اگر مردم دنیا نسبت به هیچ چیزی اتفاق‌نظر نداشته باشند، قطعا نسبت به بوی بد زیر بغل اتفاق‌نظر داشته و از آن متنفر هستند. بوی بد زیربغل افراد را شرمسار کرده و حس بدی به آنها و دیگران می‌دهد. اما غمگین نباشید، ما اینجا هستیم تا در حل این مشکل به شما کمک کنیم. با ما در بررسی درمان بوی بد زیر بغل همراه باشید.
فهرست مطالب
برای درمان بوی بد زیر بغل، در ابتدا باید از عوامل بروز آن مطلع شوید. بدن شما با غدد عرق پوشیده شده؛ چرا که تعریق، یکی از راه‌کارهای طبیعی بدن برای خنک کردن خود است. درواقع بین 2 الی 4 میلیون غده عرق در بدن وجود دارد. غدد اصلی عرق در بدن به دو شکل زیر هستند.
این غدد بیش‌تر بدن را پوشانده و مستقیما روی سطح پوست باز می‌شوند. وقتی دمای بدن بالا می‌رود، بدن به‌ طور اتوماتیک عرق کرده تا خود را خنک کند. غدد آکرین مایع شفافی را از خود آزاد کرده که بو نمی‌دهد. معمولا تا زمانی که باکتری‌های پوستی شروع به تجزیه این مایع نکنند، عرق بوی خاص و بدی ندارد. برخی غذاها، نوشیدنی‌ها و داروها قادر به ایجاد بوی بد عرق غدد آکرین هستند.
این غدد در ناحیه‌هایی که فولیکول زیادی از مو در آن قرار دارند حضور داشته و مایع غلیظی از خود آزاد می‌کنند. به‌عنوان مثال، غدد آپوکرین در کشاله ران و زیربغل بدن شما حضور فعالی دارند. برخلاف غدد آکرین، غدد آپوکرین در سطح پوست باز نمی‌شوند. آنها وارد فولیکول مو شده و در آنجا باز می‌شوند. این غدد درنهایت به سطح پوست بازمی‌گردند. همچون غدد آکرین، غدد آپوکرین نیز در وهله اول، مایعی بدون بو ترشح می‌کنند. سپس با برخورد این مایع با باکتری‌های روی پوست، بوی بد عرق ترشح می‌شود. این غدد تا سن بلوغ به اصطلاح خاموش بوده و فعال نیستند. به همین دلیل است که عرق زیربغل کودکان، بوی خاصی ندارد.
علاوه بر غدد بالا، خوردن برخی غذاها ازجمله سیر، پیاز، الکل و … قادر به تغییر بوی عرق هستند. این موادغذایی تاثیری ناگهانی بر روی بوی بد عرق در بدن دارند.
مصرف بیش‌ازحد غذاهای تند به افزایش سطح گوگرد در بدن منجر می‌شود. این ماده از طریق پوست یا از راه بازدم از بدن دفع شده که همین موضوع امر تعریق را تشدید می‌کند. ما در مو تن رو به شما توصیه می‌کنیم در مصرف سیر، پیاز و غذاهای تند، حد تعادل را رعایت کنید.
در هنگام مصرف شکلات، قهوه و چای، 10 درصد از این مواد پس از مصرف در بدن فرآوری نشده و همین موضوع منجر به افزایش تعریق در بدن می‌گردد.
مصرف تنقلات ناسالم مثل پفک، چیپس و … منجر به تجمع سلول‌های چربی در بدن می‌شود. با رخ دادن چنین اتفاقی، غدد آکرین و آپوکرین تحریک شده و بوی بد عرق ایجاد می‌شود.
علاوه بر تنقلات ناسالم، مصرف زیاد مواد لبنی که سرشار از پروتئین هستند نیز منجر به بروز بوی بد عرق می‌گردد. با مصرف زیاد این مواد، سولفید هیدروژن و متیل مرکاپتان در بدن آزاد شده و با ترکیب شدن این دو ماده، بوی بد عرق تشدید می‌شود.
روندی که پیش‌تر برای غدد بدن ذکر کردیم، امری طبیعی و کاملا نرمال است. با این حال، برخی افراد بیش‌ازحد معمول عرق می‌کنند. چنین حالتی، هایپرهیدروزیس نامیده می‌شود. حدودا 3 درصد از جمعیت جهان به این بیماری مبتلا هستند. افراد مبتلا به این بیماری بیش‌تر از دیگران و علی‌الخصوص از دست، پا و زیربغل عرق می‌‌کنند. هایپرهیدروزیس معمولا بی‌ضرر بوده اما گاهی اوقات نتیجه پرکاری تیروئید است. برای تشخیص این بیماری، آزمایش‌های مختلفی وجود داشته و درصورتی که فکر می‌کنید بیش‌تر از دیگران عرق می‌کنید، باید به دکتر مراجعه کنید.
