ریزش مو در زنان نسبت به آقایان کمتر است. اما از آنجایی که بانوان اهمیت بیشتری به پرپشتی گیسوان خود می‌دهند، ریزش موی زنان بیشتر در محافل آرایشی جلوه پیدا می‌کند. خوشبختانه روش‌های مختلفی برای جلوگیری از ریزش مو در خانم‌ها وجود دارد. با این حال، زمانی این روش‌ها اثربخش‌تر می‌شوند که از علل ریزش مو در زنان باخبر باشید. آگاهی از این اطلاعات درمان‌های اثربخش‌تری را برای بهبود ریزش مو در زنان به دنبال دارد. از آنجایی که همیشه بهترین‌ها را برای همراهان خود آرزو داریم، امیدواریم وجود نازنیتان هرگز روی ریزش مو را نبیند. اما اگر خدای ناکرده دچار این عارضه شدید، غم به دل خود راه ندهید. در ادامه با هم انواع و علائم ریزش موی زنانه و علت‌های آن را بررسی می‌کنیم. در نهایت نیز روش‌هایی برای درمان این عارضه با شما درمیان می‌گذاریم.
فهرست مطالب
ریزش مو در زنان الگویی شبیه به طاسی آقایان دارد. ممکن است تمامی موهای آن‌ها همزمان باریک شود. گاهی اوقات نیز قسمت خاصی از موهای سر کاملاً طاس می‌شود. این طاسی همانند آقایان عموماً از مرکز سر آغاز می‌شود و راه خود را به کناره‌های آن پیدا می‌کند. بعضی مواقع نیز قسمت‌ خاصی به اندازه یک سکه طاس می‌شود. ریزش مو در قسمت جلوی سر نیز عارضه‌ای رایج در بین بانوان به حساب می‌آید. برای پاسخ به این پرسش که چرا موی بانوان می‌ریزد، ابتدا باید با رشد مو آشنا شوید.
جالب است بدانید پوست سر شما تقریباً یک‌صد‌هزار تار مو دارد. تمامی این تارهای مو چرخه زندگی مستقلی دارند. هر کدام از پیازهای مو، یک تار مو تولید می‌کند. این تار در هر ماه حدود ۱.۲۷ سانتی‌متر رشد می‌کند. این مو بین ۲ تا ۶ سال در پیاز مو باقی می‌ماند و به رشد خود ادامه می‌دهد. سپس به مدت یک ماه رشد نمی‌کند. این شرایط از آغاز چرخه حیات مویی تازه خبر می‌دهد.
در نهایت به دنبال آمادگی پیاز مو برای رویش تار مویی جدید، تار موی قبلی از پیاز مو جدا شده و میفتد. به این ترتیب می‌توان گفت بیشتر موهای شما در مرحله رشد به سر می‌برند. این فرایند به‌خوبی‌‌وخوشی ادامه پیدا می‌کند تا اینکه اختلالی در آن ایجاد شود. اینجاست که باید ابتدا با انواع ریزش مو در خانم ها آشنا شوید. سپس به دنبال راهی برای درمان ریز موی زنان باشید.
دلایل ریزش موی زنانه را نمی‌توان در گروه خاصی دسته‌بندی کرد، زیرا ریزش مو علت‌های مختلفی دارد. شرایط جسمی، افزایش سن، سبک‌زندگی و اضطراب از مهم‌ترین علل ریزش مو در زنان به حساب می‌آید. ناگفته نماند ژنتیک نیز نقش مهمی در این عارضه دارد. در این بین نقش بیماری‌ها و اختلال هورمون‌ها را در ریزش مو بانوان نباید نادیده گرفت. بعضی از این دلایل نهفته است و به راحتی مشخص نمی‌شود. ناگفته پیداست تقویت مو نقش مهمی در جلوگیری از ریزش مو در خانم‌ها دارد. به همین دلیل با استفاده از ماسک‌ها و شامپوهای تقویت‌ کننده مو می‌توانید به میزان چشمگیری خطر ریزش مو را کاهش دهید. ماسک ضد ریزش و تقویت کننده مو استم سل سری پرو انتخاب مناسبی برای این کار است.
