شهردار تهران با تأکید بر اینکه شهرداری تهران در آستانه یک تغییر و تحول است، در خصوص تراکم فروشی در شهر تهران به عنوان منبع درآمد شهرداری، گفت: ما تراکم فروشی نمی‌کنیم و آن را برای خود خط قرمز می‌دانیم.
به گزارش ایسنا، علیرضا زاکانی در نخستین نشست خبری خود پس از ۸ ماه حضورش در شهرداری تهران بیان کرد: در ایران اسلامی تلاش معطوف به ساختن الگوی سالم منطقی و درست است و تمام تلاشمان را به این معطوف می‌کنیم که در جنگ روانی که دشمن تحت عنوان کارآمدی و ناکارآمدی راه انداخته و سعی دارد امید را در جامعه و در بین مردم خشک کند و مردم را در مقابل انقلاب قرار دهد، بایستیم. پس هر کسی که انقلاب و ایران را دوست دارد باید امید را در همه جا احیا کند.
کشور در آستانه جراحی بزرگ اقتصادی است
وی با بیان اینکه آنهایی که در جامعه ناامیدی ایجاد می‌کنند و به بدخواهان کمک می‌کنند و دروغ بزرگی را به جامعه القاء می‌کنند که آن ناکارآمدی نظام اسلامی است، گفت: این افراد می‌خواهند که نه ایران و ایرانی و نه انقلاب پابرجا باشد و این در حالیست که کشور در آستانه جراحی بزرگ اقتصادی است و کارهایی که دیگران جرأت نزدیک شدن نداشتند را دولت انقلابی زیر بار برده است و کمک به دولت یک امر قطعی است.
شهردار تهران با بیان اینکه واقعیت و حقیقت موجود را باید بدون نگاه سوء و رقابتانه دنبال کنیم، افزود: این پرچم بلند را دکتر رئیسی برداشته است و باید به آن کمک کنیم.
 
همه تلاش شهرداری پیشرفت و آبادانی شهر است
 
وی با بیان اینکه تهران یک شهر تاریخی است و در روز در این کلانشهر ۱۳ میلیون و در شب ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر حاضر هستند، گفت: همه تلاش ما در این مسیری که هشت ماه و هشت روز است آغاز کرده‌ایم پیشرفت و آبادانی شهر است.
سال ۱۴۰۱ به کارهای کوتاه مدت شهرداری اختصاص پیدا می‌کند
پیگیری برای ۱۲ سیاست و ۹۰ کلان پروژه در تهران
شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به ۲۰۰ روز خدمت در شهر تهران به عنوان شهردار گفت: شش ماه نخست دوره خدمت به دوره تثبیت، تحول مدیریتی، ساماندهی ابتدایی امور سپری شد و سال ۱۴۰۱ به کارهای کوتاه مدت اختصاص پیدا می‌کند و تا شهریور ۱۴۰۳ نیز برای کارهای میان مدت و مابقی نیز برای کارهای بلندمدت در نظر گرفته شده، در همین راستا ۱۲ سیاست و ۹۰ کلان پروژه که بعضا ابعاد اجرایی مختلفی دارند دنبال می‌شود. در جدول برنامه‌ای که داریم ۴۸۵ پروژه را در نظر گرفته‌ایم که ۲۶ پروژه در ردیف یک و ۲۹ پروژه در ردیف ۲ و مابقی در ردیف سوم دنبال خواهد شد.
وی ادامه داد: تلاش ما این است که همه پروژه‌ها را فعال کنیم و بخشی را در کوتاه مدت و در سال جاری برای مردم رونمایی و مابقی را در میان مدت و بلند مدت پیگیری کنیم. قطعا در مسیر خدمت به مردم خبرنگاران می‌توانند به عنوان چشم بینا ما را نقد کنند و همچنین می‌توانند به عنوان تبیین کننده اتفاقات رخ داده را گزارش کنند. چشم انداز ما تبدیل اسلام به الگوی جهان اسلام است که در چشم اندازی ۱۰ ساله باید آن را دنبال کنیم. همچنین شعار ما تهران شهر تلاش و سرزندگی است که همه باید کوشش کنیم تا این امر محقق شود.
در تهران هیچ بن بستی نداریم
زاکانی ادامه داد: مدیریت ما نیز یک مدیریت مشارکتی است که مسئولین کشور و نهادهای انقلابی موثر و همچنین همه موثرین سراسر کشور در این امر باید سهیم شوند و برای این امر نیز مدل‌های مشارکتی مختلف را تبیین کردیم تا بر هم انباشتگی مشکلات با فکر و توان مردم حل شود. قطعا در تهران هیچ بن بستی نداریم، مشکلاتی حتما وجود دارد اما هیچ یک راه ما را نرفته و امید ما را کم نکرده‌اند.
شهردار تهران در پاسخ به سوالی در خصوص تراکم فروشی در شهر تهران به عنوان منبع درآمد شهرداری، گفت: ما تراکم فروشی نمی‌کنیم و آن را برای خود خط قرمز می‌دانیم. تا امروز نیز این کار را نکرده‌ایم اما رونق ساخت و ساز را دنبال می‌کنیم. چرا که تهران دارای ۱۲ هکتار بافت ناپایدار است و اگر این ساخت و ساز و نوسازی انجام نشود تهران روی شهروندان آن آوار می‌شود. ۱۸۰ هزار واحد در تهران متعهد هستیم که برای ساختش نقش آفرینی داشته باشیم و این مسئولیت خود را انجام می‌دهیم.
امروز مسکن به بلای جان مردم تبدیل شده
 
