+1 (949) 536-5799
The First Persian Medical Magazine by Healthcare Professionals In North America
تاریخ ارسال : ۲۵ بهمن ۱۴۰۰
ویروس کرونا و سویه‌های جدید آن بعد از گذشت دو سال کماکان یک بحران جهانی به شمار می‌روند و روزانه افراد زیادی در سراسر جهان به این ویروس و سویه‌های جدید آن مبتلا می‌شوند. انجام واکسیناسیون تا حد زیادی از خطر این ویروس کاسته است؛ اما، کماکان ابتلا به کووید‌ـ19‌ می‌تواند موجب بروز علائم شدید و حتی مرگ شود. در این مطلب از مقالات پزشکی جدید در سایت سیب قصد داریم شما را با راه‌هایی مؤثر در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا آشنا کنیم.
فهرست مطالب
داده‌ها نشان داده‌اند که، ویروس کرونا عمدتاً از فردی به فرد دیگر که در فاصلۀ کمتر از 2 متر (6 فوت) هستند منتقل می‌شود. این ویروس از طریق قطرات تنفسی، سرفه، عطسه، نفس‌کشیدن و صحبت‌کردن منتشر می‌شود. اگر این قطرات آلوده را یک شخص سالم تنفس کند یا وارد چشمان او شود، می‌توانند او را به کوویدـ19 مبتلا کنند.
گاهی اوقات این قطرات تنفسی آلوده برای مدتی در هوا معلق می‌مانند و درصورتی‌که در آن مکان تنفس کنید ممکن است به این ویروس مبتلا شوید.
ویروس بر روی سطوح نیز زنده می‌ماند. گفته می‌شود که سویۀ امیکرون می‌تواند تا 3ـ4 روز بر روی سطوح زنده بماند. اگر دستانتان با سطوح آلوده در تماس باشد و دهان، بینی یا چشمان خود را لمس کنید ممکن است به این بیماری مبتلا شوید. البته احتمال ابتلا از این طریق نسبت به راه‌های دیگر بسیار کمتر است.
ویروس کرونا و سویه‌های جدید آن قابلیت سرایت بسیار بالایی دارند. آخرین سویه‌ای که باعث همه‌گیری مجدد این ویروس در جهان شده است سویه امیکرون است که قابلیت سرایت آن از سویه‌های قبلی نیز بیشتر است.
در ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا، اطلاعات زیادی درمورد این ویروس در دسترس نبود؛ اما، امروز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و انجام مواردی که در ادامه خواهیم گفت می‌توان تا حد بسیار زیادی از ابتلا به این ویروس جلوگیری کرد.
هنگام ابتلا به یک بیماری، علاوه بر این که خود آن بیماری می‌تواند موجب بروز عوارضی شود، فرایندهای درمانی نیز جدای از داشتن هزینه‌های زیاد می‌توانند باعث بروز مشکلات و عوارضی شوند. بنابراین، پیشگیری از ابتلا به یک بیماری بسیار عقلانی‌تر است.
پیشگیری از کرونای جدید
پروتکل‌های محافظت‌کننده‌ای که در ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا ذکر شد برای پیشگیری از کرونای جدید نیز باید رعایت شوند. هدف از رعایت این پروتکل‌ها، جلوگیری از ورود ویروس به بدن است. برای پیشگیری از کرونا امیکرون و سویه‌های دیگر این ویروس رعایت موارد زیر الزامی است:
دقت کنید که ماسک، بینی، دهان و چانۀ شما را کاملاً بپوشاند و جریان هوا از طریق لایه‌های ماسک برقرار باشد نه از گوشه و کنار آن.
حتماً با دستان تمیز ماسک خود را بپوشید و بعد از درآوردن آن حتماً دستان خود را بشویید. ماسک استفاده‌شده را در سطل زباله بیندازید.
امیکرون مسری‌ترین سویۀ کرونا تا به امروز است بنابراین استفاده از ماسک‌های مناسب و با کیفیت بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. در حال حاضر ماسک‌های KF94، KN95 و N95 بهترین گزینه‌ها برای پیشگیری از کرونا امیکرون هستند.
ماسک‌های جراحی نیز می‌توانند به‌خوبی از ورود ویروس‌ها جلوگیری کنند. برای محافظت بیشتر می‌توانید از یک ماسک پارچه‌ای روی یک ماسک جراحی استفاده کنید.
پیشگیری از کرونا امیکرون
اگر راه‌های ذکرشده در بالا شکست بخورند و ویروس وارد بدن شود، سلاح بدن برای مبارزه با کرونا سیستم ایمنی است. در بین راه‌های پیشگیری از ابتلا، واکسیناسیون مؤثرترین و بهترین روش برای پیشگیری از کرونا امیکرون است. انجام‌ واکسیناسیون باعث ایجاد ایمنی فعال در بدن می‌شود و در واقع بدن یاد می‌گیرد که اگر با این ویروس مواجه شد، بتواند به‌طور مؤثرتری با آن مبارزه کند.
در آخرین دستورالعمل‌ها توصیه می‌شود 3 دوز واکسن دریافت کنید و اگر دچار نقص ایمنی هستید، ممکن است نیاز به تزریق 4 دوز واکسن داشته باشید.
دریافت واکسن موجب کاهش احتمال بستری، کاهش علائم شدید و حتی کاهش ابتلا می‌شود که این‌ها همه نیز موجب کاهش فشار واردشده بر سیستم درمانی نیز می‌شوند.
عملکرد و قدرت سیستم ایمنی نقش مهمی در ابتلا یا پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا ایفا می‌کند. پیشگیری از کرونا با تغذیه سالم بر مبنای تقویت سیستم ایمنی است. بنابراین، در هر سن و سالی که هستید نکات تغذیه‌ای زیر را جدی گرفته و اجرا کنید:
درنهایت خواب کافی داشته باشید. اگر چاق هستید بدانید که بیشتر در معرض خطر هستید. استرس و فشارهای جسمی و روحی سیستم ایمنی را ضعیف می‌کند.
این توصیه‌ها برای سالمندان، کودکان، خانم‌های باردار و افراد مصرف‌کنندۀ کورتون یا افراد مبتلابه سرطان بسیار حائز اهمیت است. مراقب سلامتی خود باشید و پیشگیری را جدی بگیرید.
 
