مد، فشن و هرچیزی که باید از پوشاک و استایل بدانید
ایزابلا‌خیر‌حدید یا همان بلا‌حدید یک سوپر‌مدل در دنیای‌مد و فشن معروف متولد 1996 با قد 175 سانتی‌متر است. او خودش را یک سکمت (sekhmet) می‌داند و در مورد سکمت می‌گوید: “در اساطیر مصر الهه‌جنگ، سکمت خورشید‌داغ صحرا و نقطه‌ای مقابل هرج‌و‌مرج و طاعون بود. سکمت برای دشمنانش ترسناک بود و به دوستانش – به ویژه فراعنه – وعده انتقام عادلانه می‌داد، نیروهای مولد و ویرانگر دنیای باستان را در تعادل نگه می‌داشت.”

حتما برایتان سوال پیش‌آمده‌است که بلا حدید چگونه معرفی و معروف شد؟
خب باید به سمع و نظرتان برسانم که این سوپر‌مدل دنیای‌مد اولین‌بار به عنوان دختر یولاندا‌حدید مادرش در برنامه‌ی مستند Real Housewives of Beverly Hills دیده شد و دقیقا بعد از پخش برنامه اولین قرارداد مدلینگ خود را امضاء کرد.

محمد حدید پدر‌بلا چندین سال است که از مادر‌بلا جدا شده‌است. محمد حدید مسلمان و در کسب‌و‌کار املاک می‌باشد، با داشتن ریشه‌های خانوادگی فلسطینی باعث‌شد تا بلا در بیشتر مراسم‌ مسلمانان که در خانواده‌اش برگزار می‌شود، از جمله ماه‌رمضان شرکت می‌کند و عکس‌هایی به اشتراک می‌گذارد.

یولاندا مادر‌بلا نیز در زمان خود مدل بوده‌است و از بچگی برای مدل شدن دخترانش بلا و خواهر بزرگترش جی جی خیلی زمان و هزینه صرف کرده است.بلا برادر کوچک‌تری به نام انوار دارد.

در ادامه بلا در یکی از مصاحبه‌ها این مسئله را برملا کرد که در سن چهارده سالگی عمل بینی انجام داده‌است و بسیار از این تصمیم ناراضی و ناراحت است. در این میان زمزمه‌هایی شنیده می‌شود که یولاندا را مقصر می‌دانند، چرا که منتقدین بر‌این باورند که او باید از عمل‌بینی بلا جلوگیری می‌کرده‌است. پس مسئله روشن و واضح است، که توسط مادرش برای رژیم غذایی، ورزشی و نوع پوشش به شدت تحت فشار بوده‌است.

با اینکه ما معمولا فکر می‌کنیم کسی مثل بلا از ابتدا پولدار بوده و زندگی مجللی را می‌گذرانده، خود او در این‌باره می‌گوید که پدر و مادرش مهاجر بوده‌اند و برای این زندگی خیلی تلاش کرده‌اند و اذعان می‌کند که قدر هر یک دلار را می‌داند چرا که در سنین نوجوانی مثل هر نوجوان دیگری شغلی عادی داشته‌است. او در هفده سالگی در یک آبمیوه فروشی با دستمزد ساعتی 7 دلار کار می‌کرده‌است. بلا از کودکی به لباس‌ها علاقه‌ی فراوانی داشته‌است و این علاقه به حدی زیاد بوده‌است که برای جشن آخر سال مدرسه یک لباس از برند عزالدین علیه (azzedine alaih) از یکی از دوستانش قرض کرده‌است.

همیشه عکس‌ها، مجلات و تبلیغات به ما نزدیک‌تر هستند تا شخصی که در عکس‌ها حضور دارد، همین موضوع باعث می‌شود افکارساختگی در مورد این افراد زیاد باشد. این موضوع هم برای افراد عادی جامعه مشکل‌ساز می‌شوند چرا که همیشه دنبال یک نسخه‌ی کامل از خود هستند و از طرفی به اشخاص معروف آسیب‌هایی وارد میکند. بلا اخیرا فاش کرده‌است که از بیماری اختلالی التهابی لایم و اضطراب شدید رنج می‌برد و خودش علت اضطراب و گریه‌های مداومش را اینطور بیان می‌کند: (( من همیشه خواهر کوچک‌تر جی جی با موهای قهوه‌ای بودم که او خواهر خوشگل‌ و باحال‌تر خطاب می‌شد و تکرار شدن یک جمله هرچقدر هم نادرست باعث می‌شود شما باور‌کنید که چنین چیزی واقعیت دارد.)) البته یکی از دلایلی که بلا زندگی خصوص‌اش را به‌شدت محافظت می‌کند نیز همین است و این مسئله سبب شد که او در حرفه‌ی خود به یک بازیگر تبدیل شود که گاهی نقابی خندان بر صورت زده و گاه مثل یک دشمن خشگمین و عصبانی‌است.همچنین بلا اضافه‌می‌کند هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند که بلا دیر سرکار رفته یا پیشنهادی را از دست داده‌است، او همیشه تا سر حد مرگ کار کرده‌است و به شغلش متعهد بوده‌است.

