وزیر بهداشت، بر نقش ماماها در اجرای سیاست های جمعیتی کشور تاکید کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین اللهی، در پیامی به مناسبت مراسم گرامیداشت روز جهانی ماما، ضمن تبریک روز ماما به اساتید، کارشناسان و دانشجویان مامایی در سراسر کشور، اظهار امیدواری کرد: با بهره مندی از ظرفیت بالای این حرفه و گسترش خدمات در قالب سیستم ارجاع و توجه بیش از پیش به رشته‌های میانی در وزارت بهداشت گام مؤثری در ارتقا سلامت باروری خانواده و زایمان ایمن برداشته شود.
مامایی از دیرینه‌ترین خدمات سلامت محور در حافظه تاریخ بشری است. هنگامی که یک بانو در حساس ترین و حیاتی ترین شرایط لحظات زندگی خود قرار می‌گرفت، به نوعی دستان حمایت گر یک ماما، موجب تسکین آلام و آرامش مادر شده و نویدگر آغاز زندگی برای فرزند او بود. ثبت روش‌ها و ابتکارات این گروه در طول زمان و انتقال آن به نسل‌های بعد زمینه ساز تولید علم در این حوزه از خدمات سلامت شد. هم اکنون نیز با پیشرفت علم و استفاده از روش‌ها و ابزار مناسب و مراقبت‌های مبتنی بر شواهد علمی، شرایط ایده آلی را برای یک زایمان توأم با سلامت را برای جامعه انسانی فراهم ساخته است. به طوری که دیگر این برزخ بحرانی که بعضاً با حیات مادر و یا طفل او مغایر بود، به ندرت مشاهده می‌شود. علاوه بر خدمات باروری، بارداری و زایمان، در جهان امروز حیطه خدمات مامایی در سراسر زندگی مادران گسترش یافته و تضمین گر سلامتی یک زن در سراسر عمر اوست. بدین مناسبت سال روز مامایی تأکیدی بر نقش کلیدی و حیات بخش خدمات حوزه مامایی در زندگی بشر است. لذا ۱۵ اردیبهشت در هر سال از سوی سازمان جهانی بهداشت و کنفدراسیون بین المللی مامایی به «روز جهانی ماما» اختصاص یافته است. شعار سال ۲۰۲۲ این کنفدراسیون تحت عنوان «مامایی، صد سال تعالی» نشانگر اهمیت و تأثیر گذاری خدمات مامایی در تأمین سلامت جامعه به ویژه در مسیر صیانت از سلامت مادران و فرزندان کشور است. این روز فرصت مغتنمی است برای نگاهی جامع به جایگاه مامایی در نظام سلامت کشور، ارزیابی دستاوردها، بازنگری و برنامه ریزی برای پیمودن راهی است که برای رشد هر چه بیشتر این حیطه از سلامت پیش رو داریم.
در کشور ما نیز رشته مامایی از کهن‌ترین رشته‌های دانشگاهی است و قریب به ۱۰۰ سال از اجرای اولین برنامه آموزش مدون مامایی می‌گذرد. همزمان با استقرار نظام شبکه سلامت از سال ۱۳۶۴ که با هدف دسترسی تسهیل شده جغرافیایی، فرهنگی، اجتماعی رخ داد خدمات مامایی نیز نقش مؤثر و محوری در مناطق روستایی از خود به یادگار گذاشت. پس از اجرای برنامه پزشک خانواده روستایی نیز شاهد نقش آفرینی ماماها در جنب سایر ارائه کنندگان خدمات و تیم سلامت بودیم. همراهی و همگامی جامعه مامایی کشور با سایر اعضای تیم سلامت به واسطه مهارت، دانش، ایثار و اخلاص خود نویدبخش حیات، نشاط و سلامت برای مادران و خانواده‌ها بوده و همواره توانمندی عظیم بانوی ایرانی را در تمام عرصه‌های نظام سلامت کشور به اثبات رسانیده است.
هنوز دوران همه گیری بیماری کووید ۱۹ به پایان نرسیده است. در این دوران سخت و به خصوص مقاطع اوج پاندمی شاهد بودیم که آحاد جامعه مامایی به طور داوطلبانه و با مسئولیت پذیری مثال زدنی، دوشادوش سایر کادر درمانی، به خلق حماسه‌ای در مسیر صیانت از نفوس جامعه دست یازیدند. بسیاری از این همکاران در مسیر ارائه خدمات غربالگری، مراقبت و ارائه خدمات به بیماران کرونایی از آرامش و سلامتی خود گذشته و در این مسیر شهدایی را تقدیم کشور نمودند. در جامعه‌ای که آحاد آن در مسیر استحکام نهال نوپای انقلاب اسلامی و در هر گذرگاه سخت با گذشت از مال و جان خویش بر عهد خود استوار ماندند و رضای ایزد یکتا را تحصیل نمودند، جز این انتظار نمی‌رفت.
امروزه نیز با توجه به وضعیت جمعیت کشور و ضرورت زادآوری و جوانی گرایی در جمعیت کشور، مشارکت جامعه مامایی در کشور اهمیتی دو چندان یافته است. درگذشته وظیفه ماما صرفاً حمایت از مادر و کودک در لحظه تولد تصور می‌شد، اما امروز مسئولیت ماماها گسترش قابل ملاحظه‌ای یافته و ماماها برای تمام دوران زندگی جامعه هدف از قبل تولد تا سالمندی خدمات مراقبتی مشاوره‌ای و آموزشی ارائه می‌کنند.
با عنایت به نقش بی بدیل ماماها در دستیابی به اهداف تعیین شده در سیاست‌های کلی جمعیت و خانواده ابلاغی مقام معظم رهبری و مفاد قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، هم اکنون مجلس شورای اسلامی در قانون حمایت از خانواده و جوانی به جامعه مامایی توجه ویژه داشته به طوری که در مواد ۴۵،۴۹ و ۵۰ قانون دولت را مکلف به ارتقا مهارت، افزایش نیروی انسانی مامایی و پوشش بیمه‌ای خدمات مامایی نموده است. در همین راستا برنامه‌های عملیاتی تدوین شده است که امید است با اجرای کامل آنها شاهد ارتقا جایگاه مامایی و به دنبال آن ارتقا سلامت مادران و فرزندان ما در کشور باشیم.
در خاتمه از آحاد این جامعه پرافتخار و همچنین انجمن علمی مامایی کشور انتظار می‌رود همزمان با توسعه و علمی نمودن هر چه بیشتر خدمات بتوانند پیرایه‌ها، آسیب‌ها و ناملایمات در مسیر ارائه این خدمات را که موجب لطمه به سیاست‌های زادآوری است را رفع و بهبود بخشند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط salamatikhabari