+1 (949) 536-5799
The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America
تاریخ ارسال : ۰۴ اسفند ۱۴۰۰
بر اساس آمار موسسۀ سرطان آمریکا، حدود 5/1 درصد بزرگسالان این کشور در طول عمر خود به سرطان گلو یا همان سرطان حنجره مبتلا می‌شوند؛ بیماری که با وجود شانس ابتلا پایین‌تر نسبت به انواع دیگر سرطان‌ها باید درصورت بروز علائم بسیار جدی گرفته شود. در این مطلب از آرشیو اطلاعات بیماری ها در سایت سیب به بررسی سرطان حنجره می‌پردازیم.
فهرست مطالب
هرگاه سلول‌های غیرطبیعی به شکلی کنترل‌نشده در بدن تکثیر و تقسیم شوند تومور ایجاد می‌شود که انواع بدخیم تومور را سرطان می‌نامند. همیشه تومورها بدخیم نیستند. برای مثال اغلب خال‌هایی که بر روی پوست ما وجود دارد تقسیم سلول‌های ملانوسیتی پوست هستند.
تشکیل تومورها بدخیم در گلو را سرطان گلو می‌نامند که خود، باتوجه‌به محل میزبان از تومور، به دو دسته سرطان حلق و سرطان حنجره تقسیم می‌شود.
در سرطان حنجره، تارهای صوتی و سایر قسمت‌های گلو مثل لوزه یا حلق دهانی می‌توانند میزبان تومور باشند. باتوجه‌به اینکه در زبان پزشکی فارسی معمولاً سرطان گلو و سرطان حنجره از یکدیگر جدا نشده و اکثراً همۀ دسته‌های سرطان گلو تحت عنوان سرطان حنجره معرفی می‎‌شوند؛ ما نیز در این مطلب این قاعده را دنبال خواهیم کرد.
علائم پیشرفت سرطان حنجره
با اینکه در انواع سرطان حنجره همۀ گلو می‌تواند محل رشد سلول‌های غیرطبیعی باشد؛ اما، پزشک معالج باید نوع دقیق سرطان حنجره را مشخص کند. دو نوع سرطان سلول سنگفرشی(Squamous cell carcinoma) و آدنوکارسینوم انواع اصلی سرطان حنجره را تشکیل می‌دهند.
سرطان سلول سنگفرشی یا کارسینوم سلول سنگفرشی نوعی از سرطان حنجره است که بر روی سلول‌های صاف سطح گلو تأثیر می‌گذارد. در بین انواع سرطان حنجره، سرطان سلول سنگفرشی متداول‌ترین نوع در ایالات متحده است. در طرف مقابل، سرطان حنجرۀ آدنوکارسینوم سلول‌های غده‌ای گلو را تحت تأثیر قرار می‌دهد که البته شانس ابتلا به آن بسیار کم است.
درصورت تشخیص سرطان حنجره، پزشک تست‌های جداگانه‌ای جهت تشخیص مرحله و شدت سرطان انجام می‌دهد. مراحل سرطان حنجره از مرحله0تا 4 دسته‌بندی می‌شوند:
پزشک معالج می‌تواند از طریق تصویربرداری، به یکی از روش‌های CT، PET، MRI یا رادیوگرافی و استفاده از عکسِ سرطان حنجره، مرحلۀ آن را مشخص دهد.
حال شاید این سؤال برای شما پیش آمده باشد که علت سرطان حنجره چیست و این سرطان اصلاً چرا به وجود می‌آید. ابتلا به سرطان‌ حنجره در مردان از زنان بیشتر مشاهده شده و علاوه بر این، زندگی به سبکی خاص و برخی عادت‌ها می‌توانند خطر ابتلا به سرطان حنجره را افزایش دهند. علت ابتلا به سرطان حنجره و ازجمله این عادات به شرح زیر هستند:
علاوه بر این موارد، آلودگی از طریق ویروس پاپیلوم انسانی یا همان HPV نیز می‌تواند یکی از دلایل سرطان حنجره باشد. HPV یک ویروس مرتبط با آمیزش جنسی است که از طریق تماس مستقیم پوستی افراد انتقال پیدا می‌کند.
رابطۀ سرطان گلو همچنین با انواع دیگر سرطان‌ها نیز شناخته شده است. در واقع، برخی از افرادی که مبتلابه سرطان حنجره شده‌اند سرطان مری، ریه یا مثانه را نیز به‌صورت هم‌زمان تجربه کرده‌اند.
همان ‌طور که گفتیم، تقسیم بی‌رویه و بدخیم سلول‌های غیرطبیعی موجب ایجاد سرطان می‌شود. ژن‌های مختلفی فرایند تقسیمات سلولی را کنترل می‌کنند و هرگاه یک سلول دچار مشکل شود ژن‌های مربوط به آپوپتوز (مرگ برنامه‌ریزی‌شدۀ سلول) فعال می‌شوند و آن سلول می‌میرد تا تقسیم نشود.
ایجاد جهش در ژن‌های مربوط به تقسیمات سلولی، ژن‌های مرتبط با آپوپتوز یا یک سری ژن‌های دیگر موجب ایجاد سرطان می‌شود. در افرادی که سابقۀ مثبت خانوادگی سرطان حنجره یا گلو دارند خطر بیشتری برای ابتلا به این سرطان‌ها وجود دارد.
