وزیر بهداشت گفت: در مقوله سلامت و تامین سلامتی، همه بخش های کشور دخیل هستند و اولین حلقه این زنجیره، مربوط به خود فرد و خودمراقبتی است.
به گزارش خبرگزاری مهر، بهرام عین اللهی، در آئین رونمایی از پوستر هفته سلامت که با حضور معاونین و مدیران وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: مفهوم سلامت قبل از شیوع کرونا برای مردم آنچنان ملموس نبود و بعد از کرونا مشخص شد که سلامت در تمام ابعاد زندگی تأثیرگذار بوده و اگر مردم سالم نباشند، تمام فعالیت‌ها متوقف می‌شود. بنابراین، سلامت پایه و بنیاد هر فعالیتی است.
وی با بیان اینکه تأمین سلامت مردم فقط بر عهده وزارت بهداشت نبوده و نیاز به همکاری‌های بین بخشی دارد، گفت: در مقوله سلامت و تأمین سلامتی، همه بخش‌های کشور دخیل هستند و اولین حلقه این زنجیره، مربوط به خودِ فرد و خودمراقبتی است. بنابراین، افراد باید در وهله اول بدانند که چه اقداماتی برای سلامتی آنها مفید بوده و کدام عادات و رفتارها می‌تواند به سلامتی شأن لطمه وارد کند؛ این مراقبت هم باید از دوران کودکی تا دوران سالمندی ادامه داشته و فرد در طول زندگی سبک زندگی را مطابق با شرایط سنی تنظیم کند.
وزیر بهداشت در خصوص مؤلفه‌های اجتماعی مؤثر بر سلامت، افزود: عوامل اجتماعی مانند نوع شغل افراد، وضعیت آب و هوا و آلاینده‌ها، کیفیت تغذیه مردم، استرس‌های بیرونی که به طرق مختلف سلامت روان مردم را تحت الشعاع قرار می‌دهد، پسماندها و…، نیز بر سلامت مردم تأثیر بسیار زیادی دارد که باید روی آنها کار کرد.
عین اللهی تصریح کرد: یکی از عواملی که سلامت مردم را به مخاطره می‌اندازد، حوادث ترافیکی است که دومین عامل مرگ و میر در کشور محسوب می‌شود. در این زمینه نیز در درجه اول خودِ فرد و بعد، عوامل مختلف همچون جاده‌ها و…، مؤثر هستند.
وی گفت: امروزه هر سازمانی باید پیوست سلامت داشته باشد تا بر اساس آن سلامت کارکنان حفظ شود.
عین اللهی گفت: در دنیا، تشکل‌های مردمی، سمن‌ها و انجمن‌ها نیز در جهت راهنمایی مردم و کمک به مسئولین، بسیار مؤثر هستند.

وی بیان کرد: سازمان جهانی بهداشت، در سال جاری شعار “سلامت ما، سلامت سیاره ما” را در نظر گرفته است، یعنی زمانی به سلامت دست می‌یابیم که سیاره، کشور، شهر و محیط زندگی ما سالم باشد.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در هفته سلامت که از ۱۷ اردیبهشت آغاز می‌شود و به مدت یک هفته ادامه دارد، شعار هر روز هفته، به یکی از بخش‌های مربوط به سلامتی اختصاص داده شده است.
وی در خصوص اسامی روزهای هفته سلامت گفت: شعار روز اول، ۱۷ اردیبهشت، نقش مردم، مسئولین، سمن‌ها در تحقق عدالت و تعالی نظام سلامت، روز دوم، ۱۸ اردیبهشت، نقش مردم، مسئولین، سمن‌ها در دستیابی به انرژی پاک، روز سوم، ۱۹ اردیبهشت، نقش مردم، مسئولین، سمن‌ها در مدیریت حوادث و بلایا، روز چهارم ۲۰ اردیبهشت، نقش مردم، مسئولین، سمن‌ها در ارتقای سلامت خانواده و جوانی جمعیت، روز پنجم ۲۱ اردیبهشت، نقش مردم، مسئولین، سمن‌ها در تولید پاک و مدیریت پسماندها، روز ششم ۲۲ اردیبهشت، نقش مردم، مسئولین، سمن‌ها در تغذیه سالم از مزرعه تا سفره و روز هفتم ۲۳ اردیبهشت، نقش مردم، مسئولین، سمن‌ها در کاهش و کنترل مصرف دخانیات، است.

وی در پایان تاکید کرد: رئیس جمهور توجه بسیار زیادی به مقوله سلامت دارند و در سفرهای استانی، یکی از نکاتی که مورد ارزیابی قرار می‌دهند، وضعیت سلامت مردم و چگونگی بهبود عوامل مختلف مربوط به سلامتی مردم همچون، وضعیت مراکز درمانی و بهداشتی، سلامت آب، محیط، هوا و…، است و امیدواریم با بهبود شرایط، سلامت که حق مسلم و طبیعی مردم است، در تمام کشور به صورت عادلانه توزیع شود.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط salamatikhabari