داشتن پوستی نرم، لطیف و شفاف خواسته همه با هر موقعیت اجتماعی و فرهنگی و با هر سنی است که این مهم با مراقبت از پوست عملی می‌شود. گاهی پوستتان خشک می‌شود یا مشکلی در پوست خود احساس می‌کنید. در این موقعیت به سراغ چهار محصول ژل، لوسیون، پماد و کرم می‌روید؛ اما آیا می‌دانید تفاوت ژل و پماد چیست؟ و یا تفاوت کرم و لوسیون چیست؟
برای استفاده از این محصولات اول باید در مورد آنها اطلاعات کامل را کسب کنید تا بتوانید برای هر مشکل پوستی خود محصول مناسب را انتخاب کرده و استفاده کنید. این محصولات از مقدار متفاوتی از آب و روغن تشکیل شده‌اند؛ در نتیجه هرکدام از آن‌ها حالت خاصی دارند. هرکدام از آن‌ها تأثیرات متفاوتی روی پوست دارند که می‌توانند برای هدف‌های متفاوت استفاده شوند. انتخاب هرکدام از آن‌ها به نوع پوست شما و دلیلی که می‌خواهید از آن استفاده کنید، بستگی دارد. بعضی از این محصولات بافت قوی‌تری دارند که شما می‌توانید باتوجه‌ به نوع پوست خود آن‌ها را انتخاب کنید.
در ادامه به معرفی این چهار محصول و بررسی تفاوت ژل و لوسیون و تفاوت کرم و پماد پرداخته‌ایم که به شما کمک می‌کند محصول موردنظر خود را که مناسب پوست شماست، انتخاب کنید. با ما همراه باشید.
فهرست مطالب
ژل‌ها محصولاتی بهداشتی، آرایشی و بسیار شفافند که به‌ راحتی قابل‌شناسایی هستند. ژل‌ها از اترهای سلولزی و ترکیب آب و الکل ساخته شده‌اند؛ از‌این‌رو به‌راحتی جذب پوست می‌شوند. ژل‌ها برای پوست‌های چرب بسیار عالی هستند؛ زیرا آنها به‌سرعت جذب می‌شوند و احساس سنگینی روی پوست شما ایجاد نمی‌کنند.
اگر روی پوست خود محل سوختگی و یا زخم دارید می‌توانید به‌راحتی از ژل‌ها استفاده کنید؛ چون بر پایه آب ساخته می‌شوند و آسیبی به پوست شما نمی‌زنند. ژل‌ها از آکنه جلوگیری می‌کنند؛ زیرا حاوی سالیسیلیک اسید هستند که این ماده آنتی‌بیوتیک و ضد تحریک پوست است.
اگر پوست حساس دارید از ژل‌ها به‌عنوان مرطوب‌کننده روزانه استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است در پوستتان احساس خشکی و یا سوزش کنید، البته باید دقت کنید که ژل مورداستفاده شما فاقد الکل باشد. ژل‌ها برای هوای گرم و شرجی تابستان بسیار عالی هستند. ژل آلوئه‌ورا محصولی بسیار مناسب در برابر آفتاب است و برای آفتاب‌سوختگی خوب است.
لوسیون نیز محصولی آرایشی، بهداشتی است که با حفظ رطوبت، پوست را مرطوب نگه می‌دارد. لوسیون‌ها پوست را نرم، لطیف و شاداب نگه می‌دارد. این محصول بر پایه آب ساخته می‌شود و چربی کمی دارد.
لوسیون پوست را از پوسته‌پوسته شدن و خشک‌شدن حفظ می‌کند. متخصصان پوست پیشنهاد می‌دهند لوسیون‌ها را بعد از حمام روی پوست مرطوب خود بزنید.
لوسیون علائم پیری را کاهش می‌دهد و از چروک و خشکی پوست جلوگیری می‌کند. البته باید لوسیونی با ویتامین‌های A،  B3 و B5 انتخاب کنید؛ زیرا این ویتامین‌ها پوست را جوان نگه می‌دارند.
برخی از لوسیون‌ها از آکنه جلوگیری می‌کنند. گاهی غدد چربی به دلیل تغییرات هورمونی و یا تغییرات رژیم غذایی بیش‌ازحد چربی تولید می‌کنند. این باعث آکنه می‌شود. لوسیون‌ها منافذ پوست را می‌بندند و پوست را مرطوب نگه‌می‌دارند که این عمل به غدد پوستی کمک می‌کند تا به اندازه چربی تولید کنند، البته بعضی از لوسیون‌ها دارای ویتامین C هستند که آنتی‌اکسیدان بسیار قوی است و از آکنه جلوگیری می‌کند.
لوسیون‌ها تقریباً بر پایه آب تولید می‌شوند که این موضوع سبب جذب راحت آن‌ها می‌شود و پوست را برای مدت طولانی‌تری مرطوب نگه می‌دارد.
لوسیون برای پوست‌های حساس نیز بسیار عالی است.
کرم‌ها نوعی امولسیون آب و روغن هستند که از مقدار مساوی آب و روغن درست می‌شوند. آن‌ها معمولاً سفید هستند. کرم‌ها بافتی نرم دارند که به‌صورت جامد و نیمه جامد موجود هستند.
کرم‌های مرطوب‌کننده برای پوست‌های خشک بسیار عالی هستند؛ زیرا بیشتر روی پوست می‌مانند. کرم‌ها به‌راحتی جذب پوست می‌شوند و لایه چربی باقی‌مانده از خروج رطوبت از پوست جلوگیری کرده و باعث حفظ رطوبت می‌شود؛ لذا از خشکی پوست جلوگیری می‌کند.
