صاف کردن موی فر کار سختی به نظر نمی‌رسد. با این حال، افرادی که موهای فر دارند بهتر از ما می‌دانند که این کار در عمل چندان هم ساده نیست. انصافاً باید گفت موی فردار، زیبایی‌های خاص خودش را دارد. در این بین برای تنوع هم که شده خالی از لطف نیست اگر گاهی اوقات موی فر را صاف کنیم. همان‌گونه که می‌دانید، روش‌های آرایشگاهی مختلفی برای صاف کردن مو فر وجود دارد. از آنجایی که می‌دانیم بسیاری از همراهان ما در مو‌تن‌رو روش های خانگی را ترجیح می‌دهند، در ادامه به روش‌‌هایی برای صاف کردن موی فر در منزل اشاره می‌کنیم. این روش‌ها در کنار راحتی، دوام قابل‌قبولی دارند. برای صاف‌‌کردن گیسوی پریشان خود، تا انتهای این متن با ما همراه باشید.
فهرست مطالب
صاف کردن موی فر را با شستن مو آغاز کنید. شستشوی مو، صاف کردن آن را راحت‌تر می‌کند. پس از شسشتو نیز بهتر است کاندیشنر بزنید تا مویی که صاف‌کرده‌اید چندین روز دوام بیاورد. کاندیشنر، مو را نرم و صاف می‌کند. بهتر است شامپو یا کاندیشنری با ترکیبات ضد وِز خریداری کنید. برای شستشوی مو می‌توانید از انواع شامپوی ایرانی مناسب برای موهای فر کمک بگیرید.
در مرحله اول گفتیم که شامپو و کاندیشنری که به موهای خود زده‌اید را با آب خنک بشویید. همان‌گونه که بهتر از ما می‌دانید، ۲ نوع کاندیشنر در بازار وجود دارد. نوع اول کاندیشنری است که حتماً باید پس از استفاده، شسته شود. نوع دومی از کاندیشنر نیز وجود دارد که پس از استفاده نیازی نیست آن را بشویید و باید روی مو باقی بماند. در این مرحله از کاندیشنری که ترکیبات مرطوب‌کننده دارد کمک بگیرید. این کاندیشنر را روی موهای خود بمالید و اجازه دهید باقی بماند. همانند مرحله اول، کاندیشنر را فقط به قسمت‌های میانی و پایانی مو بمالید و از مالیدن آن به ساقه مو برحذر باشید. کاندیشنر جلوی خشک‌شدن سریع مو را می‌گیرد. از آنجایی که در مراحل بعد برای کاهش فر مو نیاز به لوازم حالت‌دهنده حرارتی مو داریم، اثربخشی این کاندیشنر بیشتر مشخص می‌شود.
برای اینکه مو با سشوار راحت‌تر خشک شود، از پارچه‌ای با جنس میکروفایبر کمک بگیرید. این پارچه‌ها آب اضافی‌ را سریع جذب می‌کند. اگر هم چنین پارچه‌ای نداشتید، موهای خود را با پارچه‌های نخی خشک کنید. پارچه را روی سر خود بگذارید و دسته‌ای از موها را بین آن قرار دهید، سپس به سمت پایین بکشید. این مرحله را به اندازه‌ای تکرار کنید تا آب مو کاملاً گرفته شود، اما هنوز به مقدار کمی نم‌ داشته باشد. در تمامی روش های صاف کردن مو فر باید توجه داشته باشید که پارچه یا حوله را برای خشک‌کردن روی موها نمالید. مالیدن مو با پارچه، وِز و فر آن را افزایش می‌دهد. در این مرحله موها حتی نباید با پارچه در حالتی خمیده خشک شود. پارچه را تا جایی که می‌توانید صاف روی موها بکشید.
یک‌بار دیگر موهای خود را با شانه‌ای دندانه‌درشت شانه کنید. این بار شانه را از انتهای مو بکشید تا به ساقه آن برسد. در این مرحله تاکید داریم که حتماً‌ از شانه کمک بگیرید. برس موها را وِزدار می‌کند.
صاف کردن موی فر در منزل نیازمند چندین مرحله استفاده از لوازم حالت‌دهنده حرارتی مو است. به همین دلیل برای اینکه صاف کردن مو فر، کار دست شما ندهد و به موهای شما صدمه نزند، حتماً اسپری محافظ حرارت بزنید. سرم‌ها، اسپری‌ها و ژل‌های مخصوصی در بازار وجود دارد که آسیب حرارت سشوار به مو را کاهش می‌دهد. محصولی انتخاب کنید که ترکیبات ضد وِز داشته باشد و موها را در برابر اتوی مو مقاوم کند. این محصول را به تمامی قسمت‌های مو بزنید.
موها را در ۴ دسته قرار دهید. سپس موهایی که دسته‌بندی کرده‌اید را در دسته‌های کوچک‌تری ببندید. این کار را از پایین مو آغاز کنید تا به بالا برسید.
