+1 (949) 536-5799
The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America
تاریخ ارسال : ۰۳ اسفند ۱۴۰۰
استرس‌ها و اضطراب‌های روزمره گاهی می‌توانند بسیار شدید و ادامه‌دار شوند تا جایی که سلامت روان و بدن را به خطر بیندازند. درک صحیح منشا استرس و اضطراب روزمره نقش مهمی در مدیریت آن دارد. در این مطلب از مجلۀ پزشکی فارسی سیب (Iranian medical magazine) سعی کرده‌ایم مطالب مفیدی را پیرامون استرس‌های روزمره برای شما تهیه کنیم.
فهرست مطالب
طبیعتاً در بدن انسان هنگام مواجهه با خطر، سیستم عصبی و هورمونی، با کمک هم، بدن و روان را برای مقابله با خطر آماده می‌کنند. در واقع عملکرد سیستم ستیز و گریز بدن عمدتاً با کمک هورمون‌های اپی نفرین، نوراپی نفرین و کورتیزول و همچنین یک سری پاسخ عصبی تنظیم می‌شود. در این حالت در بدن اتفاقاتی می‌افتد تا بدن آماده مقابله باشد:
به‌این‌ترتیب بدن برای مقابله با خطر آماده می‌شود. مجموعۀ این فرایندها را استرس می‌نامند. حال گاهی پیش می‌آید که بدون وجود خطر بالقوه فرد احساس خطر می‌کند و این سیستم ستیز و گریز به درجاتی فعال می‌شود. یک موقعیت استرس‌زا لزوماً یک موقعیت خطرناک نیست، برای مثال، یک مصاحبه شغلی، اولین قرار ملاقات و… می‌توانند موجب فعال‌شدن این سیستم در بدن شوند تا بدن بتواند با آمادگی هرچه بیشتر برای پاسخ‌گویی حاضر باشد.
مشکل از آنجایی آغاز می‌شود که این فرایندها حتی در حالت نرمال هم وجود داشته باشند یا اینکه موقعیت‌های عادی نیز موجب پاسخ‌دهی این سیستم استرس شوند.
اگر بخواهیم خلاصه بگوییم که منشا استرس چیست باید بگوییم که هر موقعیتی که باعث احساس خطر، تنش، نیاز به آمادگی و ترس در فرد شود می‌تواند باعث بروز استرس شود بنابراین محرک‌های استرس در افراد مختلف متفاوت هستند.
منشا استرس چیست
بر اساس نظرسنجی‌های انجام‌شده، استرس کاری شایع‌ترین منشا استرس‌ های روزمره است. دلایل اصلی بروز استرس مرتبط با شغل عبارت‌اند از:
باتوجه‌به اینکه هر فرد بخش عمده‌ای از طول روز را مشغول کارکردن است وجود استرس کاری می‌تواند پیامدهای منفی روحی و جسمی زیادی را برای او به دنبال داشته باشد.
شرایط مختلفی که در مراحل مختلف زندگی ایجاد می‌شود می‌تواند منشا استرس و اضطراب باشد. نمونه‌ای از این شرایط عبارت‌اند از:
این گونه شرایط برای اغلب افراد استرس‌زا هستند و مدیریت این موقعیت‌ها و پاسخ صحیح به آن‌ها اهمیت زیادی در سالم ماندن روان دارد.
برخلاف مواردی که پیش‌تر ذکر شد، گاهی بدون وجود واقعه‌ای استرس‌زا ممکن است اضطراب و استرس در فرد ایجاد شود. در این موارد منشا استرس‌ های روزمره ریشه در روان فرد دارد نه شرایط موجود در زندگی او. عوامل مختلف روانی ممکن است موجب بروز استرس شوند اما مهم‌ترین موارد آن‌ها عبارت‌اند از:
عوارض افزایش استرس
هنگامی که مرتباً درمورد تهدید حملات تروریستی، گرمایش جهانی و مواد شیمیایی سمی در اخبار می‌شنوید؛ این موارد می‌توانند باعث ایجاد استرس در شما شوند به‌خصوص به این دلیل که احساس می‌کنید کنترلی بر این رویدادها ندارید.
اگرچه این موارد معمولاً رویدادهای بسیار نادری هستند، پوشش صریح و مرتب آن‌ها در رسانه‌ها ممکن است باعث شود که احتمال وقوع آن‌ها بیشتر از آنچه واقعاً هست به نظر برسد. ترس‌ها همچنین می‌توانند به دلایل دیگری ایجاد شوند مانند نگرانی از اینکه پروژه‌ای را در محل کارتان تمام نکرده‌اید یا پول کافی برای پرداخت صورت‌حساب‌های خود در این ماه ندارید.