برای نمونه می‌توان به تیروئید اشاره کرد. کم‌کاری و پرکاری تیروئید نیز ریزش مو را افزایش می‌دهد. به همین دلیل اگر خدای ناکرده متوجه ریزش موی زیادی شدید، حتماً این مشکل را با پزشک مطرح کنید. تجربه ثابت کرده در چنین شرایطی پزشک متخصص آزمایش تیروئید و هورمون‌ تجویز می‌کند. از طرف دیگر با مشاهده ریزش مو اجازه ندهید نگرانی بر شما غلبه کند. یائسگی نیز یکی از دلایل اصلی ریزش موی زنان به حساب می‌آید.
در این شرایط ممکن است موهای شما کاملاً نریزد، اما کم‌پشت‌تر می‌شود. جالب‌ است بدانید با مصرف دارو می‌توانید کم‌پشتی موها را کاهش دهید. جالب‌تر اینکه در بیشتر موارد پس از شناسایی دلایل ریزش مو، پزشک برای درمان این عارضه دارو تجویز می‌کند. پس از بهبودی عارضه‌ای که به آن مبتلا هستید، ریزش مو نیز متوقف می‌شود و موها دوباره شکل‌و‌شمایل اولیه را پیدا می‌کند.
برای شما گفتیم که موهای ما عمر مشخصی دارند. در نتیجه ریزش روزانه مقداری از موها کاملاً‌ طبیعی است. با این حال اگر متوجه ریزش بیش‌از‌حد گیسوان خود شدید، بهتر است سری به پزشک بزنید. پزشک متخصص پوست و مو معیار مشخصی برای ریزش مو دارد. این معیار در افراد مختلف با هم فرق می‌کند. پزشکان معیار خاصی با نام الگوی طاسی زنانه یا مردانه دارند. دلیل این الگو عموماً وراثتی است. نزدیک به ۳۰ میلیون زن آمریکایی از الگوی طاسی زنانه رنج می‌برند. این الگو عموماً‌ طاسی مرکز سر را به دنبال دارد. در شرایط وخیم‌تر نیز به دیگر قسمت‌ها سرایت می‌کند.
در ادامه رایج‌ترین دلیل‌های ریزش مو در بانوان را بررسی می‌کنیم. امیدواریم به لطف این اطلاعات، ریزش مو را در آغاز شناسایی کنید و فکری به حال این عارضه کنید.
غده‌ای پروانه‌ای شکل در جلوی گلوی تمامی انسان‌ها قرار دارد. این غده با نام تیروئید شناخته می‌شود. وظیفه تیروئید، ترشح مواد شیمیایی لازم برای سلامت بدن است. گاهی اوقات عملکرد این غده به دلایل متفاوتی مختل می‌شود. در نتیجه تیروئید بیشتر یا کمتر کار می‌کند. در این شرایط وزن بدن کم یا زیاد می‌شود. فردی که غده تیروئید وی به‌خوبی کار نمی‌کند به سرما یا گرما حساسیت بیشتری نشان می‌دهد.
ضربان قلب این فرد نیز تغییر می‌کند. در کنار عارضه‌هایی که به آن‌ها اشاره کردیم، عملکرد نادرست تیروئید کم‌پشتی مو را به دنبال دارد. به همین دلیل اگر با چنین نشانه‌هایی روبه‌رو شدید و احساس کردید گیسوان کمند شما کم‌پشت‌تر شده است، حتماً‌ از پزشک متخصص درخواست تجویز آزمایش تیروئید کنید.