به گفته وی، ساخت و سازهای فعلی عمده پروانه‌ها مربوط به دوره قبل است. بلندمرتبه سازی نیز در برخی پهنه‌های تهران منعی ندارد اما تراکم نمی‌فروشیم ولی به شدت دنبال نوسازی هستیم. امروز مسکن به بلای جان مردم تبدیل شده و دو سوم حقوق حقوق بگیران را به خود اختصاص داده و به گونه‌ای شده که خرید مسکن برای حقوق بگیران ۶۶ سال به طول می‌انجامد و به یک آرزو تبدیل شده، ما نوسازی که موجب ایمن شدن شهر شود را دنبال خواهیم کرد و نقش فعال در مسکن خواهیم داشت.
تشریح برنامه‌های کوتاه و میان مدت بهبود وضعیت حمل و نقل پایتخت
زاکانی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوالی مبنی بر وضعیت نامناسب حمل و نقل عمومی گفت: بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته اقدامات کوتاه مدت در حوزه اتوبوسرانی و تاکسیرانی داریم و در برنامه‌های میان مدت در نظر داریم که ظرفیت‌های متروی تهران را افزایش دهیم. به گونه‌ای که بر اساس سند جامع ۱۴۳۰ باید ۳۰ میلیون جابجایی توسط حمل و نقل عمومی پوشش داده شود که ۱۰ میلیون جابجایی سهم مترو است.
تهران ۱۵۰۰ واگن مترو دارد
وی با بیان اینکه هفت خط مترو داریم که نیاز به تکمیل دارند، ادامه داد: در حال حاضر ۱۵۰۰ واگن برای جابجایی مسافران داریم که دو سوم واگن‌ها نیاز به بازسازی دارند و این در حالیست که ۱۰۰۰ واگن کم داریم. به عبارتی دیگر اگر بخواهیم سهم مترو را به جابجایی شش میلیون مسافر برسانیم نیاز به ۲۵۰۰ واگن داریم که در حال حاضر ۱۵۰۰ واگن داریم که ۱۰۰۰ تای آن نیاز به بازسازی دارد و همچنین چهار خط دیگر مترو در دستور ساخت قرار دارد.
در افق ۱۴۰۵ خطوط جدید مترو با ۱۵۰ کیلومتر و ۱۳۸ ایستگاه وارد مدار می‌شود
 