نحوۀ نگرش شما به جهان یا یک موقعیت خاص می‌تواند تعیین کند که آیا آن مورد باعث استرس می‌شود یا خیر. برای مثال، اگر تلویزیون شما دزدیده شود و شما این نگرش را داشته باشید که «اشکالی ندارد، شرکت بیمۀ من هزینۀ تلویزیون جدید را پرداخت می‌کند.» استرس بسیار کمتری نسبت به این فکر خواهید داشت که «تلویزیون من رفته و هرگز آن را پس نخواهم گرفت.»
هیچ‌کس کامل نیست. اگر انتظار دارید همیشه همه چیز را درست انجام دهید، زمانی که همه چیز آن‌طور انتظار می‌رود پیش نمی‌رود دچار استرس خواهید شد.
هر تغییر عمده‌ای در زندگی می‌تواند استرس‌زا باشد حتی یک رویداد شاد مانند عروسی یا ترفیع شغلی. رویدادهای ناخوشایندتری مانند طلاق، شکست مالی بزرگ یا مرگ در خانواده می‌توانند منابع مهم استرس باشند.
سطح استرس شما بر اساس شخصیت شما و نحوۀ واکنش شما به موقعیت‌ها متفاوت خواهد بود. بعضی‌ها اجازه می‌دهند همه چیز راحت سیر خود را طی کند. برای آن‌ها استرس‌های کاری و استرس‌های زندگی فقط دست‌اندازهای جزئی در جاده هستند.
همان ‌گونه که در ابتدای مطلب گفتیم، هنگام بروز استرس سیستم هورمونی و عصبی بدن فعال می‌شوند و موجب بروز تغییراتی در بدن می‌شوند تا ما آمادۀ مقابله شویم. هنگام بروز یک واقعه استرس‌زا فعالیت سیستم ستیز و گریز ما بسیار سودمند است؛ چراکه ما را آمادۀ پاسخگویی و مقابله می‌کند در این حالت استرس حاد است و پس از رفع آن واقعه و موقعیت استرس فروکش می‌کند و بدن به شرایط نرمال خود بازمی‌گردد.
گاهی به دلایلی فرد به مدت طولانی و مزمنی استرس دارد و سیستم ستیز و گریز دائماً فعال و در حال ترشح هورمون‌های استرس است. در این حالت عوارض افزایش استرس می‌توانند بسیار زیاد باشند و بدن دچار فرسودگی و خستگی می‌شود. عوارض استرس و اضطراب شدید طولانی‌‌مدت عبارت‌اند از:
در وهلۀ اول درصورت امکان باید منشأ استرس را از زندگی حذف کرد. اگر در موقعیتی قرار دارید که موجب ناخوشایندی و احساس استرس در شما می‌شود، باید سعی کنید که این موقعیت را مدیریت و تغییر دهید.
هنگام بروز یک واقعۀ استرس‌زا، مانند مرگ عزیزان، باید از تحمیل فشار زیاد بر خود خودداری کنید و درصورت امکان از یک مشاور یا سایر اعضای خانواده خود کمک بگیرید.
با تغییر نگرش خود درمورد وقایع و مشکلات سعی کنید بتوانید ساده‌تر با آن‌ها کنار بیایید. البته این مورد به معنای بی‌خیال بودن نیست بلکه به معنای مدیریت صحیح وقایع است.
اگر دائماً استرس دارید و در طول روز وقایع گوناگونی موجب برافروختگی و نگرانی شما می‌شوند، مشورت با یک متخصص روان‌شناس و درصورت نیاز روان‌پزشک را حتماً مد نظر داشته باشید تا با مدیریت و مهار استرس از ایجاد عوارض آن جلوگیری کنید.
چنانچه سؤالی دربارۀ این موضوع دارید اینجا بپرسید تا پزشکان مجلۀ سیب به شما پاسخ دهند.
 
پرسش‌وپاسخ
 
منابع
https://www.webmd.com
مطالب مرتبط
ارسال نظر
2020 Persian Medical Magazine. All rights reserved.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به سیب، مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا می باشد

source

توسط salamatikhabari