بر اساس یک مطالعه جدید، مصرف کنندگان سیگار الکترونیکی و قلیان ممکن است نسبت به سیگارهای سنتی تنباکویی، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان های بینی، سینوس ها و گلو باشند.
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از هلث دی نیوز، به گفته محققان، علت این است که مصرف کنندگان سیگارهای الکترونیکی و قلیان بیش از دو برابر از سیگاری‌ها که معمولاً دود را از طریق دهان خارج می‌کنند، دود را از بینی خود بیرون می‌دهند.
«اما کری»، سرپرست این مطالعه از دانشگاه نیویورک، گفت: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که نحوه استفاده خاص از سیگارهای الکترونیکی و قلیان ممکن است بینی و سینوس‌ها را در معرض انتشار بسیار بیشتری نسبت به سیگار قرار دهد.»
وی در ادامه افزود: «این دستگاه‌ها به نوبه خود ممکن است خطر ابتلاء به بیماری‌های تنفسی فوقانی را افزایش دهند.»
محققان در بررسی‌های خود دریافتند که ۶۳ درصد از مصرف کنندگان سیگارهای الکترونیکی و ۵۰ درصد از مصرف کنندگان قلیان از بینی خود بازدم می‌کنند، در حالی که این میزان در افراد سیگاری ۲۲ درصد است.
تحقیقات قبلی نشان داده است که هم سیگارهای الکترونیکی و هم قلیان سیستم تنفسی کاربران را در معرض میزان بالاتری از نیکوتین، مونوکسید کربن و سایر مواد شیمیایی سمی نسبت به سیگارهای سنتی قرار می‌دهند.
با این حال، اثرات بلندمدت سیگارهای الکترونیکی و قلیان برای سلامتی هنوز به خوبی شناخته نشده است.
همچنین محققان مشاهده کردند میزان ترکیبات التهابی آزاد شده توسط سلول‌های دفاعی در بینی برای مصرف کنندگان سیگارهای الکترونیکی و قلیان در مقایسه با سیگاری‌های سنتی تا ۱۰ برابر بیشتر بود.
محققان می‌گویند برای تأیید اینکه آیا این آسیب بینی در مصرف کنندگان سیگارهای الکترونیکی و قلیان واقعاً به دلیل نحوه دفع دود است و نه از مسائل غیر مرتبط، به تحقیقات بیشتری نیاز است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط salamatikhabari