زاکانی با بیان اینکه اولویت ما تکمیل و بهره برداری از هفت خطوط موجود است و تلاش می‌کنیم ۲۰ ایستگاه باقیمانده این خطوط را تکمیل و مورد بهره برداری قرار دهیم تا ظرفیت جابجایی مسافران افزایش یابد، گفت: کار مطالعاتی چهار خط جدید مترو آغاز شده و تلاش می‌کنیم در افق ۱۴۰۵ این ۱۵۰ کیلومتر خطوط جدید با ۱۳۸ ایستگاه را وارد مدار کنیم که بالغ بر ۲۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار لازم است که برای تامین اعتبار این خطوط بارگذاری ایستگاه‌ها و همچنین دریافت طلب‌هایمان از دولت را در دستور کار قرار داده‌ایم.
زمان تحویل شهرداری بخشی از اقلام حیاتی مترو در انبارها صفر بود
 
وی با بیان اینکه ۷۰۰ دستگاه واگن با کمک دولت بازسازی می‌شود که کار بزرگی صورت می‌گیرد، اظهار کرد: یکی از اتفاقات تلخی که هنگام تحویل شهرداری به ما رخ داد این بود که در گزارشی اعلام کردند بخشی از اقلام حیاتی مترو در انبارها صفر است، مثلا برای تأمین چرخ ۸۰۰ میلیون از طریق بانک شهر دریافت کردیم و اقداماتی نیز از سوی شهرداری دنبال شد تا بتوانیم انبارها را پر کنیم که خوشبختانه اولین قسمت چرخ‌های خریداری شده از گمرک ترخیص شد.
وعده پرداخت ۷۷ میلیون یورو توسط دولت برای افزایش تعداد واگن‌های مترو
 
شهردار تهران با بیان اینکه فاینانس ۶۳۰ واگن مترو توسط طرف چینی انجام شده بود و تنها معطل پرداخت ۱۵ درصد سهم مالی بودیم که این مهم انجام شد، گفت: همچنین ساخت ۱۰۵ قطار ملی وارد فاز مذاکره شده است و قرار شده دولت ۷۷ میلیون یورو را پرداخت کند تا تعداد واگن‌ها افزایش یابد.
زاکانی در مورد برنامه‌های کوتاه مدت بهبود وضعیت حمل و نقل گفت: ۲۲۲۵ دستگاه اتوبوس تحویل ما شد که در این میان نیمی از آنها نیاز به بازسازی داشتند و همچنین با ایران خودرو قرارداد ساخت ۱۷۵ دستگاه اتوبوس را امضا کردیم که ۱۲۰ دستگاه تحویل ما داده شد و تغییر مخازن گاز ۵۰۰ اتوبوس نیز در دستور کار قرار دارد و این در حالیست که در برنامه ریزی‌های امسال ورود ۳۲۵۰ اتوبوس جدید را انجام دادیم و این در حالیست که وزارت کشور متعهد شده ۹۰۰ دستگاه اتوبوس به تهران بدهد و ما نیز نسبت به بازسازی ۱۴۰۰ اتوبوس اقدام کرده و مجوز واردات حدود ۱۰۰۰ اتوبوس را نیز دریافت کردیم و برای خرید ۵۰ دستگاه اتوبوس برقی نیز قرارداد بستیم.
وی با بیان اینکه برنامه کوتاه مدت ما بر روی توسعه تاکسی و اتوبوس است، گفت: تاکسیرانی با مشارکت بخش خصوصی نوسازی می‌شود.
 