عارضه‌ای با نام سندرم تخمدان پلی کیستیک در بانوان وجود دارد. این عارضه ترشح هورمون‌های بانوان را نامتعادل می‌کند. به همین دلیل بدن چنین بانوانی هورمون مردانه آندروژن (Androgen) بیشتری ترشح می‌کند. ناگفته پیداست به دنبال ترشح بیش‌از‌حد هورمون مردانه در بدن بانوان، موهای بیشتری در صورت و دیگر قسمت‌های بدن آن‌ها رشد می‌کند. از طرف دیگر موهای سر نازک‌ و کم‌پشت می‌شود.
سندرم تخمدان پلی کیستیک در کنار افزایش ریزش مو در زنان، تخمک‌گذاری آن‌ها را نیز مختل می‌کند. عارضه‌ای که از آن صحبت می‌‌کنیم دردسرهای زیادی برای بانوان مانند آکنه و افزایش وزن را پدید می‌آورد. گاهی اوقات کم‌پشتی مو بیشتر از دیگر عارضه‌ها در سندرم تخمدان پلی کیستیک نمایان می‌شود. خوشبختانه با عارضه‌ای قابل درمان روبه‌رو هستیم. برای جلوگیری از ریزش مو در زنان در سندرم تخمدان پلی کیستیک، باید حتماً با پزشک مختصص مشورت کنید.
ریزش مو در خانم‌ها گاهی اوقات بر اثر عارضه‌ای با نام آلوپسی آره‌آتا رخ می‌دهد. در این عارضه، قسمتی از موهای سر به اندازه تقریبی یک سکه، طاس می‌شود. گاهی اوقات نیز ممکن است چندین قسمت از موهای سر دسته‌دسته بریزد. اختلال در عملکرد دستگاه ایمنی بدن، مقصر ایجاد چنین عارضه‌ای است. در این شرایط دستگاه ایمنی بدن به‌درستی کار نمی‌کند. در نتیجه به جای حمله به باکتری‌ها و ویروس‌های خطرناک، اشتباهاً به پیاز مو حمله‌ور می‌شود. خوشبختانه در بیشتر مواقع این عارضه پس از مدتی برطرف می‌شود. تجربه نشان داده آلوپسی آره‌آتا ۶ تا نهایتاً یک‌سال طول می‌کشد. در این شرایط نیز روی کمک پزشک متخصص برای درمان ریزش موی زنانه می‌توانید حساب باز کنید.
قارچ‌ها دشمن شماره‌یک پوست سر به حساب می‌آیند. عارضه‌های پوستی مختلفی را سراغ داریم که به دلیل قارچی‌شدن پوست ایجاد می‌شود. برای نمونه می‌توان به ریزش موی قارچی اشاره کرد. این عارضه که در محافل پزشکی با نام کرم حلقوی (Ringworm) شناخته می‌شود، ریزش قسمتی از موهای سر را به دنبال دارد. عموماً موها در این عارضه به‌صورت حلقوی می‌ریزد. به همین دلیل نیز به آن کرم حلقوی می‌گویند. ریزش موی قارچی همانند دیگر عارضه‌های قارچی، با خارش و قرمزی پوست همراه است.
در این شرایط پزشک با تجویز داروهای ضد قارچ، جلوی ریزش مو در زنان را می‌گیرد. ریزش موی قارچی با تماس مستقیم پوست به دیگران انتقال پیدا می‌کند. در نتیجه اگر دچار چنین عارضه‌ای شدید، حتماً فکری برای جلوگیری از ریزش مو خود و دیگر اعضای خانواده بکنید. شامپو ضد شوره سیکلوزینک اویدرم، قارچ‌های پوستی را از بین می‌برد و سلامت را به طره گیسوان شما باز می‌گرداند.
