+1 (949) 536-5799
The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America
تاریخ ارسال : ۱۴ اسفند ۱۴۰۰
افسردگی یک بیماری شایع روانی در سراسر دنیاست که روز‌به‌روز به موارد آن افزوده می‌شود. اغلب انسان‌ها در طول زندگی خود دوره‌هایی از افسردگی را تجربه می‌کنند. در این مطلب از مجله روانشناسی سایت سیب می‌بینیم که چه زمانی یک فرد افسرده در نظر گرفته می‌شود و باید برای درمان آن اقدام کند.
فهرست مطالب
بسیاری از مردم تعریف واقعی افسردگی را نمی‌دانند و به عنوان یک واژۀ رایج افسردگی را معادل غمگین بودن می‌دانند. مثلاً در عصر روز سیزده‌بدر و پایان تعطیلات می‌گویند افسرده هستم. به همین دلیل واژۀ افسردگی، چه در زبان فارسی و چه در زبان انگلیسی برای توصیف غمگین‌بودن و شادنبودن بسیار به کار برده می‌شود. درحالی‌که تعریف افسردگی از دیدگاه روانشناسان بسیار متفاوت است.
ازآنجایی‌که بیماری افسردگی بسیار شایع است و در آمریکا حدود ۲۵ میلیون نفر مبتلابه افسردگی هستند و در موارد حاد، افسردگی می‌تواند حتی باعث خودکشی افراد شود. شناخت معیارهای روانشناسی افسردگی به‌عنوان یک بیماری می‌تواند کمک شایانی به تشخیص این بیماری و جلوگیری از عوارض بعدی ازجمله خودکشی کند.
انواع افسردگی در زنان
در روانشناسی افسردگی بیماری است که هم جسم و هم روان فرد را درگیر می‌کند. علائم جسمی بر اشتها، خواب، وزن، میزان انرژی و میل جنسی فرد تأثیر می‌گذارد.
علائم روانی بسیار متنوع است و طیف گسترده‌ای از مشکلات فکری و روانی را دربر می‌گیرد. برای تشخیص افسردگی بالینی می‌توان از معیارهای 9گانۀ که انجمن روان‌پزشکی آمریکا تعریف‌ کرده است استفاده کرد. اگر فردی 5 معیار از 9 معیار تشخیصی را تقریباً هر روز و برای حداقل یک ماه داشته باشد و تجربه کند، به اختلال افسردگی اساسی (Major Depression Disorder) یا به زبان ساده به بیماری افسردگی واقعی مبتلاست. این معیارها که در واقع نشانه ‌های افسردگی نیز هستند به شرح زیر است :
البته کسانی که ۴ معیار از ۹ مورد معیارهای فوق را هم داشته باشند باید به فکر مشاوره و درمان باشند.
انواع حالت افسردگی باتوجه‌به علائم و خصوصیات آن به شرح زیر است:
علایم افسردگی
افسردگی اساسی یک بیماری واقعاً ناتوان‌کننده است. فرد مبتلا ازنظر ذهنی فلج می‌شود. تصور واقعی از خود را از دست می‌دهد. هم از نظر جسمی و هم از لحاظ روانی از انجام فعالیت‌های روزمره و شغلی باز می‌ماند.
فرد افسرده همچنین اعتماد‌به‌نفس خود را از دست می‌دهد و اراده‌اش در انجام اهداف کوتاه‌مدت و درازمدت به شدت تحلیل می‌رود. به همین دلیل فرد قدرت تصمیم‌گیری را هم از دست می‌دهد. به دلیل نداشتن علاقه به تفریحات از خانه بیرون نمی‌رود و این موضوع منجر به افزایش علائم بالینی و انزوای بیشتر فرد می‌‌شود.
کم‌کم در اثر احساس غم شدید، پوچی، بی‌ارزشی و گناهکاربودن افکار خودکشی به ذهن فرد می‌آید. آمار در این زمینه تکان‌دهنده است.
بیش از پنجاه درصد افرادی که در آمریکا به‌علت خودکشی جان خود را از دست می‌دهند دچار افسردگی اساسی هستند. پس افسردگی اساسی می‌تواند منجر به از دست دادن شغل، روابط زناشویی و روابط اجتماعی شود و فرد را به یک معلول ذهنی تبدیل کند و دست آخر هم به خودکشی منجر شود.
شناسایی فرد مبتلابه افسردگی توسط اطرافیان و شروع سریع درمان‌های دارویی و درمان‌های حمایتی بسیار مهم است. معمولاً فرد مبتلا خودش نمی‌تواند بیماری را تشخیص دهد و این اطرافیان هستند که این مشکل را تشخیص می‌دهند؛ چون فرد مبتلا قدرت قضاوت منطقی و صحیحی ندارد.
پس این وظیفۀ اطرافیان است که ابتدا به این بیماری فکر کنند. درمان‌های دارویی بسیار مهم هستند و در اکثر موارد باید درمان‌های دارویی از همان ابتدا آغاز شوند ولی نقش رفتاردرمانی و خانواده‌درمانی، که مجموعاً درمان‌های حمایتی هستند، بسیار حائز اهمیت است. در مقالۀ بعدی روانشناسی، درمورد عوامل مؤثر بر شروع یا پیشرفت بیماری افسردگی صحبت خواهیم کرد.
چنانچه سؤالی دربارۀ این موضوع دارید اینجا بپرسید تا پزشکان مجلۀ سیب به شما پاسخ دهند.
 
پرسش‌وپاسخ
 
منابع
https://www.psychiatry.org
https://www.webmd.com
مطالب مرتبط
ارسال نظر
2020 Persian Medical Magazine. All rights reserved.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به سیب، مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا می باشد

source

توسط salamatikhabari