معاون دبیرخانه شورای تخصصی وزارت بهداشت بااشاره به مشکلات اجرای طرح امضای الکترونیک پزشکان از به تعویق افتادن اجرای این طرح تا اول اردیبهشت خبر داد.
به گزارش ایسنا، محمد حق ازلی در این باره افزود: برای اجرایی‌شدن امضای الکترونیک و احراز هویت پزشکان باید یک کار ساماندهی شده‌ای انجام شود تا به صحت امضاها خدشه‌ای وارد نشود و از سوء استفاده‌های احتمالی جلوگیری شود.

وی با تاکید بر اینکه در اجرایی‌شدن پرونده‌های الکترونیک بیماران باتوجه‌به اینکه مسائل بیمار در واقع اسرار محرمانه بوده و باید حفظ شود گفت: در اجرای نسخ الکترونیک در شرایط فعلی خدشه‌ای به امنیت اسناد وارد شده است که نظام‌پزشکی باید مجدداً با فراهم‌کردن زیرساخت‌ها این کار را به‌صورت یکپارچه انجام دهد.

حق ازلی تصریح کرد: پرونده‌های الکترونیک در کشور هنوز کامل اجرایی نشده و از ابتدای دی‌ماه اجرای نسخ الکترونیکی بر اساس بر اساس آمادگی‌های زیرساختی که خود پزشکان تأمین کرده بودند اجرایی شد ولی به دلیل اشکالاتی که در زیرساخت وجود داشت اجرای این طرح تا اول اردیبهشت‌ماه به‌تعویق‌افتاده است.

معاون دبیرخانه شورای تخصصی وزارت بهداشت و درمان ادامه داد: نسخه الکترونیک و امضای الکترونیک پزشکان در یک زیرساختی باید اجرایی شود که پرونده الکترونیک که در برگیرنده تمام مختصات سلامتی افراد است به آن سیستم متصل بوده و این امکان وجود داشته باشد که پزشکان با استفاده از پرونده الکترونیک احاطه کامل به تمام مسائل سلامتی فرد داشته و در حیطه‌ای که می‌خواهند ایفای نقش داشته باشند با استفاده از اطلاعات در پرونده الکترونیک، اقدامات تشخیصی، درمان‌ها و اقدامات آزمایشگاهی را در آن ثبت کند و همچنین امکان ارتباط با بیمه‌ها برقرار باشد.

حق ازلی در ادامه با بین اینکه در حال حاضر در خارج از شهرهای بزرگ مثل تهران این سامانه‌ها تا حدود ۹۰ درصد پوشش ایجاد کرده‌اند گفت: این به معنای آن نیست که همه اقدامات به شکل کامل در حال انجام است چرا که در برخی از موارد چون فرایند ثبت درست انجام نشده یا ارتباط نسخه‌ها در برخی از شبکه‌ها برقرار نشده است، بیماران نتوانسته‌اند از خدمات بیمه استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه ادامه این روند ممکن است ارتباط بین بیماران با پزشک و یا ارتباط بین بیماران با بیمه‌ها را دچار آسیب کند افزود: باید این ساختارها بازبینی شوند و به جز امنیت، دردسترس‌بودن و همچنین بازخورد آن در مرحله نهایی موردتوجه قرار گیرد.

معاون دبیرخانه شورای تخصصی وزارت بهداشت گفت: در اجرایی‌شدن طرح امضای الکترونیک اگر همکاری وزارت بهداشت با سازمان نظام‌پزشکی باشد نتیجه مطلوب‌تر است چرا که همه پیش‌بینی‌های لازم احتمالاً از طریق سازمان نظام‌پزشکی انجام نخواهد شد و لازم است ساختارهای وزارت بهداشت و همچنین ساختارهای خارج از آن مانند وزارت ارتباطات، وزارت اطلاعات و امنیتی کشور هم دخیل باشند.

وی درخاتمه سخنان خود در یک برنامه رادیویی  با اشاره به اینکه شاکله‌ای مرتبط با ارائه خدمات پیشگیری، خدمات درمانی، تشخیصی، روانپزشکی و سلامتی مربوط به وزارت بهداشت است گفت: مسئولیت‌های متعددی بر عهده وزارت بهداشت است و اگر یک بازوی اجرایی مناسبی مثل سازمان نظام‌پزشکی این وظیفه را با کمک وزارت بهداشت با برنامه منسجم پیش ببرد نتیجه بهتری خواهد داشت.
انتهای پیام

source

توسط salamatikhabari