در بین تمامی روش های صاف کردن موی فر، این مرحله زمان بیشتری می‌برد. در این مرحله دسته‌های مو را جداگانه سشوار کنید. به همراه سشوار، مو باید با شانه‌ای گرد، شانه شود. بادِ گرم سشوار باید از مو رد شود و به برس برسد. به همین دلیل سشوار را به سمت برس بگیرید و موها را با برس به سمت پایین شانه کنید. سشوار باید دست‌کم ۶ سانتی‌متر از مو و برس دور باشد. در غیر این صورت حتی اسپری محافظ حرارتی که مو زده‌اید نیز نمی‌تواند عوارض گرمای بیش‌ازحد‌ سشوار را کاهش دهد.
در این مرحله برای کاهش فر مو باید دوباره آن‌ها را دسته‌بندی کنید. مجدد موها را به ۴ قسمت تقسیم نمایید. سپس هر کدام از این دسته‌ها را به دسته‌های کوچک‌تری تقسیم کنید. تعداد دسته‌بندی بسته به کوتاهی یا بلندی مو تفاوت دارد. مثلاً صاف کردن موی فر کوتاه دسته‌بندی کمتری نسبت به موی بلند نیاز دارد. هر کدام از این دسته‌بندی‌ها باید به اندازه برس باشد. دسته‌بندی را از پایین آغاز کنید تا به بالای سر برسید.
بعضی از افراد در حین صاف کردن مو فر به مشکل بر می‌خورند، فقط به این دلیل که اتو موی مناسبی انتخاب نکرده‌اند. تجربه ثابت کرده اتوی مو سرامیکی انتخاب مناسبی برای موهای نسبتاً کم‌ فر به حساب می‌آید. با این حال اگر فر موی شما زیاد است، اتو موی طلایی یا پلاتینیومی انتخاب کنید. اتو موی پلاتینیویم در کنار صاف‌کردن مو، آن را درخشان می‌کند و جلوه‌ای زیبا به مو می‌دهد.
قسمتی از مویی که دسته‌بندی کرده‌اید (حدود ۲.۵ سانتی‌متر عرض) را اتو بکشید. این کار را از بالای مو انجام دهید و تا قسمت‌های پایین‌تر ادامه دهید. دسته‌ای مو را بگیرید و شانه کنید، سپس بین تیغه‌های اتو مو محکم قرار دهید. در نهایت اتو را روی مو از سمت ساقه به پایین بکشید. این فرایند را به اندازه‌‌ای تکرار کنید تا صاف کردن مو فر کاملاً انجام شود.
پس از اینکه صاف کردن موی فر را مرحله‌به‌مرحله انجام دادید، نوبت حالت‌دادن آن فرا می‌رسد. در این مرحله می‌توانید انتهای طره گیسوان خود را فر بدهید. برای این کار کافی است قسمت پایینی مو را با اتو مو بگیرید. سپس اتو را به آرامی بپیچانید تا موها فر بردارد. این فر بسته به مدل مویی که انتخاب کرده‌اید، می‌تواند به بیرون یا داخل باشد. ناگفته نماند موی صاف زیبایی خاص خودش را دارد. به همین دلیل اکنون که موهای فردارِ شما صاف شده، خالی از لطف نیست اگر موها را در همین حالت نگه دارید.
اگر می‌خواهید مویی که صاف‌کرده‌اید مدت زمان بیشتری در همین حالت باقی بماند، تافت یا اسپری‌های ثابت‌کننده مو بزنید. اسپری انتخاب کنید که در کنار ثبات‌بخشیدن به مو، جلوه‌ای درخشان به موهای شما بدهد. این اسپری‌ها جلوی وِزدارشدن مو را می‌گیرد و حالتی نرم‌ و ابریشمی برای مو ایجاد می‌کند. اسپری را به تمامی قسمت‌های مو و ساقه آن بزنید تا حالت صاف و زیبایی که ایجاد کرده‌اید در طول روز باقی بماند.
اگر تمامی روش‌ های صاف کردن مو فر را مرحله‌به‌مرحله انجام داده باشید، اکنون موهای شما صاف و خوش‌حالت شده است. در نتیجه باید قدر زحمتی که برای کاهش فر مو انجام داده‌اید را بدانید و چاره‌ای برای افزایش دوام موهای صاف‌شده بیندیشید. برای اینکه موهای شما بیش‌از‌حد آسیب نبیند، از صاف‌کردن روزانه مو با اتو خودداری کنید. تجربه ثابت‌کرده هر ۳ روز یک‌بار صاف‌کردن مو با اتو کفایت می‌کند.