پرسش‌وپاسخ
 
منبع
https://www.health.harvard.edu/
 
مطالب مرتبط
هیپوکندریازیس، هیپوکندریا یا خود بیمار انگاری نام‌های دیگر اختلال اضطراب بیماری هستند. در این مقاله از سری مقاله …
با شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، در کنار همۀ نگرانی‌های مربوط به آن، سؤالاتی برای مادران شیرده …
با افزایش آمار شیوع ویروس کرونا و مبتلایان به ویروس COVID-19، باورهای نادرستی در مورد روش‌های پیشگیری از ویروس کرونا و …
آیا می‌دانید قرص favilavir چیست؟ کدام داروهای کرونا در درمان این بیماری موثر بوده‌اند؟ تلاش برای ساخت داروهای …
ایمنی در برابر ویروس SARS-CoV-2 یک مساله‌ی حیاتی برای جامعه‌ی جهانی است. بنابراین، تعیین کیفیت و مدت زمان …
اینکه آیا واکسیناسیون افراد برای سندروم تنفسی حاد شدید ویروس کرونا ۲ (SARS-CoV-2) از اعضای خانواده‌ی آنها محافظت …
ارسال نظر
ملت انقدر فقیر هستند که نتوانند حداقل یک وعده از موارد فوق را تعیه کنند ، کاش مسئولین کمی مروت و رحم داشتند کاش !!!!
درود بر شما
به امید جامعه ای سالم
کاش بمیریم راحت شیم
درود بر شما
به امید بهبودی همه هموطنان عزیز
ممنون از شما و‌خانم دکتر عزیز🍀
درود بر شما
سپاس
2020 Persian Medical Magazine. All rights reserved.
تمامی حقوق محفوظ و متعلق به سیب، مجله پزشکی-سلامت ایرانیان آمریکا می باشد

source

توسط salamatikhabari