افزایش ساعت کاری در شهرداری تهران از ماه آینده
شهردار تهران همچنین با اعلام خبر سه شیفته شدن خدمات شهرداری، گفت: از ماه آینده ساعت کاری شهرداری افزایش می‌یابد به گونه‌ای که در شیفت صبح ۱۰۰ درصد نیروها، در شیفت عصر ۴۱ درصد نیروها به خصوص در حوزه مالی و شهرسازی و در شیفت شب نیز خدمات رفت و روب انجام می‌شود.
وی درباره پرونده‌های فساد نیز اظهار کرد: این پرونده‌ها در حال رسیدگی است و ما با کسانی که مفسده کردند با قانون روبرو می‌کنیم.
شهردار تهران درباره اصلاح شیوه صدور پروانه گفت: در سال ۷۱ قانونی تصویب شد که یک هفته‌ای پروانه ساختمانی صادر شود اما حالا صدور پروانه ساختمانی ۱۲۰ مرحله دارد و بخش زیادی از فرآیندها نیز در خارج از شهرداری است و می‌شود در کسری از ساعت پروانه را صادر کرد اما به شرطی که اطلاعات همه دستگاه‌ها بر خط باشد که اینگونه نیست.
زاکانی افزود: ما می‌خواهیم سهم شهرداری را در صدور پروانه کاهش دهیم و تا پایان خرداد ماه صدور پروانه به دو ماه می‌رسد و در مذاکره با سایر دستگاه‌ها هستیم تا این زمان کوتاهتر شود.
برای به صفر رساندن امضاء طلایی همه امور در شهرداری شفاف می‌شود
وی در خصوص شفافیت در شهرداری تهران نیز گفت: در صدد آن هستیم که برای به صفر رساندن امضاء طلایی همه امور در شهرداری اعم از خرید، فروش، پروژه‌ها و … شفاف شود و در این زمینه یک سامانه بزرگ راه اندازی می‌شود.
سیر مراحل قضایی  پرونده رسا تجارت
حق و حقوق شهر از طلب‌ها را می‌گیریم
 
شهردار تهران همچنین در خصوص سرانجام پرونده رسا تجارت، گفت: پرونده رسا تجارت شکایت از قبل بوده و در زمانیکه هنوز حکم من به عنوان شهردار قانونی نشده بود، شهرداری این پرونده را پس می‌گیرد اما مجددا ما آن را فعال کردیم تا حق و حقوق شهر گرفته شود. لذا این پرونده در حال سیر مراحل قضایی است اما روز گذشته جلسه‌ای داشتیم و تمام حق و حقوق شهر در این پرونده اعم از منابع و املاکی که در این مسیر تهاتر شده بود یا داده شده بود احصا شد و قیمت‌گذاری شد و امیدواریم به زودی خبر خوش در خصوص احقاق حقوق مردم و شهر بدهیم اما در تلاشیم که حق و حقوق شهر را از طلب‌ها بگیریم.
فساد در درون شهرداری به صفر می‌رسد
 
وی در مورد فرستادن تعداد زیادی پرونده از تخلفات مدیران برای رسیدگی قضایی گفت: ماده ۱۲ به شهردار اختیار می‌دهد که در مورد توبیخ، تذکر و … کارکنان اقداماتی انجام دهد و این پرونده‌ها از سابق مانده بود و مربوط به دوره خاصی نیست و ما آنها را جمع بندی کرده و برای رسیدگی به مراجع مربوطه فرستادیم؛ اما دقت داشته باشید که عمده این پرونده‌ها ایراد شکلی دارد و در بخش کوچکی از این پرونده‌ها بحث سوءاستفاده مطرح است، چرا که در عرصه عمل مدیران با واقعیت‌هایی مواجه می‌شوند که هم باید مشکلات را حل کنند و هم باید در چارچوب قانون عمل کنند و ما این پرونده‌ها را به دستگاه نظارتی فرستادیم تا تعیین تکلیف کنند و خوشبختانه ۴۰۰ نفر از پرونده‌هایی که برای رسیدگی ارسال کرده بودیم، پرونده‌شان بسته شد و این برای خود مدیران هم خوب است اما تلاش می‌کنیم همانطور که فساد در درون شهرداری به صفر برسد و فساد خط قرمز ما است جرأت را از مدیران هم نگیریم.
شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود در تشریح روند مشارکت شهرداری تهران برای نقش آفرینی در ساخت ۱۸۰ هزار واحد مسکونی گفت: تعیین میزان استیجاری و یا ملکی بودن این واحدها بر اساس قدرالسهم شهرداری مشخص می‌شود. برای مثال در مواردی زمین و جواز از شهرداری و سازنده بنا به شرایط، قدرالسهم ما را پرداخت می‌کند. بی تردید این تعیین تکلیف ساختمان‌های ناایمن در شهر تهران در دستور کار ما قرار دارد و این موضوع را به جد دنبال می‌کنیم. تعداد این ساختمان‌ها معلوم است و ما مسئولیت خود را در این زمینه با جدیت دنبال خواهیم کرد.
زاکانی در خصوص ساختمان علاء الدین نیز گفت: در دوره آقای قالیباف یک طبقه از این ساختمان بر اساس اعمال قانون تخریب شد، چرا که ناایمن بود اما در دوره دیگر درخواست مجوز ساخت دو طبقه را داده بودند که در دوره ما این موضوع دنبال شد و به حمدالله رای ماده ۳۸ که اخذ کرده بود در دادگاه تجدیدنظر لغو و به نفع شهرداری حکم داده شد.
پنج لکه قابل ساخت و طراحی در برج میلاد وجود دارد
 
