ایسنا/خراسان رضوی نتایج مطالعه جدید موسسه بارسلونا نشان داده که محیط‌ زیست و آلودگی هوا در ابتلای کودکان به بیش‌فعالی تاثیر دارد.
به نقل از ارث، محققان دریافتند کودکانی که در مناطق با ذرات آلوده قطر کوچک‌تر از ۲.۵ میکرون و دسترسی اندک به فضای سبز زندگی می‌کنند، ۶۲ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیش‌فعالی هستند و کودکانی که در مناطق با آلودگی کمتر و فضای سبز بیشتر زندگی می‌کنند، ۵۰ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به بیش‌فعالی قرار دارند.
نتایج بررسی‌ها نشان داد کودکانی که در محله‌های سرسبز با آلودگی هوای اندک زندگی می‌کنند، به‌ طور قابل‌ توجهی با خطر کمتر ابتلا به اختلال بیش‌فعالی و نقص توجه مواجه هستند.
ماتیلدا ون دن بوش، رهبر گروه تحقیق، گفت: این یک نابرابری زیست‌ محیطی است که آن دسته از کودکانی که در مناطقی با آلودگی بیشتر و فضای سبز کمتر زندگی می‌کنند با خطر نامتناسب بیشتری مواجه هستند.
وی افزود: این مورد با محیط زندگی فرد در اوایل زندگی مرتبط است زیرا دوره‌ای حیاتی برای رشد مغزی کودکان شناخته می‌شود و می‌تواند با برنامه‌ریزی شهری سالم تغییر کند.
بیش‌فعالی از شایع‌ترین اختلالات عصبی است که تا ۱۰ درصد از کودکان و نوجوانان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
نتایج این بررسی نشان داد افزایش ۱۲ درصدی پوشش گیاهی با کاهش ۱۰ درصدی خطر ابتلا به بیش‌فعالی مرتبط است.
درباره آلودگی هوا نیز افزایش ۲.۱ میکروگرمی در ذرات با قطر ۲.۵ میکرون به معنای افزایش ۱۱ درصدی خطر ابتلا به بیش‌فعالی است.
این تحقیق در نشریه Environment International منتشر شده است.
انتهای پیام

source

توسط salamatikhabari