بانوانی که انتظار فرزندی را می‌کشند، احتمالاً متوجه ضخیم‌ترشدن موهای خود در دوران بارداری شده‌اند. این عارضه کاملاً طبیعی است و جایی برای نگرانی وجود ندارد. در چنین شرایطی سطح هورمون‌های بدن مادران افزایش پیدا می‌کند. این سکه روی دیگری نیز دارد و پس از زایمان، دوباره سطح هورمون‌های بدن مادر تغییر می‌‌کند. در نتیجه به‌جای ضخیم یا پرپشت‌شدن موها، ریزش موی زنان تازه زایمان کرده را شاهد هستیم.
خوشبختانه هیچ جای نگرانی برای این عارضه وجود ندارد. در این شرایط مدتی پس از زایمان دوباره هورمون‌ها به حالت طبیعی خود باز می‌گردد. رشد مو نیز مانند روز اولش می‌شود و کم‌پشتی آن از بین می‌رود. با این حال این فرایند ممکن است کمی زمان ببرد. تجربه ثابت کرده شرایطی که در آن زایمان به‌عنوان علت ریزش مو در زنان به حساب می‌آید، می‌تواند تا حدود ۲ سال پس از زایمان طول بکشد تا مو به رشد اولیه خود باز گردد.
هورمون‌هایی که جلوی تخمک‌گذاری را می‌گیرد، موها را نیز کم‌پشت می‌کند. به همین دلیل مصرف قرص‌های ضدبارداری به‌عنوان یکی از دلایل ریزش موی زنانه به حساب می‌آید. این عارضه در بانوانی که سابقه ریزش‌موی ارثی دارند نیز افزایش پیدا می‌کند. در چنین شرایطی چاره‌ای برای جلوگیری از ریزش مو در زنان به‌غیر از نخوردن قرص‌های ضدبارداری وجود ندارد. پس از توقف مصرف این قرص‌ها، مدتی طول می‌کشد تا ریزش مو خاتمه پیدا کند. ناگفته نماند در کنار قرص‌های ضدبارداری، داروهای رقیق‌کننده خون، داروهای فشارخون، بیماری‌های قبلی، آرتریت و داروهای ضدافسردگی نیز باعث ریزش مو در زنان می‌شود.
شاید حتی روح بانوانی که رژیم‌های غذای سختگیرانه‌ای برای لاغری می‌گیرند از این واقعیت بی‌خبر باشد که این رژیم صدمه‌های زیادی برای آن‌ها به دنبال دارد. یکی از مهم‌ترین این آسیب‌ها ریزش مو در خانم ها است. بانوانی که تصمیم می‌‌گیرند با رژیم غذایی در عرض مدت کمی بیشتر از ۵ کیلو وزن کم کنند، به احتمال زیاد با ریزش مو روبه‌رو خواهند شد. همان‌گونه که حدس زده‌اید، ریزش مو در زنان بر اثر رژیم غذایی را به راحتی می‌توان متوقف کرد. کافیست رژیم‌ غذایی را قطع یا متعادل کنید تا گیسوان کمند شما دوباره روی پرپشتی را ببیند.
جالب است بدانید مدل مو نقش چشمگیری در ریزش موی زنانه دارد. مدل‌هایی که در آن گیسوان بانوان محکم‌ بسته می‌شود زمینه‌ای برای ریزش مو فراهم می‌کند. به‌خصوص اگر این مدل‌ مو را در درازمدت استفاده کنید. مدل‌ موهایی مانند دم‌اسبی یا گوجه‌ای در طولانی‌مدت به گیسوان آسیب می‌زند. اعتراف می‌کنیم که از زیبایی این مدل‌های مو نمی‌توان به راحتی گذشت.
به همین دلیل اگر طرفدار مدل موی گوجه‌ای یا دم‌اسبی هستید، این مدل‌ موها را در درازمدت استفاده نکنید. تداوم استفاده از چنین مدل‌ موهایی خطر ریزش موی زنان را به دنبال دارد. گاهی اوقات موی ناحیه‌ای که محکم بسته‌اید برای همیشه می‌ریزد و دیگر در نمی‌آید. بعضی مواقع نیز در کنار ریزش مو، تارهای مو زودهنگام سفید می‌شود. برای اطلاعات بیشتر درباره سفیدی زودهنگام مو پیشنهاد می‌‌کنیم نگاهی به مطلب علل سفید شدن زود هنگام مو در خانم ها بیندازید.