در وهله اول می‌توان اقداماتی را برای جلوگیری از ایجاد بوی بد زیربغل انجام داد و سپس به سراغ درمان رفت.
دوش گرفتن به‌ طور روزانه و منظم پس از فعالیت‌های شدید مانند ورزش، تاثیر به‌سزایی در کاهش بوی بد زیربغل دارد. این عمل، باکتری‌های روی پوست که منجر به ایجاد بوی بد عرق می‌شوند را از بین می‌برد.
پوشیدن لباس‌های گشاد با پارچه‌های قابل‌تنفس مثل پنبه، کتان، نخ و ترکیبات ضدرطوبت نیز تاثیر شایانی در جلوگیری از بروز بوی بد زیربغل دارد. این پارچه‌ها به بدن اجازه‌ی تنفس داده و خنک‌تر می‌مانند. همین خنک ماندن از بروز عرق جلوگیری می‌کند.
بنا به تحقیقاتی که در سال 2016 صورت گرفت، اصلاح یا اپیلاسیون موی زیربغل، بوی بد آن را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. این موضوع بدین ‌خاطر است که پوست اصلاح‌شده، حاوی باکتری‌های کمتری نسبت به پوست اصلاح‌نشده است.
واکنش‌های استرسی، منجر به افزایش فعالیت غدد عرق (آکرین و آپوکرین) می‌گردند. می‌توانید با تکنیک‌های مدیریت استرس و کاهش اضطراب، استرس را به حداقل رسانده و از موقعیت‌های استرس‌زا دور شوید. با کاهش استرس، فعالیت غدد عرق کم‌تر شده و بدن شما عرق کمتری تولید می‌کند.
نحوه درمان بوی بد زیر بغل به عوامل زیادی ازجمله شدت بو، مقدار عرق و موارد دیگری بستگی دارد. ممکن است این بو به دلیل رعایت نکردن بهداشت، عدم استفاده از محصولات مناسب یا وجود یک بیماری زمینه‌ای ایجاد شود که مورد آخر، نیاز به درمان تحت‌نظر پزشک دارد. در ادامه به بررسی عوامل مختلف برای علت بوی بد زیر بغل خواهیم پرداخت.
مام‌ها منافذی که از آنها عرق آزاد می‌شود را به‌طور موقت مسدود می‌کنند. بدین صورت این محصولات به کاهش میزان تولید عرق کمک می‌کنند. بنابراین، هرچه عرق کم‌تری به سطح پوست برسد، مایع کمتری در اختیار باکتری‌ها قرار گرفته و کم‌تر بوی بد ایجاد می‌شود. همچنین، مام تاریخچه کهنی در از بین بردن بوی بد زیر بغل دارد.
علاوه بر این، مام به‌ صورت اسپری، رول و استیکی در دسترس بوده و ما در مو تن رو بهترین و باکیفیت‌ترین مام‌ها را برای شما به ارمغان آورده‌ایم.
دئودورانت‌ها تولید عرق را متوقف نکرده بلکه با باکتری‌های پوستی مبارزه کرده و آنها را حذف می‌کنند. بدین صورت، در هنگام ترشح عرق، بوی بدی از آن ساطع نمی‌شود. این محصولات اغلب مبتنی بر الکل بوده و پوست را اسیدی می‌کنند. چنین امری از تشکیل باکتری‌های محرک بو جلوگیری می‌کند. اگر مشکل با دئودورانت‌های عادی حل نشد، با پزشک خود درباره مصرف دئودورانت‌های قوی یا تزریق بوتاکس صحبت کنید.
همچون مام، دئودورانت نیز در انواع مختلفی ازجمله صابونی، پودری، ژلی، کرمی، رولی و اسپری در دسترس قرار دارد.
برای بهره‌گیری مناسب از روش های درمان بوی بد زیر بغل، می‌توانید به مطالعه کامل تفاوت مام و دئودورانت پرداخته و محصول مناسب خود را انتخاب نمایید.
یکی دیگر از راه‌ها برای مقابله با عرق بیش‌ازحد، بهره‌گیری از بوتاکس است. اگرچه بسیاری با بوتاکس به دلیل استفاده از آن در صاف کردن چین‌وچروک صورت آشنا هستند، اما درواقع بوتاکس کاربردهای دیگری نیز دارد. تزریق بوتاکس، ماده شیمیایی‌ای که به تحریک غدد عرق پرداخته را مسدود می‌سازد. بدین صورت، بوی بد عرق کاهش یافته و کمتر عرق می‌کنید. تزریق بوتاکس، یکی از بهترین راه‌های درمان عرق بیش‌ازحد است.