وی در خصوص برج میلاد نیز گفت: پنج لکه قابل ساخت و طراحی در برج میلاد وجود دارد که برای طراحی اولیه ساخت آنها کارگروهی متشکل از معاونت فرهنگی، شهرسازی و اقتصادی شکل گرفته تا ایده‌های جدید و جایگزین برای ساخت این مجموعه احصا شود.
سرانجام بررسی پرونده املاک نجومی و هلدینگ یاس
 
شهردار تهران در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص سرانجام بررسی پرونده املاک نجومی و هلدینگ یاس گفت: وظیفه ما شکایت بود که این کار را انجام دادیم، وظیفه دیگری هم در خصوص استیفای حقوق مردم داشتیم که ان‌شاءالله این حقوق نیز به شهر بازگردانده خواهد شد. درباره املاک نجومی دستگاه قضایی رسیدگی کرد و نظرش را اعلام کرد. پس از اعلام نظر دستگاه قضایی ما کار خاص دیگری انجام ندادیم.
تعیین تکلیف نیروهایی که در دوره قبلی مدیریت شهری بکار گرفته شده بودند
 
زاکانی در پاسخ به بخش دیگری از سوال ایسنا درباره تعیین تکلیف نیروهایی که در دوره قبلی مدیریت شهری بکار گرفته شده بودند، گفت: ۱۴۰۰ نفر وارد مجموعه شده بودند که ۲۵۰ نفر به عنوان نیروهای ممتاز وارد شده بودند. در حالیکه یک نفر از آنها در آزمون از ۱۰۰ نمره تنها هفت نمره را کسب کرده بود. ۴۰ نفر از این افراد بکارگیری شان دچار اشکال بود و مابقی در مسیر کاری هستند و هیچ اختلالی نیز برای آنها ایجاد نشده است.
 
