نقش مردان از اهمیت ویژه‌ای در توسعه و پیشرفت هر جامعه‌ای برخوردار است و بی‌اعتنایی به سلامت مردان، قطعا می‌تواند تبعات سنگینی برای آن جامعه به همراه داشته باشد.
به گزارش خبرنگار مهر، سلامت مردان موضوعی است که استحکام و ارتقای سلامت نیروی کار جامعه و توسعه کشور را در پی خواهد داشت. از همین رو، توجه به «سلامت» مردان، می‌تواند ضامن توسعه و پیشرفت کشور در بخش‌های مختلف باشد.
تقریباً کمی بیشتر از ۵۰ درصد جمعیت کشور را جنس مذکر تشکیل می‌دهد که همین آمار گواه این واقعیت است که ما نمی‌توانیم نسبت به سلامت مردان جامعه بی اعتنا باشیم، حتی اگر خود مردان هم بی اعتنا بودند، ما باید راهکارهایی برای کنترل و بررسی سلامت مردان داشته باشیم.
مردان نسبت به زنان در معرض خطرات محیطی و شغلی بیشتری قرار دارند و عوامل خطر مانند مصرف سیگار، الکل، اعتیاد و حوادث و استرس‌های شغلی در آنان بیشتر است و از سوی دیگر مردان برای دریافت خدمات، کمتر به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه می‌کنند.
این در حالی است که برنامه سلامت مردان از سال ۱۳۸۴ به طور جدی در کشور دنبال می‌شود و نامگذاری هفته اول اسفند سال، با هدف حساس‌سازی مردان ایرانی برای توجه بیشتر به سلامت و جنبه‌های مختلف پیشگیری از مخاطرات سلامت صورت گرفته است.
میرمحمد میری متخصص بیماری‌های داخلی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فاکتور سن را در غربالگری‌ها مورد توجه قرار داد و گفت: برخی بیماری‌های فامیلی و ژنتیکی باید در هر سنی به صورت دوره‌ای مورد بررسی قرار گیرد، ولی در سایر موارد چکاپ ها معمولاً از ۴۰ سالگی به بعد آغاز می‌شود.
وی افزود: به طور مثال شناسایی بدخیمی‌های پروستات و یا پاتولوژی غدد پروستات که در مردان شایع است باید از ۴۰ سالگی به بعد انجام شود.
این متخصص بیماری‌های داخلی تاکید کرد: با توجه به سن، جنس و علامت‌ها باید آزمایش‌های دوره‌ای مورد بررسی قرار گیرد.
از هر چهار مردی که مشکل سلامتی پیدا می‌کنند سه نفر به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه نمی‌کنند.
بیماری قلبی، سرطان، اضافه وزن، مصرف مواد دخانی و مواد مخدر و الکل مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در سلامتی و بیماری مردان هستند.
چهار علت اول مرگ در مردان بیماری قلبی با ۴۰.۵ درصد، سرطان با ۱۵.۲ درصد، حوادث غیرعمدی با ۱۴.۲ درصد و بیماری تنفسی با ۷.۲ درصد است.
گزارشات نشان می‌دهد امید به زندگی در هنگام تولد برای زنان بیشتر از مردان بوده و شکاف امید به زندگی بین مردان و زنان افزایش یافته است.
خطرات فیزیکی، شیمیایی و شغلی سلامت مردان را بیشتر تهدید می‌کند و مردان هنگام بیماری کمتر به پزشک مراجعه کرده و زنان بیشتر از خدمات بهداشتی استفاده می‌کنند.
آنچه مسلم است، مردان در مقایسه با زنان، کمتر به سلامت خود بها می‌دهند که مهم‌ترین دلیل آن نیز، مسئولیت در قبال خانواده است که باعث شده کمتر به سلامت خود بها بدهند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط salamatikhabari