یک مطالعه جدید نشان می دهد که دو گروه از مردم بومی در آمازون بولیوی دارای کمترین میزان زوال عقل در جهان هستند و این موضوع ممکن است بینشی در مورد چگونگی پیشگیری از بیماری آلزایمر ارائه دهد.
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی دریافتند که تنها حدود یک درصد از افراد مسن قبایل Tsimane و Moseten مبتلا به زوال عقل هستند، در حالی که این رقم در افراد ۶۵ سال و بالاتر در ایالات متحده ۱۱ درصد است.
بر اساس این مطالعه، در میان افراد ۶۰ سال به بالا، تنها پنج مورد زوال عقل در میان ۴۳۵ نفر از جمعیت قبیله Tsimane و فقط یک مورد در بین ۱۶۹ نفر از جمعیت قبیله Moseten وجود داشت.
«مارگارت گاتز» نویسنده این مطالعه، می‌گوید: «به نظر می‌رسد سبک زندگی قبل از صنعتی شدن از افراد مسن این دو قبیله در برابر زوال عقل محافظت می‌کند.»
به گفته محققان، جمعیت ۱۷۰۰۰ نفری قبیله Tsimane در طول زندگی خود فعالیت بدنی دارند زیرا با ابزارهای دستی ماهیگیری، شکار و کشاورزی می‌کنند و غذا را از جنگل جمع آوری می‌کنند.
۳۰۰۰ نفر از مردم Moseten در روستاها زندگی می‌کنند و سبک زندگی کشاورزی دارند. آنها نسبت به قبیله Tsimane، نزدیک تر به شهر زندگی می‌کنند و مدارس، دسترسی به آب سالم و خدمات پزشکی دارند و بیشتر باسواد هستند.
حدود ۸% از افراد Tsimane و ۱۰ درصد از افراد Moseten دارای اختلال شناختی خفیف بودند که معمولاً شامل از دست دادن حافظه در مراحل اولیه یا کاهش سایر توانایی‌های شناختی مانند زبان یا ادراک مکانی است.
آنها همچنین یافته‌های خود را با بررسی قبلی ۱۵ مطالعه روی جمعیت‌های بومی در استرالیا، آمریکای شمالی، گوام و برزیل مقایسه کردند که میزان زوال عقل را بین ۰.۵٪ تا ۲۰٪ در میان افراد مسن نشان داد.
نرخ بالای زوال عقل در میان برخی از جمعیت‌های بومی در سایر نقاط جهان ممکن است به دلیل تماس بیشتر با افراد غیربومی و اتخاذ شیوه‌های زندگی آنها باشد که می‌تواند احتمال عوامل خطر زوال عقل مانند دیابت، فشار خون بالا، سوءمصرف الکل، چاقی و بیماری قلبی را افزایش دهد.
به گفته محققان، این عوامل خطر در میان جمعیت‌های Tsimane و Moseten بسیار کم است.
پیش بینی می‌شود در سراسر جهان تعداد افراد مبتلا به زوال عقل سه برابر شود و تا سال ۲۰۵۰ به بیش از ۱۵۲ میلیون نفر برسد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط salamatikhabari