علائم اولیه سرطان حنجره چیست
سرطان حنجره می‌تواند خیلی بی‌سروصدا ایجاد شود و تا مراحل پیشرفته علائم بالقوه‌ای نشان ندهد. درصورت مشکوک‌بودن، چگونه و از کجا بفهمیم سرطان گلو داریم؟ تشخیص سرطان حنجره و پاسخ این سؤال که علائم اولیه سرطان حنجره چیست دشوار است؛ اما، از علائم و نشانه‌های متداول آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
با رشد تومور و پیشرفت آن علائم متفاوتی می‌توانند ایجاد شوند. یک سری از علائم، مربوط به رشد خود تومور، در محل خواهند بود که باتوجه‌به اندازۀ تومور این علائم پیشرفت سرطان حنجره می‌توانند شدید یا خفیف باشند:
با پیشرفت بیشتر تومور و درگیری بیشتر بدن و حتی انتشار سلول‌های سرطانی به ارگان‌های دیگر ممکن است کاهش وزن شدید و سریع اتفاق بیفتد و باتوجه‌به محلی که سلول‌های سرطانی به آنجا تهاجم کرده‌اند علائم نارسایی آن ارگان مانند نارسایی کبد، ریه یا کلیه نیز مشاهده شوند.
یکی از علائم سرطان حنجره در مردان در مراحل پیشرفته، کاهش قدرت باروری و کاهش میل جنسی است. از علائم سرطان حنجره در زنان نیز می‌توان به بی‌نظمی و تغییر در عادات ماهیانه و کاهش میل جنسی اشاره کرد.
سرطان حنجره در کودکان و نوزدان بسیار نادر است و اغلب از نوع آدنوکارسینوم است. در نوزدان تومورهای حنجره و گلو اغلب ناشی از مواد آسیب‌زایی هستند که در دوران بارداری بر روی جنین اثر گذاشته‌اند. علائم سرطان حنجره در نوزدان خیلی اختصاصی نیست و اغلب نوزدان مبتلا از دنیا خواهند رفت. علائم سرطان حنجره در کودکان اغلب مانند بزرگسالان است با این تفاوت که در کودکان کاهش وزن زودتر رخ خواهد داد.
تشخیص سریع و به‌موقع سرطان حنجره می‌تواند تا حد زیادی از ایجاد عوارض سرطان حنجره جلوگیری کند. بااین‌حال هم خود تومور و هم فرایندهای تشخیصی و درمانی می‌توانند باعث ایجاد عوارضی شوند ازجمله:
برای تشخیص سرطان حنجره، پزشک یک لارنگوسکوپی مستقیم یا غیرمستقیم را انجام‌ می‌دهد یا تجویز می‌کند. علاوه بر این، ممکن است که پزشک معالج با استفاده از بافت‌برداری نمونه‌ای از بافت گلو را برای آزمایش سرطان جدا کند که این کار معمولاً از طریق یکی از سه روش نمونه‌برداری زیر صورت خواهد گرفت:
با اینکه سرطان حنجره نسبت به انواع دیگر سرطان‌ها کمتر متداول است؛ اما، نباید از خطرات آن چشم‌پوشی کرد. هرگونه احساس غیرطبیعی و توجیه‌ناپذیر در گلو به‌صورت مداوم می‌تواند نشانه‌ای از سرطان حنجره باشد.
جراحی، پرتودرمانی و شیمی‌درمانی از متداول‌ترین درمان‌های سرطان حنجره هستند. سرطان حنجره نرخ نجات بالایی داشته و درصورتی‌که در مراحل اولیه شناسایی شود شانس شکست آن بسیار بالا خواهد بود.
چنانچه سؤالی دربارۀ این موضوع دارید اینجا بپرسید تا پزشکان مجلۀ سیب به شما پاسخ دهند.
 
پرسش‌وپاسخ
منابع
www.healthline.com
www.cancer.org
www.mayoclinic.org
مطالب مرتبط
همۀ ما در طول عمر خود حداقل یک یا چندین بار دچار حالتی موسوم به بی‌اشتهایی یا اشتهای …
هیپوفیز یک غده کوچک در داخل جمجمه است که دقیقاً زیر مغز و در بالای مجرای بینی قرار …
هرساله حدود 2100 نفر در بریتانیا به بیماری هوچکین یا همان لنفوم هوچکین مبتلا می‌شوند. این بیماری که …
کبد بزرگترین ارگان غده‌ای بدن است که وظیفه اصلی آن این است که بدن را از سموم و …
براساس آمار موسسه سرطان آمریکا، هرساله هزاران مرد میانسال و یا مسن‌تر در این کشور به سرطان پروستات …
در مقاله پیشین در مورد آرسنیک، منابع آن و میزان آرسنیک موجود در آب، هوا، خاک و مواد …
ارسال نظر
2020 Persian Medical Magazine. All rights reserved.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به سیب، مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا می باشد

source

توسط salamatikhabari