انتشار لیست بازارچه‌هایی که در دوره مدیریت جدید به بهره برداری رسیده
وی در خصوص شفاف سازی زیست ۳۱ بازارچه ساخته شده در تهران و در ایام ۲۰۰ روزه مدیریت شهری جدید گفت: تا زمان مدیریت ما ۲۶۳ میدان تره بار فعال شده بود که ظرف چهار سال گذشته تنها ۲۴ مورد از این بازارها فعال شده بودند. طراحی ما این بود که تا پایان سال ۱۴۰۰، ۳۱ بازارچه را اضافه کنیم که این اقدام انجام شد و نقش این بازارچه‌ها در ایام عید نیز به ویژه در افزایش ظرفیت عرضه گوشت مرغ و گوشت قرمز مشاهده شد. امسال نیز ۱۰۰ بازارچه و سال آینده نیز ۱۰۰ بازارچه دیگر اضافه خواهد شد تا در مجموع برای سال ۱۴۰۲، ۵۰۰ بازارچه در اختیار شهروندان ایرانی قرار بگیرد. بازارچه هایی که ۴۰ درصد زیر قیمت بازار عرضه محصولات را انجام می‌دهند. همچنین لیست بازارچه‌هایی که در دوره مدیریت جدید به بهره برداری رسیده منتشر خواهد شد.
زاکانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در خصوص تشکیل قرارگاه آسیب‌های اجتماعی نیز گفت: تشکیل قرارگاه یعنی اینکه مسئولین مرتبط با یک موضوع دور هم جمع شوند و با هم افزایی و بهره گیری از ظرفیت‌ها به یکدیگر کمک کنند تا هدف عالی در این زمینه محقق شود.
فعالیت ۱۴ مجموعه شهرداری تهران ذیل قرارگاه آسیب‌های اجتماعی
انتقال ۱۲۰۰ معتاد متجاهر پایتخت به کمپ‌ها
به گفته وی، بی تردید آسیب‌های اجتماعی تهران زیبنده این شهر نیست. لذا ۱۴ مجموعه ذیل قرارگاه آسیب‌های اجتماعی فعال شدند تا امر مهم مقابله با آسیب‌های اجتماعی انجام شود. در همین راستا ۱۲۰۰ معتاد متجاهر به کمپ‌ها منتقل شد. برخی کمپ‌ها نیز در حال حاضر در دست بازسازی و نوسازی است تا الباقی معتادین متجاهر نیز به کمپ‌ها منتقل شوند و در آنجا ضمن مشخص شدن هویت‌شان سم زدایی، بازسازی شخصیتی و مهارت آموزی برای آنها انجام شود. همچنین در جهت ایجاد شغل برای آنها نیز اقداماتی را انجام داده‌ایم.
افزایش تعداد معتادان متجاهر تهران در دوره قبل مدیریتی از ۱۰ هزار به حدود ۲۱ هزار
تشکیل کارگروه‌هایی برای خانواده‌های معتادین متجاهر و زندانیان در تهران
شهردار تهران ادامه داد: در مدیریت شهری قبلی اعتقاد داشتند که حضور معتادین متجاهر در شهر در حقیقت به گونه‌ای است که اینها زیستی دارند و باید رها شوند، با همین تفکر تعداد آنها از ۱۰ هزار معتاد متجاهر به حدود ۲۱ هزار معتاد متجاهر رسید؛ اما ما گفتیم اینها آسیب‌های شهر هستند و ما نوکری آنها را می‌کنیم و با بازسازی شخصیتی آنها را به جامعه باز می‌گردانیم و این مسیر در حال دنبال شدن است. در این قرارگاه مجموعه‌هایی همچون استانداری تهران، فرمانداری‌های تهران و شهرری، ناجا، سپاه، بسیج، بهزیستی، کمیته امداد، دانشگاه‌های علوم پزشکی، دادستانی، سازمان زندان‌ها، ثبت احوال و… حضور دارند. ذیل این قرارگاه سه کارگروه کودکان کار که حدود ۴۰۰۰ کودک کار داریم تشکیل خواهد شد. همچنین به زودی کارگروه کوله کتفی‌ها و گارگروهی نیز برای خانواده‌های معتادین متجاهر و زندانیان تشکیل خواهد شد. در مورد کودکان کار نیز ظرفیت‌هایی را در حال شکل دهی داریم.
بی عدالتی در شهر موج می‌زند
وی در پاسخ به سوالی در خصوص شیوه اخذ عوارض‌ها، گفت: در پنج سرفصل عوارض را تغییر دادیم و در بودجه سال ۱۴۰۱ نیز این موارد را مشخص کردیم. در برخی پهنه‌ها این عوارض صفر و برخی تا ۴۰ درصد افزایش داشت، البته به صورت میانگین ۲۰ درصد افزایش داشتیم. اگر شهر را پنجره‌ای در نظر بگیریم، پنجره رو به شمال صورتی را مشاهده می‌کنیم که در پنجره جنوبی صورتی بر خلاف شمال مشاهده می‌شود. لذا بی عدالتی در شهر موج می‌زند و ما امیدواریم فاصله شمال و جنوب را کم کنیم و چهره شهر در جنوب را تغییر دهیم. این موضوع در اجرای پروژه‌های ما نیز در نظر گرفته شده است.
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
ما را دنبال کنید.
source

شینگل
تولید محتوا
گوگل ادوردز
موکت
جهان خبری
ورزشی خبری
سلامتی خبری
سرگرمی خبری
تکنولوژی خبری
اقتصادی خبری
علمی خبری
اتو خبری

ورزشی خبری
اقتصادی خبری
سرگرمی خبری
علمی خبری
Proudly powered by WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط salamatikhabari