مطالعه جدید نشان داده است که رژیم غذایی گیاهخواری درد آرتریت را کاهش می دهد.
به گزارش ایسنا، نتایج مطالعات جدید حاکی از آن است که رژیم غذایی کم چرب گیاهی، بدون محدودیت کالری، درد مفاصل را در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید بهبود می بخشد.
همچنین در این بررسی مشخص شد که این نوع رژیم غذایی در کاهش وزن و بهبود سطح کلسترول افراد تاثیر دارد.
متخصصان آمریکایی اظهار داشتند: رژیم غذایی گیاهی می‌تواند نسخه‌ای برای کاهش درد مفاصل در میلیون‌ها نفری باشد که از عارضه آرتریت روماتوئید رنج می‌برند و تمامی تاثیرات جانبی آن از جمله کاهش وزن و کاهش کلسترول مفید هستند.
آرتریت روماتوئید یک بیماری خودایمنی شایع است که به طور معمول باعث درد مفاصل، ورم و در نهایت آسیب دائمی مفاصل می شود.
در ابتدای مطالعه از شرکت کنندگان درخواست شد تا از یک مقیاس آنالوگ بصری (VAS) برای ارزیابی شدت درد مفاصل طی دو هفته از میزان “بدون درد” تا “دردی به بدترین حالت ممکن” استفاده کنند. همچنین نمره فعالیت بیماری (DAS۲۸) بر اساس مفاصل حساس، مفاصل متورم و میزان پروتئین واکنش‌گر C محاسبه شد که نشان‌دهنده التهاب در بدن است. DAS۲۸ با شدت گرفتن آرتریت روماتوئید افزایش می یابد.
در مدت زمان انجام این مطالعه، ۴۴ بزرگسال که پیش از این آرتریت روماتوئید در آنان تشخیص داده شده بود، به مدت ۱۶ هفته در یکی از دو گروه قرار گرفتند. گروه اول به مدت چهار هفته رژیم گیاهخواری را دنبال کردند. همچنین غذاهای اضافی به مدت سه هفته حذف شد و سپس غذاهای حذف شده به صورت جداگانه طی نه هفته ارائه شدند. گروه دوم از رژیم غذایی نامحدود پیروی کردند اما از آنها خواسته شد که روزانه یک کپسول دارونما مصرف کنند که هیچ تاثیری در مطالعه نداشت. سپس گروه ها به مدت ۱۶ هفته رژیم خود را تغییر دادند.
در مدت زمان اجرا شدن مرحله رژیم غذایی گیاهخواری، DAS۲۸ به طور متوسط دو نمره کاهش پیدا کرد که نشان دهنده کاهش بیشتر درد مفاصل در مقایسه با کاهش ۰.۳ امتیازی در مرحله مصرف دارونماست. همچنین میانگین تعداد مفاصل متورم در گروه اول نسبت به گروه دوم به میزان بیشتری کاهش پیدا کرد.
به گزارش مدیکال اکسپرس، علاوه بر کاهش درد و ورم، ​​در رژیم گیاهخواری وزن بدن افراد به طور متوسط حدود شش کیلوگرم کاهش یافت، این درحالیست که در رژیم شبه دارو، وزن به مقدار ناچیزی افزایش داشت. همچنین در افرادی که رژیم غذایی گیاهخواری را رعایت می کردند سطح کلسترول میزان کاهش بیشتری داشت.
انتهای پیام

source

توسط salamatikhabari