+1 (949) 536-5799
The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America
تاریخ ارسال : ۲۱ فروردین ۱۴۰۱
در این مطلب از سری مقالات پزشکی فارسی مجلۀ سیب قصد داریم ابتدا ببینیم که به‌طور کلی فواید مصرف ویتامین های گروه ب چیست و در پایان نیز درمورد فواید مصرف ویتامین ب 6 و ب 1 صحبت کنیم.
فهرست مطالب
ویتامین‌ها در بدن نقش‌های مختلف و متنوعی بر عهده دارند. گروه ویتامین‌های ب چند ویتامین هستند که به‌دلیل شباهت بیوشیمیایی با یکدیگر در این دسته جای گرفته‌اند. این ویتامین‌ها شامل موارد زیر هستند:
این ویتامین‌ها همگی محلول در آب هستند و به‌جز ب 12 خیلی در بدن ذخیره نمی‌شوند بنابراین لازم هست حتماً از طریق رژیم غذایی دریافت شوند. کمبود هرکدام از این ویتامین‌ها بیماری‌های مختلفی را ایجاد می‌کند که در مطلب جداگانه‌ای به آن‌ها خواهیم پرداخت.
مصرف ویتامین‌های گروه ب نقش حیاتی در حفظ سلامتی و تندرستی دارند. ویتامین‌های B به‌عنوان اجزای سازندۀ بدن سالم تأثیر مستقیمی بر سطح انرژی، عملکرد مغز و متابولیسم سلولی دارند. فواید عمدۀ مصرف ویتامین‌های گروه ب عبارت‌اند از:
ویتامین ب کمپلکس شکل دارویی رایج ویتامین‌های گروه ب است که حاوی همۀ ویتامین‌های این خانواده است. ویتامین ب کمپلکس به شکل خوراکی و تزریقی در دسترس است؛ اما، در موارد کمبود ویتامین‌های گروه ب نوع تزریقی آن توصیه می‌شود.
از دیگر فواید مصرف ویتامین ب کمپلکس می‌توان کاهش خستگی و بهبود خلق را نام برد. در چند مطالعه مشخص شد که، مصرف ویتامین‌های گروه ب می‌تواند عملکرد شناختی مغز را بهبود ببخشد و موجب بهبود سلامت روان و کاهش استرس شود.
این ویتامین‌ها با تقویت خلق موجب کاهش اضطراب می‌شوند و با کاهش خستگی و افزایش سطوح انرژی، موجب بهبود افسردگی و پیشگیری از ابتلا به آن می‌شوند.
یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که، مصرف ویتامین‌های گروه ب می‌تواند به بدن در تولید سلول‌های جدید پوستی سالم کمک کند. ویتامین‌های گروه ب زمانی مؤثرتر هستند که مستقیماً روی پوست مالیده شوند.
مصرف این ویتامین‌ها ممکن است به برخی از علائم پیری پوست کمک کند ازجمله کاهش لکه‌های پیری و سایر اشکال تغییر رنگ پوست. برخی از زنان هنگام مصرف ویتامین‌های دوران بارداری حاوی اسید فولیک بهبودی در پوست و موی خود را گزارش داده‌اند.
از دیگر فواید مصرف ویتامین ب کمپلکس می‌توان کاهش آکنه و التهاب پوست را نام برد.
فواید خوردن ویتامین ب 1
تحقیقات نشان می‌دهد که، ویتامین‌های B تقریباً از هر جنبه‌ای از سلامت مغز حمایت می‌کنند. درحالی‌که همۀ ویتامین‌های B عملکرد سالم مغز را تقویت می‌کنند، در یک مطالعه مشخص شد که، ویتامین‌های گروه ب در متابولیسم هموسیستئین نقش دارند که به کاهش خطر زوال شناختی و زوال عقل کمک می‌کند. این ویتامین‌ها موجب بهبود ساختارهای DNA می‌شوند که در طول رشد جنین و پیشگیری از بیماری‌های مزمن و سرطان مهم است.
از دیگر فواید مصرف ویتامین ب کمپلکس پیشگیری از میگرن در برخی افراد است. اسید فولیک و ویتامین‌های B6 و B12 ممکن است به کاهش علائم همراه با میگرن ازجمله اورا (علائم پیش از شروع سردردهای میگرنی) کمک کند.