کرم‌ها به دو دسته آبرسان و مرطوب‌کننده تقسیم می‌شوند که این دو محصول مکمل یک‌دیگر هستند. تفاوت کرم آبرسان و مرطوب‌کننده در ترکیبات آن‌ها و زمان استفاده از آن‌هاست.
پماد‌ها محصولاتی آرایشی، بهداشتی هستند که نسبت چربی آن‌ها بیشتر است و بیشتر از 50 درصد آن‌ها را هیدروکربن‌ها، موم و پلی آل تشکیل می‌دهند. این محصول شفاف است و گاهی به رنگ زرد دیده می‌شود.
پماد‌ها به‌صورت نیمه جامد هستند و به دلیل ترکیبات آن دیرتر جذب پوست می‌شوند. روی پوست می‌مانند و پوست را برای مدت طولانی‌تری مرطوب نگه می‌دارند و پوست را در برابر خشکی و عوامل طبیعی مانند هوای سرد و خشک حفظ می‌کند.
پماد‌ها، داروهای موضعی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها و یا کورتیکواستروئید هستند. آن‌ها را برای طول دوره درمان استفاده می‌کنند و هم‌زمان از مرطوب‌کنندگی آن‌ها استفاده می‌کنند.
پماد درصد آب کمی دارد؛ به همین خاطر بهتر است آن‌ها را بعد از حمام که پوست به‌خوبی مرطوب است استفاده کنیم.
حال که به طور کامل به بررسی این محصولات پرداختیم و هرکدام را کامل معرفی کردیم، به تفاوت کرم و لوسیون، تفاوت ژل و پماد و تفاوت بقیه آن‌ها با یکدیگر می‌پردازیم.
همان‌طور که می‌دانید خشکی پوست فقط مخصوص دست و صورت شما نیست بلکه ممکن است در بدن خود احساس خشکی کنید که در این مواقع به فکر مرطوب کردن پوست خود می‌افتید. این خشکی پوست در بدن شما بخصوص بعد از استحمام اتفاق می‌افتد. شما می‌توانید از محصولاتی مانند لوسیون بدن، کره بدن و کرم بدن استفاده کنید و بدن خود را مرطوب کنید. در اینجا به بررسی تفاوت لوسیون بدن و کرم بدن می‌پردازیم.
ژل و پماد نیز تفاوت‌هایی در ترکیباتشان دارند. همان‌طور که گفته شد ژل‌ها بر پایه آب درست می‌شوند؛ پس شفاف هستند و به‌راحتی جذب می‌شوند؛ اما پماد‌ها بر پایه روغن درست می‌شوند و نیمه جامد هستند؛ بنابراین قدرت جذب پایین‌تری نسبت به ژل‌ها دارند.
ژل‌ها برای پوست‌های چرب بسیار عالی هستند؛ زیرا به‌سرعت جذب می‌شوند و درصد آب بالایی دارند. پماد‌ها برای پوست‌های خشک مفید هستند؛ زیرا بر پایه روغن هستند و می‌توانند رطوبت را برای مدت طولانی‌تری روی پوست حفظ کنند.
پماد‌ها لایه‌ای از چربی روی پوست شما ایجاد می‌کنند؛ لذا شما سنگینی روی پوست خود حس می‌کنید. ژل‌ها بسیار سبک هستند و لایه‌ای نازک روی پوستتان ایجاد می‌کنند که به‌راحتی جذب می‌شود و شما هیچ حسی بعد از استفاده از آن ندارید.
لوسیون‌ها کمی غلیظ‌تر از ژل‌ها هستند؛ پس می‌توان گفت ژل‌ها آب بیشتری نسبت به لوسیون‌ها دارند و معمولاً بدون چربی هستند. در ساخت ژل و لوسیون از الکل و آب استفاده می‌شود؛ اما درصد آن متفاوت است. ژل‌ها گزینه بسیار خوبی برای پوست‌های چرب هستند؛ زیرا لایه نازکی روی پوست ایجاد می‌کنند و پوست را چرب نمی‌کنند. همچنین، ژل‌ها نسبت به لوسیون‌ها زودتر جذب می‌شوند؛ زیرا رقیق‌تر هستند.
بعد از بررسی کامل این محصولات و بیان تفاوت کرم و لوسیون و تفاوت ژل و پماد می‌دانید انتخاب یک محصول مناسب برای پوست شما به نوع پوستتان و اینکه محصول چه درصدی از آب و روغن دارد بستگی دارد. حالا شما می‌توانید به‌راحتی محصول موردنظر خود را انتخاب کنید، البته اگر پوست حساسی دارید به متخصص پوست مراجعه کنید تا بتوانید با خیال راحت از آن‌ها استفاده کنید.
لوسیون بر پایه آب تولید می‌شود. نیمه جامد است و برای پوست‌های معمولی عالی است.
ژل بسیار شفاف است. برای پوست‌های چرب عالی است و خیلی سریع جذب پوست می‌شود.
پماد بر پایه روغن درست می‌‎‌‌شود. برای پوست‌های خیلی خشک مناسب است.
کرم‌ نیمه جامد هستند. نرم‌کننده و مرطوب‌کننده عالی است.
در فرمول آنها است. لوسیون درصد آب بالاتری دارند.
ژل برای پوست چرب و پماد برای پوست خشک مناسب است.
پس میشه یه پماد برای خشکی زیاد معرفی کنید؟من کف پام ترک میزنه.
دوست عزیز پماد ضد ترک اوریاژ رو به شما پیشنهاد می‌کنم.
لینک خرید:
https://mootanroo.com/p-57312
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© کپی رایت 1395–1400

source

توسط salamatikhabari