مراحل زیر را برای افزایش دوام موی صاف‌شده انجام دهید:
وقتی مو چرب شد، با شامپو خشک بشویید. همان‌گونه که می‌دانید، شامپو خشک نوعی شامپو است که چربی مو را بدون نیاز به آب، مخفی نگه می‌دارد. به‌عبارت دیگر این شامپو عملاً موها را نمی‌شوید، اما جلوه‌ای تمیز وشسته‌شده به آن می‌دهد. با مشاهده نشانه‌‌های چرب‌شدن مو، ساقه آن را شامپو خشک بزنید. پودر بچه نیز گزینه‌ای مناسب برای مخفی‌نگه‌داشتن چربی مو و درخشان‌‌کردن آن است.
مواظب باشید موهای شما خیس نشود. مویی که خیس‌شده، سریع‌تر فردار می‌شود. در نتیجه بهتر است در کنار نشُستن مو، حتی از حضور در مکان‌های خیس و پررطوبت دوری کنید. در حین حمام‌کردن نیز موها را با گیره به بالای سر ببندید تا خیس نشود. از آنجایی که به قول قدیمی‌ها کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند، می‌توانید برای جلوگیری از خیس‌شدن مو در حمام از کلاه شنا یا حوله‌ کمک بگیرید.
هرچقدر هم که صاف کردن موی فر را با دقت انجام داده باشید، باز هم دوباره فرِ این مو به حالت اولش باز می‌گردد. برای جلوگیری از این کار هر چند روز یک‌بار روی موها اتو بکشید. در این شرایط توجه بیشتری به قسمت‌هایی از مو داشته باشید که فرِ بیشتری دارد. هر کدام از قسمت‌هایی که فردار شده را جداگانه اتو بکشید تا فر آن‌ها از بین برود.
هر روز سُرم مو بزنید. استفاده از سرم، نرمی و لطافت موها را به دنبال دارد. به همین دلیل مویی که سرم‌زده‌اید بیش‌از‌حد وِزدار نمی‌شود. صبح‌ که از خواب بلند می‌شوید زمان مناسبی برای سرم مو است. در کنار سرم‌زدن، قسمت‌های ساقه مو را اسپری تثبیت‌کننده یا تافت بزنید تا فر مو کاملاً گرفته شود.
برای داشتن موهای درخشان می‌توانید از اسپری موی درخشان کننده شوآرتزکف پروفشنال استفاده کنید
برای خرید این محصول، روی عکس کلیک کنید.
اگر می‌خواهید موهای شما در شب گره‌ نیفتد و بدحالت نشود، شب‌ها قبل از خواب موها را ببندید. مو باید با مدلی ساده بسته شود که شرایطی برای فردارشدن فراهم نکند. اگر حوصله دارید می‌توانید شب روسری ابریشمی بپوشید تا جلوی وزدار‌شدن مو در حین خواب گرفته شود. خوابیدن روی بالشتی با جنس ساتن نیز انتخاب مناسبی برای جلوگیری از فردارشدن مو به حساب می‌آید.
وقتی که موهای شما بیش‌از‌حد چرب شد و چاره‌ای به‌غیر از حمام نداشتید، روز قبل از حمام، موهای جلوی سر را به سربند یا گیره حالت دهید. این موها بیشتر از دیگر قسمت‌های مو چرب می‌شود. در نهایت نیز حمام کنید و روش صاف کردن موی فر را دوباره انجام دهید.
مویی که صاف‌کرده‌‌اید را نباید دست بزنید. دست‌زدن به مو آن را چرب می‌کند. مویی که چرب‌شده نیز دوباره فردار می‌شود. موی فرداری که صاف‌شده، حساس‌تر است. به همین دلیل نیز پوست سر و مو بیشتر در معرض التهاب قرار دارد. برای جلوگیری از التهاب‌های پوست و مو، دست به آن نزنید تا بیماری به سر و موهای شما منتقل نشود.
صاف کردن موی فر و تمامی زیروبَم‌های این کار را با شما در میان گذاشتیم. امیدواریم به لطف این روش، گیسوان‌ شما از همیشه صاف‌تر شود. در پایان از آنجایی که مطمئن هستیم همراهان ما در موتن‌رو تجربه‌های سودمندی درباره صاف کردن مو فر دارند، خواهشمندیم این تجربه‌های مفید را در قسمت نظرات با ما و دیگر خواننده‌ها به اشتراک بگذارید.
ابتدا باید مو کاملاً شسته شود، سپس مویی که شسته‌اید را سشوار بکشید. در مرحله بعد موها را به دسته‌های کوچکی تقسیم کنید. در نهایت موهای خود را با اتو مو صاف کنید.
با روشی که برای صاف‌کردن موی فردار با شما مطرح کردیم، موهای شما تا قبل از شستشو صاف خواهد بود.
شستن مو با شامپو خشک و استفاده از پودر بچه، چربی مو را مخفی نگه می‌دارد. در نتیجه می‌توانید موهای صاف‌شده را دیرتر بشویید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© کپی رایت 1395–1400

source

توسط salamatikhabari