ایسنا/خراسان رضوی یافتن رژیم‌ غذایی و برنامه ورزشی متناسب با سبک برنامه‌ریزی فرد شانس پایبندی به آن را افزایش می‌دهد؛ با یک رژیم‌ غذایی یا برنامه ورزشی انعطاف‌پذیر فرد می‌تواند نحوه و زمان استفاده از منابع ارائه شده را انتخاب کند اما با یک رژیم‌ غذایی یا برنامه ورزشی دقیق اشخاص در انتخاب نحوه استفاده از منابع ارائه‌ شده، انعطاف بسیار اندکی خواهند داشت.
به نقل از سایکولوژی نیوز، محققان در جستجوی برنامه‌هایی برای ایجاد انگیزه در خوب‌ غذا خوردن و ورزش‌ کردن افراد هستند و این برنامه‌ها را بر اساس طرح انعطاف‌پذیر یا طرح تعهد دقیق معرفی می‌کنند.
یکی از انواع این برنامه‌ها دسترسی به منابعی را فراهم می‌کند که به افراد در دستیابی به اهدافشان کمک خواهد کرد. اگر هدف تغذیه سالم‌تر یا کاهش وزن باشد، شامل جلساتی با گروه‌های حمایتی، سخنرانی در مورد مواد مغذی و پختن وعده‌های غذایی معقول یا کمک به شمارش کالری است و اگر هدف ورزش باشد، شامل دسترسی به یک باشگاه با تجهیزات، کلاس‌ها و مربیان خواهد بود.
در هر ۲ مورد کسی که در این برنامه‌ها شرکت می‌کند، این انعطاف را دارد که انتخاب کند چگونه می‌خواهد از منابع استفاده کند؛ همچنین چه زمانی و در چه ظرفیتی می‌خواهد از آن‌ها استفاده کند.
نوع دیگری از برنامه هم هست که بسته‌هایی را ارائه می‌دهد که باید در یک بازه زمانی خاص مصرف شود. این بسته‌ها برای خدمات بسیار مشخص و واضح پیش پرداخت می‌شود. اگر هدف تغذیه سالم‌تر یا کاهش وزن باشد، می‌تواند شامل ارائه مقدار مشخصی از وعده‌های غذایی سالم در یک بازه زمانی معین، ثبت‌ نام در جلسات هفتگی خاص و یا دریافت مقدار مشخصی از جلسات با متخصص تغذیه در یک بازه زمانی مشخص و… باشد.
اگر هم هدف ورزش باشد، می‌تواند ثبت‌ نام در انواع خاصی از کلاس‌ها در روزهای خاص یا تعداد جلسات آموزشی خاصی در یک بازه زمانی مشخص و… را شامل شود.
در این موارد کسی که درگیر این برنامه‌ها می‌شود، در انتخاب نحوه استفاده از منابع یا زمان استفاده از آن‌ انعطاف بسیار اندکی دارد و از قبل متعهد به مقدار و تعداد منابعی است که به وی ارائه شده است. وجود ۲ برنامه نشان می‌دهد وقتی صحبت از ایجاد انگیزه در افراد برای انجام کار درست اما نه لزوما مطلوب می‌شود، مردم در واکنش‌های خود متفاوت هستند.
توجه داشته باشید که یکی از تفاوت‌های اصلی این ۲ طرح محدودیت زمانی آن است. طرح تعهد انعطاف‌پذیر به شما امکان می‌دهد انتخاب کنید چگونه می‌خواهید فعالیت‌هایی که برای تغذیه یا ورزش به شما ارائه می‌شود، در برنامه شما قرار گیرد.
در این مسیر افراد باید طرحی را انتخاب کنند که به آنان انگیزه بیشتری دهد.
انتهای پیام

source

توسط salamatikhabari