توجه داشته باشید که بوتاکس یک راه‌حل دائمی نبوده وبین 4 الی 6 ماه باقی می‌ماند. بنابراین، باید این روش را هر چندوقت یک‌بار تکرار کنید. همچنین، بوتاکس برای اثربخشی به 4 الی 5 روز زمان نیاز دارد.
اگر کل بدن شما با تعریق بیش‌ازحد مواجه است، اصلا نگران نباشید. در چنین شرایطی باید به پزشک مراجعه کنید. شاید دکتر داروی آنتی‌کولینرژیک را برای شما تجویز کند.
داروی آنتی‌کولینرژیک از تعریق جلوگیری کرده و از قدرت بسیار بالایی برخوردار است. به همین خاطر، این دارو برای ورزشکاران یا افرادی که در آب‌وهوای گرم زندگی می‌کنند مناسب نیست. برخی عوارض‌جانبی این دارو به شرح زیر هستند:
با توجه به عوارض‌ جانبی خطرناک، بهتر است از مصرف خودسرانه‌ی این دارو خودداری کنید.
علاوه بر موارد شیمیایی که پیش‌تر ذکر کردیم، روش‌های خانگی مناسبی نیز برای رفع بوی بد زیربغل وجود داشته که در ادامه به بررسی این روش‌های شگفت‌انگیز خواهیم پرداخت.
یکی دیگر از راه‌های مقابله با بوی بد زیربغل، نوشیدن آب است. تا جایی که می‌توانید، آب بنوشید. آب، سموم بدن را دفع کرده و زمانی که سموم از بین بروند، بوی بد زیربغل و بدن کاهش می‌یابد.
درواقع، همین سموم یکی از دلایل بروز بوی بد عرق هستند. همچنین اگر عرق می‌کنید، نوشیدن آب برای اطمینان از عملکرد نرمال بدن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
آیا تا به حال دقت کرده‌اید که بسیاری از افراد، مقداری جوش‌شیرین را در فریزر قرار داده تا بوی بد مواد غذایی را به خود جذب کند؟ خوشبختانه، جوش‌شیرین همین معجزه را در بدن نیز انجام می‌دهد. استفاده از جوش شیرین یکی از بهترین‌ راه‌های از بین بردن بوی بد زیر بغل است.
مخلوط کردن مقادیر مساوی جوش‌شیرین و نشاسته‌ی ذرت و استفاده از آن برای ناحیه‌ی زیربغل، رطوبت را از بین می‌برد. درواقع با این عمل، باکتری‌های پوستی این ناحیه از بین رفته و با نبود باکتری‌ها، عرق بوی بدی نخواهد داشت. این ترکیب ماندگاری طولانی‌ای داشته و زیربغل را برای چندین ساعت خشک نگه می‌دارد.
فندق جادوگر در درمان بوی بد زیر بغل تاثیر بسزایی دارد. مالیدن فندق جادوگر بر روی زیربغل، پوست و منافذ را منقبض کرده و می‌بندد. هرچه منافذ شما کوچک‌تر باشند، بدنتان عرق کمتری تولید خواهد کرد.
علاوه بر مورد بالا، مالیدن فندق جادوگر برروی زیربغل، pH پوست را کاهش داده و همین موضوع بقای باکتری‌ها را سخت می‌کند. با از بین رفتن باکتری‌ها، عرق شما بوی بدی نخواهد داشت.
سرکه سیب برای بدن فواید سرشاری دارد. این ماده، pH پوست را به تعادل رسانده و با این کار، باکتری‌های پوستی از بین می‌روند. هر چندوقت یک‌بار از آن به‌عنوان شامپوی بدن خود استفاده کرده و قبل از دوش گرفتن آن را به بدن و زیربغل خود بمالید. استفاده از سرکه سیب یکی دیگر از راه‌های از بین بردن بوی بد زیر بغل است.
همچنین توجه داشته باشید اضافه کردن سرکه سیب به غذاها، تاثیر زیادی در افزایش سطح سلامتی شما دارد.
مشابه درمان بوی بد زیر بغل با سرکه، مخلوط کردن آب‌لیمو و جوش‌شیرین و مالیدن آن برروی زیربغل، pH این ناحیه را به تعادل می‌رساند. درواقع اسیدیته لیمو، pH پوست را به تعادل رسانده و همین موضوع کار را برای بقای باکتری‌ها سخت می‌کند.