بانوانی که وجود نازنینشان را سرطان فرا گرفته برای بهبودی از شیمی‌‌درمانی و رادیودرمانی کمک می‌گیرند. این روش‌های درمانی در کنار اینکه سلول‌های درمانی را هدف قرار می‌دهند، به پیاز مو حمله می‌کنند. در نتیجه موها به میزان چشمگیری می‌ریزد. در بیشتر مواقع نیز فردی که شیمی‌درمانی شده کاملاً طاس می‌شود. در این شرایط پس از نابودی سرطان و قطع شیمی‌درمانی و رادیودرمانی، پیاز مو دوباره فعال می‌شود و موها رشد می‌کند.
اضطراب مادر بسیار از بیماری‌هاست. یکی از این عارضه‌ها ریزش مو در زنان به‌ حساب می‌آید. اضطراب‌های شدید در پی تحمل بیماریهای وخیم‌ و عمل‌‌های جراحی دشوار ممکن است زمینه ریزش موی زنان را فراهم می‌کند. اضطراب‌های روحی و شوک‌های شدیدِ همراه با خون‌ریزی نیز شرایطی برای ریزش مو ایجاد می‌کند. در این مواقع مویی که ریخته حدود ۶ تا ۸ ماه بعد دوباره رشد می‌کند.
اکنون که در جریان علل ریزش مو در زنان قرار گرفتید، زمان مناسبی است تا از روش‌های درمان این عارضه بگوییم. روش‌هایی که در ادامه مطرح می‌کنیم را با توجه به وخامت وضعیت موهای خود باید انتخاب کنید. از آنجایی که احتیاط شرط عقل است، خودسرانه این روش‌ها را انجام ندهید و قبل از هر اقدامی، نظر پزشک مختصص را جویا شوید.
دارویی با نام ماینوکسیدیل (Minoxidil) نوشداروی ریزش موی زنان است. این دارو توسط انجمن دارو و غذای آمریکا (FDA) تاییدیه درمان برای الگوی طاسی زنانه را دریافت کرده است. ماینوکسیدیل فرایند ریزش در زنان را کاهش می‌دهد. اثربخشی این دارو به اندازه‌ای است که گاهی اوقات ریزش مو را کاملاً متوقف می‌کند و باعث رشد موی جدید می‌شود. با این حال با توقف مصرف ماینوکسیدیل، فایده‌های این دارو از بین می‌رود و موها دوباره می‌ریزد.
ناگفته نماند کورتیکواستروئیدها (Corticosteroids) نیز برای رشد مجدد مو در الگوی طاسی زنانه کاربرد دارد. اگر ریزش مو بر اثر مصرف دارو یا تغذیه نامناسب باشد، پس از مصرف کورتیکواستروئید‌ها، ریزش مو از بین می‌رود. سپس بدون نیاز به مصرف دوباره این دارو، موها به حالت طبیعی خود رشد می‌کند. برای جلوگیری از ریزش مو در خانم ها می‌توانید از شامپو ضد ریزش لافارر مدل مینوکسی کمک بگیرید.
دستگا‌هایی وجود دارد که پرتوهای کم‌انرژی لیزر را به پوست سر می‌تاباند. تابش این پرتوها به رشد تارهای موی جدید کمک می‌کند. آزمایش‌های پزشکی اثربخشی لیزردرمانی را برای رشد موهای تازه تایید کرده است. با این حال لیزردرمانی باید دست‌کم ۲ تا ۴ هفته ادامه پیدا کند تا اثربخشی آن مشخص شود. ناگفته نماند هنوز هیچ‌کدام از نهادهای پزشکی معتبر لیزردرمانی در درازمدت را تایید نکرده‌اند. لیزردرمانی برای جلوگیری از ریزش مو در زنان را باید حتماً با مشورت پزشک انجام دهید.
