را در خانه دریافت کنید* (به ارزش 19 یورو) !
*Mag Futura بعد از سومین ماه ثبت نام ارسال می شود.
!
از ثبت نام شما سپاسگزاریم.
خوشحالم که شما را در جمع خوانندگان ما دارم!
اعتقاد بر این است که سنگ بیگانه Hypathy از یک ستاره در حال انفجار آمده است
source
جهان خبری
اتومبیل خبری
فرهنگی خبری
سرگرمی خبری
ورزشی خبری
اقتصادی خبری
تکنولوژی خبری
سلامتی خبری
ورزشی خبری
فرهنگی خبری
اقتصادی خبری
 
یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
Proudly powered by WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.
source

تولید محتوا
شینگل
گوگل ادوردز
سئو سایت
موکت
جهان خبری
اتو خبری
فرهنگی خبری
سرگرمی خبری
اقتصادی خبری
علمی خبری
سلامتی خبری
تکنولوژی خبری
یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط salamatikhabari