علاوه بر خاصیت اسیدیته لیمو، جوش‌شیرین نیز یک ماده ضدبوی قوی است.
اگر وقت استفاده از ترکیب آب‌لیمو و جوش‌شیرین را ندارید، از آب‌لیمو به‌عنوان دئودورانت طبیعی خود پس از حمام استفاده کنید. توجه داشته باشید استفاده از لیمو پس از اصلاح، منجر به گزش می‌شود.
روغن درخت چای یک اسانس فوق‌العاده قوی با ویژگی‌های ضدعفونی‌کننده و منقبض‌کننده است. توجه داشته باشید این ماده قدرت زیادی داشته و باید با آب رقیق شود. رقیق نکردن روغن درخت چای با آب، منجر به حساسیت پوستی می‌گردد. همچنین، اگر پوست حساسی دارید بهتر است قید این ماده را بزنید.
می‌توانید با ترکیب دو قطره روغن درخت چای و دو قاشق غذاخوری آب، اسپری تونر روغن درخت چای خود را ساخته و به زیربغل، سینه و پشت گردن اسپری کنید. این اسپری pH زیربغل را کاهش داده و بدین ترتیب، عرق شما بوی بدی نخواهد داشت.
هرگز از این اسپری بر روی صورت و ناحیه بیکینی خود استفاده نکنید.
شما عزیزان مو تن رویی می‌توانید با مخلوط‌ کردن 5 قطره اسانس مریم‌گلی، پنج قطره اسانس گشنیز، پنج قطره اسانس اسطوخودوس و 2 اونس فندق جادوگر، دئودورانت کاملا طبیعی خود را بسازید. این ترکیبات را تکان داده و سپس به زیربغل خود اسپری کنید.
همچنین می‌توانید مقداری رزماری را پودر کرده و در طول روز به زیربغل خود بمالید. این گیاه نیز تاثیر شایانی در درمان بوی بد زیر بغل دارد.
حمام گوجه‌فرنگی، آخرین راه است. آب گوجه‌فرنگی تاثیر شایانی برای از بین بردن بوی بد زیر بغل دارد. اسیدیته گوجه‌فرنگی، باکتری‌های پوستی را از بین برده و همانند فندق جادوگر، گوجه‌فرنگی نیز خاصیت کوچک‌کردن منافذ پوستی را دارد.
7 یا 8 گوجه‌فرنگی را آب گرفته و آن را در حین حمام به خود بمالید و پس از گذشت مدتی، بدن خود را بشویید. گوجه‌فرنگی بخشی از خانواده گیاهان شب‌بو است. گیاهان متعلق به این خانواده حاوی گلیکوآلکالوئید بوده و به‌عنوان آفت‌کش طبیعی شناخته می‌شوند. این مواد مسئول کشتن باکتری و ویروس‌ها روی پوست شما بوده و حتی در برخی موارد، به‌عنوان آنتی بیوتیک عمل می‌کنند. علاوه بر راه‌کارهایی که بالاتر ذکر کردیم، می‌‌توان با انجام موارد دیگری به جلوگیری از بوی بد زیر بغل مردان پرداخت.
همانطور که مطالعه کردید، برای درمان بوی بد زیر بغل راه‌های زیادی وجود داشته و این مشکلی بی‌درمان نیست. ما در این مقاله به بررسی روش‌های شیمیایی و خانگی برای از بین برد بوی بد زیر بغل پرداختیم. لطفا نظرات ارزشمند خود را درخصوص راه‌های جلوگیری از بوی بد زیر بغل، با ما و سایر کاربران عزیز مو تن رو به اشتراک بگذارید. از شما عزیزان بابت به‌اشتراک‌گذاری این مطالب تشکر می‌کنیم.
بوی بد زیر بغل دلایل مخلتفی ازجمله آکرین، آپوکرین، استرس، مصرف مواد لبنی، تنقلات ناسالم و سایر موارد دارد.
بوی بد زیر بغل نشانه‌ی بسیاری از مسائل اعم از استرس، بهداشت ناسالم، پوشیدن لباس‌های تنگ و غیره است.
می‌توان با راه‌های مختلفی ازجمله استفاده از مام، دئودورانت، بهره‌گیری از فندق جادوگر و باقی روش‌ها، بوی بد زیربغل را برطرف نمود.
نوشیدن آب بوی سموم بدن را از بین می‌برد. این سموم به تولید بوی عرق کمک کرده و به همین خاطر، نوشیدن آب از بروز بوی بد عرق جلوگیری می‌کند.
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© کپی رایت 1395–1400

source

توسط salamatikhabari