مصرف ویتامین‌های گروه ب برای زنان باردار و شیرده بسیار حائز اهمیت است. این ویتامین‌ها به رشد مغز و بسیاری از ارگان‌های جنین کمک می‌کنند و درصورتی‌که به مقادیر کافی دریافت شوند موجب کاهش خطر ایجاد نقایص مادرزادی می‌شوند.
ازطرفی برای مادران باردار ویتامین‌های گروه ب سطح انرژی را افزایش می‌دهند و موجب کاهش تهوع و کاهش خطر بروز پره اکلامپسی (فشارخون بارداری) می‌شوند.
دریافت کافی مقادیر ویتامین‌های گروه ب می‌تواند باعث کاهش درد عادات ماهیانه شود.
با افزایش سن به‌طور طبیعی هورمون تستوسترون، که یک هورمون مردانه است، کاهش می‌یابد. تصور می‌شود که دریافت کافی ویتامین‌های گروه ب باعث افزایش سطح تستوسترون در مردان می‌شود. همچنین از دیگر فواید مصرف ویتامین ب کمپلکس می‌توان به ساخت عضلات و افزایش قدرت اشاره کرد.
فواید مصرف ویتامین ب کمپلکس
از مهم‌ترین فواید خوردن ویتامین ب 1 افزایش انرژی و بهبود در فرایندهای تولید انرژی است. همچنین از دیگر فواید خوردن ویتامین ب 1 کاهش اثرات سپسیس را می‌توان نام برد. سپسیس یک واکنش شدید به عفونت است که اگر بدن شما دچار کمبود ویتامین ب 1 باشد بسیار کشنده است.
در افراد دیابتی ویتامین ب 1 موجب کاهش سطح قند خون و افزایش میزان انسولین می‌شود. همچنین به کاهش فشارخون و عوارض قلبی در افراد دیابتی کمک می‌کند. دیگر فواید خوردن ویتامین ب 1 عبارت‌اند از:
ویتامین ب 6 یا پیریدوکسین در متابولیسم پروتئین، چربی و کربوهیدرات‌ها نقش دارد. این ویتامین همچنین در ایجاد گلبول‌های قرمز و انتقال‌دهنده‌های عصبی نیز نقش مهمی بر عهده دارد.
از فواید مصرف ویتامین ب 6 بهبود خلق و کاهش علائم افسردگی است. سطوح خونی پایین ویتامین ب 6 در افراد مسن با افسردگی مرتبط است.
این ویتامین موجب بهبود سلامت مغز و کاهش خطر ابتلا به آلزایمر می‌شود. در واقع مهم‌ترین مورد از فواید مصرف ویتامین ب 6 کاهش سطح هموسیستئین است که میزان بالای این ماده در خون با اختلالات حافظه و کاهش عملکرد مغز مرتبط است.
مورد دیگر از فواید مصرف ویتامین ب 6 درمان و پیشگیری از کم‌خونی است. این ویتامین موجب بهبود فرایند ساخت هموگلوبین می‌شود. همچنین در بهبود علائم پیش از قاعدگی نیز نقش دارد.
مورد دیگر از فواید مصرف ویتامین ب 6 درمان تهوع بارداری است، که باتوجه‌به بی‌ضرربودن این ویتامین، یک درمان بسیار مناسب برای این شرایط به شمار می‌رود.
در مطالعاتی مشخص شد این ویتامین ممکن است موجب کاهش التهاب ناشی از بیماری آرتریت روماتوئید شود.
چنانچه درمورد فواید مصرف ویتامین ب کمپلکس سؤالی دارید، می‌توانید در قسمت نظرات سؤال خود را مطرح کنید تا پزشکان سایت سیب به سؤال شما پاسخ دهند.
 
پرسش‌وپاسخ
 
منابع
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com
 
 
مطالب مرتبط
ارسال نظر
2020 Persian Medical Magazine. All rights reserved.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به سیب، مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا می باشد

source

توسط salamatikhabari