گاهی اوقات دیگر کار از کار گذشته و پیاز مو به اندازه‌ا‌ی ضعیف‌شده که دیگر قادر به تولید موی جدید نیست. در این شرایط روی هیچ دارو و درمانی نمی‌توانید برای رشد موهای جدید حساب باز کنید. اینجاست که کاشت مو به کمک می‌آید. همان‌گونه که از نام این روش پیداست، پیاز مو از قسمت‌های پرموی سر برداشته می‌شود و در قسمت‌های کم‌پشت قرار می‌گیرد.
با این حال از آنجایی که ریزش موی زنان قالباً تمامی موهای سر را کم‌پشت و نازک می‌کند، پیدا کردن موی سالم در این شرایط دشوار است. تجربه نشان داده کاشت مو در الگوی ریزش موی مردانه اثربخشی بیشتری نسبت به الگوی ریزش موی زنانه دارد. در مطلب مهم ترین عوامل ریزش مو در میان افراد جوان، اطلاعات سودمندی در این خصوص مطرح کرده‌ایم که مطالعه آن خالی از لطف نیست.
انصافاً باید اعتراف کرد به رغم تمامی راه‌کارهایی که برای درمان ریزش مو در خانم ها وجود دارد، باز هم ممکن است این عارضه همچنان به قوت خود باقی بماند. در این شرایط بهتر است با تغییر مدل مو، قسمت‌های کم‌پشت را پوشش دهید. از طرف دیگر با روش‌های حجم‌دهنده مو، جلوه‌ای پرپشت برای موها ایجاد کنید.
ریزش مو در زنان عارضه‌ای است که آن را باید سریع تشخیص دهید و به فکر درمان آن باشید. امیدواریم به لطف اطلاعاتی که از این عارضه با شما در میان گذاشتیم، طره گیسوان شما از همیشه‌ پرپشت‌تر شود و هرگز روی کم‌پشتی موها را نبینید. در پایان از آنجایی که مطمئن هستیم همراهان ما در مو‌تن‌رو راه‌کارهای سودمندی برای جلوگیری از ریزش مو در زنان سراغ دارند، خواهشمندیم این روش‌های مفید را در قسمت نظرات با ما و دیگر خواننده‌ها به اشتراک بگذارید.
رژیم‌های غذایی سختگیرانه، بستن محکم مو، شیمی‌درمانی، رادیودرمانی، اضطراب بیش‌از‌حد، زایمان، اختلال تیروئید و مصرف قرص‌های ضدبارداری به‌عنوان علل ریزش مو در زنان شناخته می‌شود.
الگوی طاسی زنانه، ریزش موی قارچی و آلوپسی آره‌آتا از انواع رایج ریزش مو در زنان به حساب می‌آید.
بسته به نوع ریزش مو، رویش مجدد آن تفاوت دارد. در بعضی مواقع مانند زایمان، اضطراب و درمان‌های پزشکی پس از بهبود، دوباره موها رشد می‌کند. در ریزش مو بر اثر الگوی طاسی زنانه نیز با کمک دارو و کاشت مو جلوی ریزش مو گرفته می‌شود.
قبل از درمان، ابتدا باید دلیل ریزش مو را تشخیص داد. سپس پزشک راه‌کارهایی مانند استفاده از دارو برای جلوگیری از ریزش موی زنانه پیشنهاد می‌کند.
داروی ماینوکسیدیل، لیزردرمانی و کاشت مو از مهم‌ترین درمان‌های ریزش مو در زنان به حساب می‌آید.
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© کپی رایت 1395–1400

source

توسط salamatikhabari