شاید به ذهن ما خطور هم نکند که شخصی مثل بلا حدید در چه کار‌های نیکی دست‌دارد. مثلا به خاطر داشتن رگ و ریشه‌ی فلسطینی و مسلمان باعث شده تا بلا به‌عنوان یکی از حامیان سرسخت جنبش استقلال فلسطین شود، در بعضی از تجمع‌ها علیه اسرائیل شرکت کند و گاهی بیانیه‌ای علیه اسراییل در راستای حمایت از سرزمین فلسطین صادر ‌کند.برای عید سال 2020 میلادی او در اینستاگرام خود در طی انتشار پستی تبریک خود را به مسلمانان اعلام‌کرد و منابع زیادی از کمک‌هایی گفتند که بلا برای مردم سوریه، لبنان، عراق و فلسطین ارسال کرد. او همچنین برای جشن سال جدید میلادی 2022 در اینستاگرام خود عکس‌هایی از کمک‌های داوطلبانه‌ی خود در شهر نیویورک به اشتراک‌گذاشت.

یکی از اولین برند‌هایی که بلا به عنوان سفیر معرفی شد در ماه می سال 2016 با لوازم آرایشی دیور بود. همچنین او در فشن‌شو‌های بزرگی مثل ویکتوریا سکرت (Victoria Secret)، موسکینو (Moschino) ، برندون مکسول (Brandon Maxwell) به عنوان مدل کت واک کرده‌است. یکی دیگر از حضور‌های جنجالی خانوادگی بلا در فشن شو‌ی Off-white پیش از پاییز و زمستان است که یولاندا بعد از سی سال دوباره به صحنه‌ی یک فشن شو قدم‌گذاشت که همراه با دخترانش بود و بسیار حاشیه‌ساز شد. به‌علاوه بلا اخیرا به‌همراه خواهرش جی‌جی و خواننده‌ی معروف مالوما(Maluma) در عکاسی تبلیغاتی ورساچه (Versace) با حضور دوناتلا ورساچه طراح این برند حضور بهم‌رسانید. همچنین در آخرین فشن شوی بلنسیاگا (Balenciaga) که بسیار جنجالی بود به‌عنوان مدل قدم در صحنه گذاشت.

اسم بلا همیشه در کنار خواهرش جی‌جی بوده و هست، در مسئله‌ی استایل هم این قضیه تکرار شده‌است. از آنجایی که مدل‌ها همیشه در فشن شو‌ها، روی مجلات و بیلبوردها دیده می‌شوند، سبک پوشش آنها در زندگی عادی و خیابان‌ها بسیار مورد‌توجه‌ها قرار می‌گیرد که به نام استایل Off-duty شناخته می‌شود. جی‌جی همراه بلا در سال‌های اخیر در استایل آف‌دوتی خود توانسته‌اند استایل خیابانی دنیا را با قوانین جدیدی پیش‌ببرند. این دو مدل سرشناس دنیای‌مد نه تنها ترند‌های جدید را دنبال می‌کردند که ترند‌های جدید را هم به‌وجود‌می‌آورند. البته نباید فراموش کنیم که بلا از ابتدای ورود چنان استایل‌های درخشانی نداشت و سردرگمی در استایل‌هایش به وضوح دیده‌می‌شد. خوشبختانه با کمک دو استایلیست سرشناس؛ الیزابت سالسر (Elizabeth Sulcer) و می‌می کاترل (Mimi Cuttrell) توانست استایل‌شخصی خودش را به بهترین شکل پیدا‌کند.

برای درک بهتر از تغییرات استایل بلا اوت فیت‌های او، از روز‌های ابتدایی حضور در فرش‌قرمزها تا به امروز را بررسی خواهیم‌کرد.
از اولین حضور‌های بلا جلوی دوربین خبرنگاران، را در مارچ سال 2014 می‌بینیم.

در سال 2014 او به شدت استایلی سردرگم داشت، در بعضی رویداد‌ها با استایلی زنانه و بعضی مانند یک دختر‌خانم نوجوان ظاهر می‌شد. البته باید اضافه کنم که علاقه او در استفاده از کت چرمی و کفش‌های پاشنه بلند مشهود‌بود، اما به‌درستی شکل نگرفته‌بود.

سال 2015 نیزبه همین ترتیب و با اشتباهات فراوان پیش می‌رفت و او از استایل‌های خودش رضایتی نداشت، به جز اینکه می‌دانست به جین‌ها بسیار علاقه‌مند است ولی هنوز راه درستی برای استفاده از آن نیافته بود.

