بوی خوش و ملایم، همان چیزی است که همه انسان‌ها از آن لذت می‌برند. هرچند در برخی مواقع خاص، همین بوی خوش، باعث ایجاد مشکلات مختلفی خواهد شد. ممکن است شما خود با این مشکل مواجه شده و یا افرادی را دیده باشید که در صورت استشمام عطر، سردرد می‌گیرند. این مورد، یکی از رایج‌ترین واکنش‌های بدن در زمان حساسیت به عطر است. حساسیت عطری یا آلرژی به عطر یکی از معمول‌ترین مشکلاتی است که بخش زیادی از افراد جامعه با آن درگیر هستند. به همین خاطر، بهتر است اطلاعات خود را در این حوزه کمی افزایش دهید. در این نوشتار قصد داریم حساسیت به عطر و همه نکات و جزئیات مرتبط با آن را به‌دقت بررسی کنیم. همراه ما باشید.
فهرست مطالب
خرید و استفاده از یک عطر خوش‌بو و ملایم، برای اغلب افراد یک کار بسیار هیجان‌انگیز و لذت‌بخش است. با درک دقیق رایحه‌ها و انتخاب بوهای موردعلاقه، می‌توانید یک عطر فوق‌العاده و مناسب برای خود بخرید. در مطلب بررسی رایحه‌ها و نت‌های عطر، این موضوع را به‌صورت کامل بررسی کردیم و می‌توانید با مطالعه آن، از مهم‌ترین نکات خرید عطر مطلع شوید.
هرچند برای برخی از افراد، خریدن عطر مناسب تنها به بوی خوش آن عطر محدود نشده و باید موضوع مهم دیگری را نیز در نظر بگیرند. احتمالا شما نیز دارای یک یا چند حساسیت مختلف باشید. خارش پوستی، التهاب، عطسه‌کردن و یا انواع واکنش‌های دیگر، همه نشانه‌هایی از حساسیت هستند. حساسیت عطری نیز یکی از انواع حساسیت‌های رایج است. در این نوع حساسیت، افراد در زمان استفاده و یا حتی استشمام همه یا مدل‌های خاصی از عطر، با انواع واکنش‌های دفاعی بدن خود مواجه می‌شوند.
برخی افراد تنها در زمان استفاده مستقیم و برخورد عطر با پوست خود، حساسیت عطری را تجربه می‌کنند. برخی از افراد تنها با اسپری‌شدن آن بر لباس‌ها و حتی بدون برخود با پوست‌شان و در حالت‌های شدیدتر، حتی با استشمام عطر، افراد حساسیت عطری را تجربه خواهند کرد. خرید عطرهای مناسب فصل‌ها و یا عطرهای ملایم‌تر، روشی برای کاهش این نوع حساسیت است.
ایجاد سردرد در اثر استشمام عطر، یکی از معمول‌ترین واکنش‌های افراد دارای حساسیت است. میزان این حساسیت، در افراد دارای بیماری‌های مختلف هم‌چون آسم، بسیار بیشتر خواهد بود. حساسیت به عطر را می‌توان هر گونه واکنش نامناسب بدن، در زمان استشمام رایحه عطر و یا برخورد با مواد آن نامید. احتمالا برای شما نیز این سوال مهم ایجاد شده باشد که چرا حساسیت به عطر ایجاد می‌شود؟
بدن انسان در طول قرن‌ها، روش‌های مختلفی برای حفاظت از خود پیدا کرده است. مواد و ترکیبات مختلفی، باعث ایجاد آسیب‌های کوتاه‌مدت و طولانی‌مدت خواهند شد. بدن برای جلوگیری از وقوع آسیب شدید، واکنش‌های دفاعی مختلفی دارد. سرفه‌کردن و عطسه‌کردن، یکی از این روش‌ها است. بدن تلاش می‌کند با ایجاد سرفه و یا عطسه، مولکول‌های خارجی آسیب‌زا را از سیستم خود دور کند. این موضوع، یکی از مهم‌ترین دلایل برای ایجاد حساسیت نسبت به عطر و سایر مواد است. حساسیت به خاک یا سایر مواد مشابه نیز به همین شکل رخ خواهد داد.
دیگر روش محافظت بدن از خود، حمله به ملکول‌های مواد و ترکیبات حساسیت‌زا است. در این حالت، بدن، مولکول‌های عطر یا هر ماده خارجی دیگر را به‌عنوان باکتری و ویروس شناسایی می‌کند. پس از آن، با ترشح پادتن‌ها مختلف سعی می‌کند آن مواد خارجی و مزاحم را از بین ببرد. یکی از مهم‌ترین پادتن‌های بدن، IgE است که در زمان مواجه‌شدن بدن با انواع مواد آلرژی‌زا، ترشح می‌شود.