پیراهن خبرساز او در می سال 2016 که بسیار جذاب بود از اولین موفقیت‌های او محسوب می‌شود، ولی خود بلا در آن احساس خجالت و اضطراب شدیدی داشته‌است. او در باره‌ی این لباس می‌گوید که مناسب او نبوده و دقیقا یک شخصیت مقابل شخصیت خود واقعیش‌است.

همچنین در چندین استایل جذاب و البته باتوجه به علایق خودش که رنگ‌های آبی، استفاده از جین، نقش‌ونگار پلنگی می‌باشد تقریبا داشت موفق عمل می‌کرد که می‌توان گفت استایلیست توانسته تقریبا درست عمل‌کند.

از سال 2017 بلا تقریبا استایل خود را پیدا‌کرد و ترکیب استایل مردانه و البته Y2K که جزو ترند‌های امسال است (که ما در مطالب کمد سارک اخیرا به آنها پرداخته‌ایم) و البته به همین خاطر است که او را سازنده‌ترند‌های جدید می‌خوانیم.

درسال 2018 نیز با عینک‌های Y2K و البته ترکیب‌های بی‌نظیر و موهای‌محکم بسته‌شده‌ی بلا که امضای استایل او شد، کم‌کم آشنا شدیم هرچند که هنوز بلای واقعی دیده‌نشده‌بود و با نقاب‌هایی که دور از خود واقعیش بود به صحنه‌ها می‌آمد

در مراسم مت گالای سال 2018 که با تم کاتولیک بود، خود او احساس خیلی خوبی نسبت به استایل و پوشش خود داشته‌است و واقعا احساس جذابیت می‌کرده‌است، در حالی‌که این لباس ایراد بزرگ داشته‌است، آن هم سنگینی‌ بیش از حد لباس بوده‌که توانایی حرکت گردن را از او گرفته‌بوده‌است.

در سال 2019 پیشرفت استایل بسیار محسوس‌تر است، استایل Y2K با ترکیبی از استایل‌های مردانه و زمخت و البته با چاشنی زنانگی بلا.

در حضور او به عنوان اولین مدل در فشن شوی ماگلر در سال 2020 که گویا وقتی به مراسم رسیده که مهمانان منتظر ورود او بوده‌اند و البته بسیار موفق هم بود، چرا که به شدت در فضای مجازی این عکس دست‌به‌دست شد و افراد بسیار از این استایل استقبال کرده‌بودند.

استایل او در برنامه‌ی فشن شو لویی ویتان 2021 که از یک کمربند مردانه به‌عنوان یک تاپ استفاده کرده بود.
بیشترین تکرار در رویه‌ی استایل روزانه بلا؛ کراپ‌تاپ‌ها، بلوز‌ها، کرست‌تاپ‌ها و البته پیروی از استایل y2k که یکی از ترند‌های دوباره بازگشته به دنیای فشن است.
جامعه گریز بودن بلا را در استایل‌های او کاملا می‌توان دید چرا که از استفاده از رنگ‌های خیلی جسور و روشن اصولا خودداری میکند. پالت رنگی او بیشتر رنگ‌های تیره و کدر و رنگ‌و‌رو رفته‌است و اصولا رنگ مشکی را برمی‌گزیند.
سخن آخر:
اینکه در دنیای امروز و با‌وجود تکنولوژی و ارتباطات گسترده گاهی ما فکر‌می‌کنیم که به خاطر دسترسی به افراد به‌راحتی می‌توانیم آنها را قضاوت‌کنیم به هیچ‌وجه کار صحیحی نیست، چرا که باعث اضطراب و افسردگی افرادی مثل بلا که با‌وجود شغل خوب و در‌آمد بالا همچنان از ترس قضاوت‌شدن دست به خیلی کارها می‌زنند، پس بهتر‌است به‌جای قضاوت افراد اگر آنها را نمی‌شناسیم به دیدن عکس‌ها و فیلم‌ها رضایت بدهیم و با تحت‌فشار گذاشتن آنها زندگی را برایشان تلخ‌نکنیم. البته خبر خوش راجع‌به بلا این است که از وقتی این مسئله را بازگو کرده‌است حال بهتری دارد، او درحال حاضر درحال گذراندن وقت برای تولیدات شخصی خودش است اما در نهایت این حال و اضطراب‌ها همه ناشی از فضای مجازی‌ و قضاوت کردن‌هاست.

www.vogue.com
www.teenvogue.com
www.stylecaster.com
www.youtube.com

The post بلا، زیبا‌رویی با نقاب appeared first on مجله مد و پوشاک.
source

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


مد، فشن و هرچیزی که باید از پوشاک و استایل بدانید
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط salamatikhabari