برخی بیماری‌های زمینه‌ای هم‌چون میگرن یا آسم، تاثیر بسیار بیشتری بر حساسیت عطری خواهند داشت. افراد مبتلا به این بیماری‌ها، واکنش‌های شدیدتری نسبت به انواع عطر و ادکلن داشته و حتی رایحه محصولات بهداشتی و آرایشی نیز می‌تواند این حساسیت را تحریک و یا تشدید کند.
حساسیت عطری حالت‌های مختلف و انواع متفاوتی دارد. در برخی موارد، میزان حساسیت بسیار بیشتر و در برخی مواقع، کمتر است. به‌صورت کلی این نوع حساسیت در دو دسته‌بندی کلی قرار می‌گیرد که در ادامه، هر کدام از آن‌ها را به‌اختصار شرح خواهیم داد.
آلرژی داشتن به این معنا است که بدن فرد، نسبت به برخی از مواد واکنش شدید دفاعی نشان می‌دهد. در این حالت، سیستم ایمنی بدن، مواد موجود در ادکلن و عطر را به‌عنوان ویروس و یا باکتری تشخیص داده، به همین خاطر حمله شدید دفاعی را آغاز می‌کند. با ترشح مواد دفاعی، فرد علائم مختلفی را تحت عنوان واکنش آلرژیک به عطر، خواهد دید.
خارش‌های شدید پوستی، تورم، التهاب و یا قرمزی پوست، همه انواع نشانه‌های آلرژی به عطر هستند. این علائم ممکن است چند ساعت یا چند روز باقی بمانند. در برخی موارد حادتر، علائم آلرژی به عطر تا چند هفته نیز باقی خواهند ماند.
حساسیت به عطر نسبت به موارد آلرژیک، شایع‌تر بوده و ممکن است شما نیز با درصدهای مختلفی از آن روبه‌رو شده باشید. حساسیت معمولا واکنش دفاعی سیستم ایمنی بدن را در پی ندارد، به همین خاطر بسیار راحت‌تر خواهد بود و آزاردهنده نیست.
در این نوع حساسیت، ممکن است با سردردهای ملایم تا شدید روبه‌رو شوید که در طی چند ساعت به‌اتمام می‌رسند. در برخی مواقع، حساسیت‌های بسیار ملایم و ساده پوستی نیز رخ خواهند داد. عطسه‌کردن نیز یکی از واکنش‌های  احتمالی بدن نسبت به مواد عطری است. بدن با کمک عطسه تلاش می‌کند که مولکول‌های مواد حساسیت‌زا را از خود دور کند.
علائم چنین حساسیتی، با توجه به نوع واکنش بدن شما تفاوت دارد. در واقع، در صورتی که بدن شما به این مواد آلرژی داشته باشد، علائم شدیدتری خواهید دید. در ادامه، برخی از علائم رایج آلرژی و حساسیت به عطر را با هم مرور خواهیم کرد.
مهم‌ترین و رایج‌ترین علامت آلرژی عطری، خارش و قرمزی پوست بلافاصله پس از تماس با مواد عطری است. این خارش و قرمزی ممکن است زمان زیادی باقی بماند و یا به‌سرعت رفع شود. دیگر علائم آلرژی به عطر، شامل موارد زیر است:
همه این موارد ممکن است در اثر آلرژی به عطر یا محصولات دارای مواد عطری رخ دهد.
در برخی مواقع، بدن واکنش‌های ملایم‌تری به چنین موادی نشان می‌دهد. در این صورت، احتمالا یک یا چند علامت زیر را خواهید دید:
همه این علائم ممکن است در پی حساسیت عطری ایجاد شود. با وجود این، در برخی حالت‌های بسیار نادر، احتمال وقوع حمله‌های شدید نیز وجود دارد. برخی از علائم حساسیت شدید به عطر و مواد مشابه، شامل موارد زیر است:
در صورت وقوع این علائم شدید، حتما و به‌سرعت با اورژانس و فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.
یکی از مهم‌ترین و جدی‌ترین روش مقابله و جلوگیری از وقوع حساسیت، عدم استفاده و روبه‌رو شدن با مواد حساسیت‌زا است. در برخی مواقع و در صورتی که حساسیت شدیدی نسبت به انواع مواد عطری دارید، بهتر است به هیچ‌عنوان از ادکلن و سایر محصولات حاوی آن استفاده نکنید.
پس از شناسایی مواد حساسیت‌زا برای خود، از سایر جایگزین‌های طبیعی آن‌ها استفاده کنید. البته در برخی موارد، مواد طبیعی حساسیت بیشتری را برای افراد ایجاد خواهند کرد. به همین خاطر، تمام این موارد را در نظر گرفته و با توجه به نوع حساسیت‌های بدن خود، از جایگزین‌های مناسب بهره ببرید.
البته همیشه مصرف شخصی خود افراد، دلیل وقوع حساسیت نیست و حتی حضور در کنار سایرین، می‌تواند باعث تحریک آن شود. در این صورت، اقدامات زیر می‌تواند برای شما مناسب باشد:
همه این موارد، احتمال وقوع حملات حساسیت و آلرژی را به‌شکل چشم‌گیری کاهش خواهند داد. هر چند جلوگیری صد درصد کاملا غیر ممکن است. به همین خاطر، بهتر است روش‌های درمان حساسیت را نیز مد نظر قرار دهید.
درمان حساسیت به عطر بر طبق نوع حساسیت و علائم شما انجام خواهد شد. روش‌های مختلفی برای درمان وجود دارد که در ادامه، برخی از مهم‌ترین آن‌ها را با هم مرور خواهیم کرد:
یکی از مهم‌ترین روش‌های جلوگیری از حساسیت، بررسی مواد حساسیت‌زا و عدم استفاده از آن‌ها است. اگر دارای آسم هستید و یا در مواجهه با هر نوع عطری، سردرد و یا سایر نشانه‌های حساسیت در شما ایجاد می‌شود، بهتر است تست آلرژی و حساسیت را انجام دهید.
تست حساسیت، در مطب پزشکان متخصص انجام می‌شود. در این فرآیند، پزشک قطرات مختلفی را روی بدن شما قرار داده و میزان حساسیت بدن شما به هر دسته از مواد سنجیده می‌شود. التهاب پوست به هر قطره، نشان‌دهنده حساسیت بدن به دسته‌ای از مواد است. بدین شکل، پیش از وقوع حساسیت و مواجه‌شدن با مشکلات آن، می‌توانید از آن مواد دوری کنید.
یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به خاطر بسپارید، زمان مراجعه به پزشک است. هر چند اغلب حساسیت‌ها ساده بوده و به‌راحتی در خانه درمان می‌شوند، اما در برخی موارد، بهتر است در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید. در صورت مشاهده هر کدام از علائم زیر، مراجعه به پزشک ضرورت دارد:
در صورت مشاهده هر کدام از این حالت‌ها در پی حساسیت به عطر یا سایر مواد، حتما به‌سرعت به پزشک مراجعه کنید.
عطسه‌کردن پس از عطر زدن، سرفه‌های متوالی و یا سردرد، همه نشانه‌هایی از حساسیت به عطر است. اگر شما هم یک یا چند مورد از این نشانه‌ها را تجربه کرده باشید، احتمالا شما نیز حساسیت عطری دارید. این نوع حساسیت در اغلب موارد بسیار ساده بوده و به‌راحتی رفع می‌شود. در موارد حادتر و در صورت دیدن نشانه‌های بیشتر، به پزشک مراجعه کرده و یا با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید. آیا بدن شما تا به حال نشانه‌هایی از چنین حساسیتی را بروز داده است؟ در صورت مثبت‌بودن پاسخ‌تان، از سایر نشانه‌های این نوع حساسیت و روش مقابله با آن به ما بگویید.
هر نوع واکنش بدن، از عطسه و سرفه گرفته تا تورم مجاری تنفسی، حساسیت عطری نامیده می‌شود. این واکنش‌ها ممکن است به دلیل شناسایی ترکیبات عطر به‌عنوان ویروس و باکتری رخ دهد. در این صورت، پادتن‌های مختلفی در بدن ترشح شده و سیستم ایمنی سعی می‌کند از بدن در مقابل این ترکیبات محافظت کند.
حساسیت عطری به دو دسته کلی آلرژی و حساسیت عادی تقسیم می‌شود. آلرژی واکنش‌های شدیدتری در پی خواهد داشت. تورم مجاری تنفسی، عفونت، تاول‌زدن و یا حتی ترشح عفونت از جوش‌ها و تاول‌ها، برخی از مهم‌ترین نشانه‌های آلرژی به عطر است. حساسیت واکنش‌های ملایم‌تری داشته و در مدت زمان کوتاه‌تری از بین می‌رود.
سردرد، سرفه‌کردن، عطسه‌های مداوم و یا خارش پوستی، برخی از مهم‌ترین علائم حساسیت عطری هستند. حساسیت عطری معمولا اثر کمتری داشته و به‌سرعت رفع می‌شود.
علاوه بر عطرها و ادکلن‌ها، انواع اسانس‌ها و عطرها در سایر محصولات بهداشتی و آرایشی نیز استفاده می‌شود. انواع شوینده‌ها، صابون‌ها، مرطوب‌کننده‌ها، دئودرانت‌ها، افتر شیو و هر محصول دیگری که بوی ملایم و خوبی دارد، می‌تواند باعث تحریک حساسیت عطری شود.
بهترین روش برای مقابله با این نوع حساسیت، عدم استفاده از محصولات دارای عطر و انواع ادکلن است. هرچند حتی در این صورت نیز احتمال استنشاق عطر و وقوع حساسیت وجود دارد. مصرف قرص‌های ضد حساسیت، استفاده از کرم‌ها و لوسیون‌ها تسکین‌دهنده، کمپرس و دوش آب سرد، همه بخشی از روش‌هایی است که برای درمان حساسیت عطری می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© کپی رایت 1395–1399

source

توسط salamatikhabari